« Zpět

Výlety za bankovnictvím

| 4. června 2015 - 9:50 | Zprávy

Zajímá vás bankovnictví i nad rámec produktů, které v bance skutečně používáte? Vydejte se za zajímavými expozicemi, které osvětlí současné i historické aspekty vývoje peněz a bankovních nebo burzovních obchodů.

Na základě vlastní zkušenosti vám mohu doporučit návštěvu expozice „Lidé a peníze“, která je umístěna v budově centrály České národní banky v Praze. Při její prohlídce se dozvíte řadu informací nejenom o vývoji peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům, ale také o vývoji měny a financí v Čechách a na Moravě, a to včetně vývoje naší centrální banky od jejího založení. Vstup do expozice je zdarma. Bližší informace o této expozici můžete nalézt na www.cnb.cz
 
Městem, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie, je Kutná Hora, spojená s těžbou stříbra a ražbou našich nejznámějších stříbrných mincí – českých grošů. Památkou na rubu jejich ražby je muzeum, umístěné v bývalé mincovně – ve Vlašském dvoře.
 
Další významnou stříbrnou mincí, která byla ražena v Čechách, je stříbrný tolar, jehož „rodištěm“ je město Jáchymov. Název této mince žije i v dnešní době, a to v podobě měny „dolar“. Jestli se chcete o tolaru dovědět více, navštivte budovu bývalé jáchymovské mincovny . 
 
Skutečně velmi poučná je také numismatická expozice „Peníze v Čechách 1520 –1620“, která se nachází v překrásných prostorách Východočeského muzea v Pardubicích (viz www.vcm.cz). Při její prohlídce se dozvíte řadu zajímavých informací o domácích i o zahraničních mincích, které byly u nás používány v době renesance. Osobně jsem ji několikrát navštívil a byl jsem jí opravdu nadšený. 
 
Na Moravě můžete navštívit také Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Jednou ze zámeckých expozic je tzv. „Biskupská mincovna“, která byla vybudována olomouckým arcibiskupem Karlem II. z Liechtensteinu-Castelkorna v roce 1665. Mince v ní byly raženy mezi lety 1666–1759. 
 
Za zajímavými „bankovními“, resp. „finančními“ zážitky můžete ovšem vyrazit i do zahraničí. Ovšem bez znalosti cizích řečí (zejména angličtiny, event. němčiny) se neobejdete.
 
Častým cílem turistů je také Londýn. Jako poněkud neobvyklý turistický cíl slouží muzeum Bank of England, které je umístěno přímo v budově této centrální banky. Vstup je z Bartholomew Lane, nedaleko stanice metra Bank. Muzeum je otevřeno vždy od pondělí do pátku mezi 10. a 17. hodinou, za vstup se neplatí. Osobně jsem jeho expozice dvakrát navštívil a pokaždé jsem se zde dozvěděl něco nového.  
 
Rovněž centrální banka Rakouska (Österreichische Nationalbank) provozuje vlastní expozici, nazvanou „Geldmuseum“. 
 
Máte-li zájem dozvědět se něco o historii a současnosti mincovny ve středoslovenském městě Kremnica, navštivte tamní Muzeum mincí a medailí. Zde se dozvíte zajímavé informace i o našich dějinách, protože tato mincovna sloužila i jako mincovna Československé republiky. Muzeum bylo založeno již  v roce 1890 a od roku 1994 je součástí Národní banky Slovenska. Expozice je umístěna na Štefánikově náměstí č. 11/21 (samozřejmě v Kremnici). 
 
Při vašich cestách po Německu vás možná překvapí, že burzu cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem mohou navštívit i ti, kteří na ní neobchodují. Jinak řečeno, navštívit ji můžete osobně i jako neodborníci a od odborníků si nechat podrobně vyložit průběh a principy burzovních obchodů. Osobně jsem si prostory burzy prohlédl již v roce 1990 a na základě vlastní zkušenosti mohu doporučit její návštěvu i vám.
 
Přejeme šťastnou cestu  a hodně příjemných zážitků.
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.