Vypovědět životní pojištění můžete do dvou měsíců, poradci to ale rádi zamlčí
Tím, že si sjednáte životní pojištění, se finančně zavážete na delší dobu. Proto máte ve všech pojišťovnách možnost si to se smlouvou do určitého času rozmyslet. Požádáte-li o službu poradce, může se stát, že vám to zatají. Do redakce nám napsal pan Lukáš, kterého přemluvila k uzavření životní pojistky kamarádka poradkyně. Měsíčně měl platit 720 korun.
"Ovšem za pár dní se mi to rozleželo v hlavě. Ihned jsem jí zavolal, že pojištění pro mě bude nevýhodné, a chci ho zrušit. Ona mi však celou dobu tvrdila, že už to nejde," píše pan Lukáš.
Pořiďte si životní pojištění on-line zde
Lukáš trval na tom, že pojištění nechce a odmítal ho i platit. Informoval o tom svou poradkyni. "Řekla mi, ať to tedy nechám být a že se uvidí."
Po půl roce se však poradkyně zase ozvala. Vzala si dokonce na pomoc kolegu a po Lukášovi chtěla, aby zaplatil 4 500 korun za půl roku pojištění.
"Začala si vymýšlet, že částku prostě musím zaplatit, jinak že na mě pošlou exekutora. Když jsem jí řekl, že jsem ji ihned druhý den po sepsání pojištění informoval, že chci pojištění ihned zrušit, popřela to s tím, že jsem mohl pojištění vypovědět ihned písemně a nemusel čekat půl roku," stěžuje si čtenář.
Lukáš požadovaných 4 500 korun zaplatil. Kamarádství s poradkyní krachlo a životní pojištění nakonec stejně zrušil. Jak to tedy je?
Pokud uzavřete životní pojištění, máte dva měsíce na to, abyste si vše rozmysleli. Pojišťovny chápou, že takové pojištění není krátkodobou záležitostí, proto je rozhodování o jeho uzavření složitější.
"Pojišťovna má nárok na pojistné za dobu, kdy byl klient pojištěn. V praxi se v případech zrušení smlouvy do dvou měsíců od uzavření žádné pojistné po klientovi nevyžaduje," vysvětluje Marek Zeman z pojišťovny AXA.
Pokud ale klient smlouvu vypoví po dvou měsících, musí leckdy zaplatit pojištění i penále. "Poplatek za ukončení smlouvy se platí u jednorázových produktů, a to ve výši 250 korun," říká Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. Ukončení se však většinou řeší individuálně, protože záleží na pojistné částce, době a druhu smlouvy. Pojišťovny také zajímá důvod výpovědi.
"Jde-li o výpověď smlouvy po ukončení dvouměsíční lhůty a jedná-li se o smlouvu dlouhodobou s rezervotvornou složkou (kapitálové, investiční pojištění), je dobré se poradit o jiných možnostech než výpovědi, protože v takovém případě by klient hodně tratil. Tyto smlouvy se rozhodně nevyplácí vypovídat, spíše nějakým způsobem po dohodě s pojišťovnou modifikovat," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.
Diskuse
Vložte svůj dotaz