« Zpět

„Ať Sunny Days vrátí peníze“

| 1. února 2010 - 10:25 | Zprávy | Pojištění pro podnikatele

Nedělní ranní odlet klientů cestovní kanceláře Sunny Days do Středomoří byl na delší dobu poslední, který tato firma organizovala. Ode dneška jí totiž vypršela pojistka a Sunny Days už nesmí své zájezdy prodávat. Právní zástupce firmy Michal Kroft včera potvrdil, že ani o víkendu se majitelům nepodařilo se situací nic udělat. Od pondělka se tak z cestovní kanceláře Sunny Days stane cestovní agentura. Co bude s lidmi, kteří mají zakoupené zájezdy na příští týdny a měsíce, firma podle Krofta oznámí dnes.

Podle asociace cestovních kanceláří musí „cestovka“ bez pojištění vrátit peníze za neuskutečněné zájezdy

„Řešíme všechny možné varianty. Je otázka, zda cestovní kancelář nebude pouze dočasnou variantou, protože se současně řeší i pojistka. Firma se tak může vrátit do statusu cestovní kanceláře,“ dodal Kroft. Zákonné pojistné proti úpadku je totiž podmínkou, aby ministerstvo pro místní rozvoj vydalo na provozování cestovní kanceláře koncesi. Cestovní agentura, která pouze přeprodává zájezdy ostatních cestovních kanceláří, pojistku nepotřebuje.
O koncesi si pak Sunny Days – pokud se jí podaří obměkčit některou z českých pojišťoven, která zákonné pojištění proti úpadku poskytuje – zřejmě znovu zažádá. Podle Krofta vyřízení takové žádosti trvá úřadům do třiceti dnů.
Pojišťovna Generali oznámila, že Sunny Days neprodloužila pojistku, bez dalších větších podrobností. Ale protože pro rozhodnutí, zda pojistnou smlouvu prodloužit či ne, hrály roli i předběžné výsledky z roku 2009, lze se domnívat, že analytiky pojišťovny asi hospodářské výsledky, které prezentovali majitelé cestovní kanceláře, nenadchly. Pojištění proti úpadku se – především u velkých cestovních kanceláří – pohybuje v řádech milionů ročně.
Právní zástupce firmy Michal Kroft nicméně prohlásil, že „finanční situace je stabilní, není důvod spekulovat o úpadku. Je potřeba si uvědomit, že jde o čtvrtý či pátý největší subjekt na českém trhu.“ Podle mluvčího asociace cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury mají klienti, kteří uzavřeli smlouvu s cestovní kanceláří Sunny Days, nárok na to, dostat své peníze zpět, pokud o ně zažádají. „Podle našeho názoru ty zájezdy, které cestovní kancelář prodala, nebude moci realizovat. Klienti uzavřeli smlouvu s cestovní kanceláří, ale ta se mění v agenturu. Z našeho pohledu by měla peníze za zaplacené zájezdy vrátit,“ řekl Okamura. Další možností podle něj je, že Sunny Days najde jinou cestovní kancelář, které zájezdy „prodá“. Klienti, kteří chtějí odletět, ale stejně musejí uzavřít novou smlouvu a musejí s tímto postupem souhlasit.
„Cestovky“ se bouří proti Generali Podle Okamury považují cestovní kanceláře za zvláštní postup pojišťovny Generali. Ta totiž musí upozornit ministerstvo pro místní rozvoj jako vydavatele koncese na to, že cestovní kanceláři končí zákonné pojištění proti úpadku. Nemusí ale už o tom informovat veřejnost. „Dostali jsme v pátek plno podnětů od cestovních kanceláří, které označily podobný postup za nestandardní,“ řekl Okamura. Některé kanceláře podle něj uvažují o tom, že Generali opustí a smlouvu o zákonném pojištění uzavřou u jiné pojišťovny. Generali uvádí, že informaci o neobnovení pojištění obdržela firma dávno před pátečním odpolednem. „Dotazů ze strany médií bylo skutečně mnoho,“ uvedl pro LN mluvčí pojišťovny Jiří Cívka k tomu, proč v pátek informovali o neprodloužení smlouvy i veřejnost. „Generali informovala Sunny Days o tom, že smlouvu neprodlouží, již 19. prosince loňského roku, tedy více než před měsícem. Od počátku prosince loňského roku, kdy z médií přišly první dotazy na toto téma, se Generali k celé věci nijak nevyjadřovala, aby Sunny Days poskytla klid a prostor ke sjednání nového pojištění u jiného pojistitele,“ řekl LN Cívka.
Turistika Cestovní kancelář v potížích
Sunny Days dnes ukončí svou činnost v současné podobě. Změní se na cestovní agenturu – tedy společnost, která přeprodává zájezdy ostatních cestovních kanceláří a sama žádné neorganizuje.
Podle právního zástupce Sunny Days se firma může znovu transformovat na cestovní kancelář ve chvíli, kdy se problémy se zákonným pojištěním proti úpadku vyřeší a společnost pojistku uzavře. Sunny Days založili v roce 1997 podnikatelé z Tuniska – Rizá bin Ahmed a Šedlí bin Sádik bin Saíd, kteří ji vlastní dodnes.
Společnost vozí turisty hlavně do oblasti Středozemního a Rudého moře. Díky osobním stykům majitelů s místními hoteliéry se jí dařilo nasmlouvat hotelové kapacity velmi levně, což mohla promítnout i do výsledných cen zájezdů.
V roce 2006 byla podle žebříčku agentury Mag Consulting čtvrtou největší českou cestovní kanceláří, když přepravila 114 tisíc klientů. Od té doby ale klienti ubyli – loni přepravila podle odhadů odborníků 30 až 50 tisíc klientů.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.