Pojišťovny čeká těžký rok
Jak dopadá ekonomická krize na české domácnosti z hlediska životního pojištění? Krize, která drtí většinu oblastí ekonomiky, se zatím životním pojišťovnám vyhýbá. Generální ředitel Aviva životní pojišťovny Karel Veselý říká, že v nelehké době si lidé uvědomují význam životního pojištění více než kdy jindy...
Krize, která drtí většinu oblastí ekonomiky, se zatím životním pojišťovnám vyhýbá. Generální ředitel Aviva životní pojišťovny Karel Veselý říká, že v nelehké době si lidé uvědomují význam životního pojištění více než kdy jindy.
Jak dopadá ekonomická krize na české domácnosti z hlediska životního pojištění? Pozorujete v poslední době úbytek zájmu lidí uzavírat životní pojistky?
Pokud životní pojištění plní svou základní funkci - poskytovat finanční ochranu v případě nenadálé životní události -, je v současné době naopak třeba ještě více než dříve. A tuto skutečnost si v poslední době začíná uvědomovat stále více lidí, zejména živitelů rodin. Proto zatím negativní dopady na životní pojištění nepozorujeme. Naopak, lidé v důsledku ekonomické recese začínají odkládat nejrůznější nákupy spotřebního zboží, které není nezbytné.
V Česku na rozdíl od zemí západní Evropy stále co do předepsaného pojistného dominuje především neživotní (majetkové) pojištění. Kdy očekáváte v souvislosti s krizí, že se podíly životních a neživotních pojistek v Česku vyrovnají?
Průměrné pojistné na jednoho obyvatele v České republice je u životního pojištění asi desetkrát nižší než v západní Evropě, u neživotního pojištění pouze čtyřikrát nižší. S naším přibližováním se západoevropské ekonomice bude životní pojištění u nás růst mnohem dynamičtěji než neživotní pojištění. Dá se odhadnout, že v horizontu zhruba deseti až patnácti let by mělo začít dominovat i v předepsaném pojistném.
Čeští rodiče často uzavírají spořící životní pojistky dětem. Nepozorujete nyní, v době ekonomické krize, menší zájem rodičů o tyto smlouvy?
Ekonomická krize zatím na chuti rodičů spořit svým dětem nikterak neubrala. Například u naší dětské kapitálové pojistky Talisman jsme vloni proti roku 2007 zaznamenali asi 23procentní nárůst v počtu nových smluv. Meziročně se zvýšilo také průměrné pojistné u těchto smluv - zhruba o 24 procent.
Je vývoj na českém trhu životního pojištění v době ekonomické krize srovnatelný s jinými zeměmi, například s Velkou Británií, kde Aviva sídlí?
Dění na českém trhu nijak významně nevybočuje od vývoje v zahraničí. Kromě Česka, kde nám vloni narostlo běžně předepsané pojistné o 14 procent, se pojišťovně Aviva v uplynulém roce dařilo například i ve Velké Británii, USA, Polsku či Číně. Loňský rok vzhledem k obtížným podmínkám považujeme za úspěšný. Odhadujeme ale, že letošní rok bude i pro pojišťovny obtížnější.
Jaké máte očekávání dalšího vývoje prodejů životních pojistek v Česku v tomto a příštím roce, kdy nás bude drtit globální ekonomická krize?
V období ekonomické recese se mění chování zákazníků a finanční instituce na ně musí přirozeně reagovat. Pojišťovny, které neupraví svou strategii, se mohou dostat do problémů. V dlouhodobém horizontu očekávám poptávku zejména po pojistném krytí, tedy krytí rizik úrazů, nemocí a úmrtí. To je i základem naší produktové nabídky a na to budeme sázet i v budoucnu.
Zaznamenáváte v poslední době také předčasné ukončování smluv o kapitálovém životním pojištění kvůli tomu, že lidé nemají dostatek peněz, aby dále tímto způsobem spořili?
Zpomalení světové ekonomiky má negativní dopady na mnoho konkrétních domácností v České republice. Největším strašákem z pohledu jednotlivce je určitě rostoucí hrozba ztráty zaměstnání. Mnoho lidí se tím může dostat do svízelné životní situace. Naštěstí ale zatím nepozorujeme, že by klienti nějak dramaticky rušili životní pojistky. Tento ukazatel je dlouhodobě velmi nízký, v posledních měsících vzrostl jen minimálně. Další vývoj budeme bedlivě sledovat.
Diskuse
Vložte svůj dotaz