« Zpět

Chodníky neuklidíme, pojistíme se

| 7. září 2009 - 10:14 | Zprávy | Pojištění pro podnikatele

Ještě než začne letos na podzim poprvé sněžit, čeká starostu Suché Loze na Uherskohradišťsku Petra Gazdíka zvláštní hlášení v obecním rozhlase. Obyvatele vísky v podhůří Bílých Karpat chce poprosit, zda by i nadále mohli uklízet sníh před svými domy.

Od letoška už nemají odklízet sníh z obecních chodníků majitelé domů, ale radnice. Ty teď vymýšlejí, jak zákon obejít
Suchá Loz -
Gazdík věří, že s prosbou uspěje. Pokud by mu to nevyšlo, musel by hodně přemýšlet, jak najde v obecním rozpočtu peníze na úklid chodníků. Od letoška totiž připadá městům a obcím nová povinnost uklízet všechny chodníky, které jim patří. Ukládá jim to nově přijatý zákon. Ještě loni museli sníh z chodníků odklízet vlastníci přilehlých domů.
„Nevím, kde bych třeba ve čtyři ráno sháněl deset chlapů, kteří by sníh odklidili, než lidé půjdou do práce. Navíc na to nemáme ani peníze v rozpočtu,“ říká Gazdík.
„Lidé určitě mou prosbu vyslyší. Ostatně dvakrát do roka je prosím, jestli by nepomohli se sekáním trávy na obecním pozemku. Nikdy mě neodmítli,“ dodává Gazdík. K podobné výzvě se odhodlávají představitelé i dalších obcí. MF DNES to zjistila, když na více než čtyřiceti radnicích zjišťovala, jak se s novým „chodníkovým zákonem“ vyrovnají.
Pojistka „na všechno“ Ukázalo se, že novinka většině starostů a starostek zamotala hlavu, a mnoho z nich už v létě začalo vymýšlet fígle, jak zákon obejít.
Například vedení Říčan u Prahy vážně uvažovalo, že sníh z obecních chodníků uklízet vůbec nebude a zároveň si uzavře speciální pojistku pro případ, že by se někdo na sněhu zranil. „Ale byl to jen takový nápad. Zvažujeme teď jiné varianty, uzavřené to ještě nemáme,“ připustil včera místostarosta Zdeněk Moudrý.
Říčany by však u pojišťoven stejně neuspěly. Vpodstatě se totiž chtěly pojistit na situaci, kdy by cíleně porušovaly zákon. „Pochybuji, že by s nimi někdo takovou pojistku uzavřel,“ míní mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Vstup na vlastní nebezpečí Objevují se i další - podobně problematické - plány. Některé obce hodlají k chodníkům umístit varování, že se „komunikace v zimě neudržuje.“ „Dáme je aspoň na málo používané chodníky,“ plánuje starosta Jenišova na Karlovarsku Ivan Truksa.
Magistrát v Ústí nad Labem dokonce tvrdí, že pokud jsou chodníky takto označené, lidé na ně vstupují na vlastní nebezpečí, a proto nemají nárok na odškodné, pokud na takové cestě uklouznou.
Podle právníků to však není pravda. „Podobná tabulka je jen fíglem, jak někoho vystrašit, aby se odškodného nedomáhal. U soudu by však zraněný uspěl. Ten nový zákon říká, že obec musí uklízet všechny chodníky,“ řekl advokát Petr Mikysek.
„Lidem, kteří si v zimě na chodníku zlomí třeba nohu a budou chtít odškodné od radnice, každopádně doporučuji, aby pro své tvrzení měli důkazy. Třeba svědky, kteří potvrdí, kde přesně se úraz stal,“ dodal Mikysek. Většina měst a obcí věří, že odškodnění za případná zranění se bude platit z již uzavřených odpovědnostních pojistek, které mají z minulosti. A mluvčí České pojišťovny Bálek jim dává za pravdu.
„Všechny radnice jsou pojištěné třeba pro případ, že by při sekání trávy na obecním pozemku vznikla škoda někomu třetímu. Podobné pojistky se budou vztahovat i na zranění na chodnících,“ dodal Bálek. Obec však musí chodníky udržovat podle zákona.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.