« Zpět

Životní pojištění na skluzavce

| 16. února 2016 - 12:55 | Zprávy

Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven za loňský rok vyplývá, že životní pojištění nadále oslabuje. Jak se změnil podíl jednotlivých pojišťoven na trhu a kdo ovládá české pojišťovny?

Podle předběžných výsledků České asociace pojišťoven celkové předepsané pojistné za rok 2015 (pojistné dohodnuté a splatné v daném roce) vzrostlo meziročně o 1,1 mld. Kč na cca 116,1 mld. Kč, což odpovídá nárůstu o 1 %. Růst pojistného tak ve druhé polovině roku akceleroval proti 0,3 % růstu v prvním pololetí. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o 4 %. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje, oproti roku 2014 o 3,5 %. Podíl životního pojištění ku neživotnímu pojištění je tak stále nelichotivý, a to 38 % ku 62 %.

Počet existujících smluv životního pojištění nadále klesá, více smluv se ukončí, nežli se uzavře nových. Úbytek téměř 250 tisíc smluv životního pojištění v loňském roce jen potvrdil tento trend. Aktuálně platných je zhruba 5,7 mil. smluv. Co je příčinou? Jde o kombinaci legislativních změn (zpřísnění podmínek pro získání daňových výhod), nárůstu přepojišťování a odklonu části poradenské branže k pravidelným investicím do podílových fondů. Nelze se proto divit, že průměrná doba existence smlouvy životního pojištění se odhaduje na 5 až 6 let. Přesto i nadále mají lidé v životním pojištění v průměru uloženo zhruba 10 % svých úspor. Podíl investičního pojištění ke kapitálovému pojištění a dalším typům produktů je zhruba 70 % ku 30 %.

Z pohledu produktových novinek se v loňském roce objevilo několik zajímavostí. Pojišťovny inovovaly zejména pojištění invalidity (zvýšení flexibility) a rakoviny (zahrnutí plnění i pro počáteční stádium této nemoci). Pojistitelé rovněž přicházeli s novými produkty pro děti, zejména v oblasti pojištění invalidity z mládí a péče o nemocné dítě. V neposlední řadě se i na českém trhu objevilo pojištění pro případ ztráty řidičského průkazu. Tento trend bude jistě nadále pokračovat a již dnes je zřejmé, že v první polovině letošního roku představí pojišťovny v oblasti životního pojištění několik dalších zajímavých inovací.

Komerční pojišťovny však musí čelit rostoucí konkurenci ze strany zdravotních pojišťoven (levné cestovní pojištění či pojištění rakoviny) a do budoucna rovněž peer-to-peer První klubové pojišťovně. Lze také očekávat, že budou pokračovat prodeje menších pojišťoven (naposledy prodej pojišťovny Wüstenrot pojišťovně Allianz). Záleží však mimo jiné i na případném zavedení a podobě regulace provizí placených za zprostředkování životního pojištění.

A jak se změnil podíl jednotlivých pojišťoven na trhu životního pojištění? Nijak dramaticky. Náskok první České pojišťovny se však i v loňském roce snížil a podíl kdysi dominantní pojišťovny poklesl pod 20 %. Kooperativa a Pojišťovna České spořitelny jsou na tom ve srovnání s předchozím obdobím nepatrně lépe. Většina pojišťoven víceméně stagnovala. Navýšit podíl v životním pojištění se podařilo pojišťovně Generali či ČPP.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.