Nepodceňujte rizika zimní dovolené!
České asociace pojišťoven (ČAP) vydala informační a instruktážní brožurku „BEZPEČNĚ NA LYŽE“ určenou všem milovníkům zimních sportů v zahraničí. Stručný a kompletní průvodce sezónního cestovního pojištění obsahuje všechny nezbytné kroky od výběru vhodného pojištění až po řešení případné vzniklé pojistné události. Zdaleka ne všichni, kdo směřují na hory, totiž vědí, jaký druh pojištění mají zvolit a proti jakým rizikům se chránit. Právě jim je určena stručná publikace uvádějící všechna specifika „zimního“ cestovního pojištění.
Brožurka také upozorňuje na eventuality, které mohou lyžaře a snowboardisty zaskočit, rozhodnou-li se vycestovat pouze s platným Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) nebo s nedostatečným pojištěním v rámci platební karty.
Příručka se zaměřuje i na prevenci nehody a její řešení. Desatero pro lyžaře a snowboardisty FIS, vydané Mezinárodní lyžařskou federací, shrnuje základní pravidla chování na sjezdových tratích a pokyny, jak se zachovat v určitých situacích. Brožura dále poskytuje návod, jak postupovat v případě střetu dvou a více lyžařů, jaké asistenční služby můžete v dané situaci využít a jaké údaje je třeba mít po ruce při komunikaci s asistenční službou. V neposlední řadě poskytuje stručný návod jak nahlásit pojistnou událost po návratu z dovolené, aby byl průběh likvidace pojistné události co nejhladší.
Objednejte si cestovní pojištění on-line zde
„Vyrazit na hory do zahraničí bez cestovního pojištění je skutečný hazard, ve kterém nepojištěný turista sází na to, že se mu nic špatného nestane. Na pojistném možná ušetří jen několik desítek či maximálně stovek korun, ale částka, kterou zaplatí v případě výskytu pojistné události, se pohybuje v desítkách či dokonce stovkách tisíc korun. Obzvlášť se tak stane, přibudou-li výdaje za transport z nedostupných míst a zásahy horské služby,“ říká Marcela Kotyrová, manažerka komunikace ČAP.
Co je nezbytné pojistit?
Základem cestovního pojištění musí být vždy pojištění léčebných výloh, které se vztahuje na výdaje spojené s náhlým onemocněním či úrazem, tedy zejména na ambulantní ošetření, léky a hospitalizaci. Stejně důležité je však i pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví a majetku druhé osoby. „Pojištění odpovědnosti bývá lyžaři často podceňováno. Z našich sjezdovek jsme zvyklí oklepat sníh a nad formalitami mávnout rukou. V zahraničí se potom nestačíme divit,“ připomíná Marcela Kotyrová z ČAP a dodává: „Nezřídka jsou totiž lidé zpětně vyšetřováni za škody, za které ve skutečnosti nenesou vinu. Důvodem bývá fakt, že se po nehodě nedrželi obvyklých postupů.“ Výše vymáhané škody na majetku nebo zdraví poškozené osoby předčí často i několikanásobně rámec finančních možností škůdce, který podcenil pojištění odpovědnosti. Proto brožurka mimo jiné i radí, jak postupovat v případě střetu dvou a více lyžařů, a shrnuje všechny formality, které je třeba dodržet.
Nezapomeňte na připojištění!
Nabídka pojišťoven zahrnuje také úrazové pojištění, pojištění zavazadel proti odcizení ztrátě či zničení, pojištění storna zájezdu, připojištění rizikových sportů, není-li součástí, pojištění právní ochrany aj.
Co je rozhodující při sjednání pojištění?
Při uzavírání cestovní pojistky je důležité pečlivě zkoumat pojistné podmínky. Není rozumné řídit se jen cenou a vybrat si automaticky tu pojišťovnu, která nabízí nejnižší pojistné. Je potřeba sledovat, jaká rizika pojištění pokrývá, a limity jeho pojistného plnění, tedy maximální částku, kterou pojišťovna v určité situaci hradí.
Pozor na výluky!
Pojistná ochrana je zpravidla om
Cena výlukami z pojištění. V základním cestovním pojištění nebývají pokryté úrazy vzniklé při lyžování mimo oficiální sjezdové tratě či při provozování jiných adrenalinových sportů.
Kde příručku najdete?
Příručka „Bezpečně na lyže“ v elektronické podobě je volně ke stažení na webových stánkách ČAP ve složce cestovního pojištění.
Diskuse
Vložte svůj dotaz