Zimní dovolená bez cestovního pojištění vás může stát i stovky tisíc, varuje AXA
Hory, sluníčko a lyže - to je naše představa o pohodové zimní dovolené. Bez pořádného cestovního pojištění si ale můžete z dovolené přivézt místo příjemných vzpomínek statisícové dluhy. Jen v Alpách se při lyžování každý rok zraní tisíce Čechů.
I základní ošetření pak může stát desítky i stovky tisíc korun. Rozhodně se pak nespoléhejte na modrou kartičku k všeobecnému pojištění. Stačí trocha smůly a kvůli „obyčejné“ zlomenině ruky na sjezdovce se mohou náklady kvůli převozu vrtulníkem a několika dnům v nemocnici vyšplhat na stovky tisíc korun, které vám bez dobře zvoleného pojištění nikdo neproplatí. Cestovní pojištění přitom není dnes problém sjednat za několik minut třeba i na internetu.
Mýtus modré kartičky
Bez cestovního pojištění riskujeme nejen své peněženky, ale hlavně zdraví. Spoustu Čechů to dělá nevědomky a domnívá se, že je v zahraničí bezpečně ochrání klasický modrý Evropský průkaz pojištěnce. „Když po nich pak zdravotnická střediska, která jej neuznávají, vymáhají plné náklady nebo v lepším případě jen 20% spoluúčast, nestačí se lidé bez cestovního pojištění divit,“ uvádí Karel Žyla, manažer externí komunikace pro AXA ČR a Slovensko. Zvláštní cestovní pojištění by proto mělo být při každé cestě do zahraničí samozřejmostí.„Hodně lidí se spoléhá i na cestovní pojištění, poskytované jako benefit k platebním kartám. U toho bývají ovšem standardem velmi nízké limity plnění. V případě úrazu vás tak mohou čekat vysoké dodatečné platby,“ dodává Karel Žyla.
Hlavní je dostatečný rozsah pojištění
Při sjednávání cestovního pojištění pak neberte na lehkou váhu volbu dostatečného krytí rizik. Je zásadní vyhodnotit, jaká rizika při cestě do konkrétní země člověku hrozí a tomu přizpůsobit výši krytí či volbu připojištění. „Nejtypičtějším zimním úrazem jsou zlomeniny rukou a nohou, ovšem dojde-li k nim v zahraničí, zdravotní úkony vás vyjdou několikanásobně dráž než v České republice, “ uvádí Karel Žyla. Cenu ovlivňuje i stát, kde k úrazu dojde. Zatímco v Itálii vyjde ošetření zlomeniny přibližně na 80 000 korun, ve Francii se částka blíží 100 tisícům.
Na zimní dovolené nejsou výjimkou bohužel ani případy, kdy se klient při pádu zraní nebo způsobí byť drobnou škodu třetí osobě. Pohlídejte si tak, aby vaše cestovní pojištění obsahovalo pojištění odpovědnosti a pojištění právní ochrany. Náklady na vypořádání a právní kroky někdy narostou i na miliony korun. Sjednejte si tedy pojištění s dostatečně vysokými limity, těch několik desetikorun denně za pocit jistoty stojí.
Grog na zahřátí vás může přijít draho
Máte promrzlé ruce a v nohách několik hodin na lyžích. Horký grog nebo italské bombardino u sjezdovky zní jako nejlepší možné řešení. Málo lidí ale ví, že požití alkoholu může ovlivnit pojistné krytí. Jestli jste si dali hrnek na zahřátí, před návratem na sjezdovku si dejte raději na čas. Pokud je nalezena souvislost mezi vzniklou škodou a požitím alkoholu, může být pojistné plnění kráceno, ale i úplně vyloučeno.
Hrdinové asistenční služby pomohou ve dne v noci
Častou chybou pojištěných je snaha situaci řešit „na vlastní pěst“. Nemějte ale zbytečné ambice a v případě úrazu nebo jiné pojistné události vždy kontaktujte nejdřív asistenční službu. Ta vám pomůže nejen se zajištěním lékařské péče či odtahu vozidla, ale poradí i se všemi formálními kroky. „Čím dříve klient kontaktuje asistenční službu, tím větší je šance, že se pojišťovně podaří uhradit mu veškeré vzniklé náklady,“ shrnuje Karel Žyla ze společnosti AXA.
Diskuse
Vložte svůj dotaz