« Zpět

Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí

| 1. září 2010 - 9:43 | Zprávy | Životní pojištění

Jsou úrazy, kvůli nimž vám pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, i když máte úrazové pojištění. Nemusíte přitom provozovat extremní sporty. Stačí, když vám praskne achillova šlacha. Jestliže jste pojištění úrazovou pojistkou proto, že pravidelně sportujete, nemyslete si, že vám všechna zranění takováto pojistka kryje. Ať už hrajete třeba squash, tenis, fotbal či běháte, může se vám stát, že zničehonic špatně šlápnete a praskne vám achillova šlacha.


Ačkoliv s tímto zraněním nejspíš skončíte s nohou v sádře, na pojistné plnění z úrazové pojistky se moc netěšte. Právě tento typ zranění totiž pojišťovny často nepovažují za klasický úraz a pro výplatu pojistného plnění jej neuznávají. Zpravidla jej řadí jako řadu jiných úrazů k únavovým zraněním.
Z nabídky životních pojišťoven vybírejte zde
Své by o tom mohl vyprávět otec jedné z pojistných expertek, který si kdysi při kosení trávy „vyhodil ploténky“. Ani on nezískal od pojišťovny z úrazového pojištění vůbec nic, protože i toto zranění se dle vyjádření specialistů z pojišťovny Wüstenrot považuje za únavové. Pojišťovny takovéto typy poškození chápou jako opotřebení organismu a ne jako typický úraz. Ve výlukách bývají podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny rovněž zlomeniny v důsledku vrozené lomivosti kostí, patologické nebo únavové zlomeniny, vymknutí a vykloubení v důsledku vrozených vad a poruch či úrazy, které vznikly v důsledku nemoci.
Sportovců, kteří vyznávají klasické masové sporty jako je fotbal, jízda na in-line bruslích či cyklistika se zpravidla žádná omezení ohledně úrazů netýkají. Na tyto sporty provozované na rekreační či neprofesionální úrovni se na rozdíl od adrenalinových či extrémních sportů nemusí speciálně připojišťovat. Pojišťovny si pro sportovce na amatérské úrovni nekladou žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovních pomůcek. Pojistné plnění vám vyplatí i v případě, že jste utrpěli úraz, když jste jeli na kole či na in-line bruslích bez přilby či bez chráničů. O tom, na kolik vás přijde ježdění na in-line bruslích se dočtete v článku Sportování za pár kaček – začněte v půjčovně.
Když vás však srazí na silnici auto a budete chtít vyplatit bolestné z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) daného motoristy, platí podle Duškové z pojišťovny Wüstenrot jiné podmínky než u úrazových pojistek. Kvůli tomu, že jste přilbu při jízdě na kole neměli, může pojišťovna vyplatit nižší odškodnění. Více se o tomto dočtete v článku: Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí.
Kdo se čas od času účastní amatérských závodů na bruslích, či na horském kole nebo chodí organizované pochody, jako je proslulý pochod Praha-Prčice, nemusí se připojišťovat, potvrzují shodně zástupci oslovených pojišťoven. „Amatérský sportovec, který se zúčastní amatérské akce, nemusí mít další dopojištění. Registrovaný sportovec nebo profesionál má pak tyto věci ošetřené dlouhodobě, protože „registrovaně“ nebo „profesionálně“ nesportuje pouze jeden víkend v roce,“ potvrzuje Dagmar Koutská z České pojišťovny . Standardní úrazové pojištění je podle ní určené právě pro rekreační sporty či úrazy doma, na zahradě či jinde.
Trochu jiné to je, když jste členem sportovního oddílu. To vám může úrazové pojištění o něco zdražit. „Pokud klient provozuje registrovaně nějaký sport, musí to pojišťovně při sjednávání pojistky nahlásit, což se může projevit v zařazení do jiné rizikové skupiny,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa .
Další kategorií úrazů, které vám úrazová pojistka nekryje, jsou podle Jiřího Cívky z pojišťovny Generali úrazy při některých rizikových a adrenalinových sportech či jiných činnostech se zvýšeným rizikem vzniku úrazu. Pojišťovna Uniqa do takovýchto úrazů řadí například ty, které vznikly při použití prostředků na létání (paragliding, balónové létání, letecké sporty či třeba parašutismus či bungee jumping). Výluky se vztahují i na horolezecké disciplíny nebo aktivní účast na motoristických závodech či exhibicích, a to včetně tréninkových jízd.

Pojišťovna vám neuzná také úraz z mezinárodních závodů v lyžování, jízdě na snowboardu, bobech či saních. Nevyplatí se vám ani klasické amatérské lyžování mimo vyznačené tratě či stanovenou dobu provozu, upozorňují experti pojišťoven. Při úrazech v takovýchto situacích vám proto nejspíš nebude pojistné plnění vyplaceno.
S pojistným plněním z úrazového pojištění nepočítejte v případě, že úraz se „přihodil“ při trestné činnosti (zvláště pokud byl pojištěný uznán vinným z úmyslné trestné činnosti) či při aktivitě pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. Záleží ovšem na konkrétní pojišťovně. Někde vám nevyplatí kvůli úrazu za přítomnosti omamných látek vůbec nic, jinde vám vyplatí jen část plnění. Podle specialistky pojišťovny Wüstenrot Heleny Duškové má pojišťovna v takových případech právo snížit pojistné plnění i o jednu polovinu. Úrazové pojištění se nevztahuje podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa také na případy, kdy si pojištěný úmyslně poškodil zdraví.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.