« Zpět

Úrokové sazby klesají, ale variabilní hypotéky podražily

| 19. srpna 2010 - 11:02 | Zprávy | Bankovní úvěry

I přes další pokles úrokových sazeb počet lidí, kteří v červenci podepsali smlouvu o hypotečním úvěru, se meziměsíčně zmenšil o více než tisícovku a objem poskytnutých úvěrů klesl dokonce pod 6,5 miliardy korun. V meziročním srovnání se však produkce hypotečních bank neustále zlepšuje. 

I přes další pokles úrokových sazeb počet lidí, kteří v červenci podepsali smlouvu o hypotečním úvěru, se meziměsíčně zmenšil o více než tisícovku a objem poskytnutých úvěrů klesl dokonce pod 6,5 miliardy korun. V meziročním srovnání se však produkce hypotečních bank neustále zlepšuje.
České hypoteční banky v uplynulém měsíci poskytly celkem 3 797 hypoték v objemu 6,439 miliardy korun. Průměrná částka v červenci poskytnutého hypotečního úvěru činila 1 695 813 korun. Oproti červnovým výsledkům mohou tato čísla znamenat vcelku znatelné ochlazení zájmu o nové hypotéky
Také hypoteční trh se potýká s určitou sezónností a v létě se lidé na pobočky bank zkrátka nehrnou. A ani letos tomu nejspíš nebude jinak. Z dlouhodobějšího pohledu však situace nevypadá zdaleka nijak "černě". Oproti stejnému období loňského roku si banky polepšily v počtu poskytnutých úvěrů o 4,3 procent a v objemu dokonce o sedm procent.
Potřebujete půjčku? Vyberte si a porovnejte nabídku zde
Letošní červenec přinesl také jednu zajímavou novinku v oblasti klientských preferencí. Historicky poprvé banky v červenci poskytly největší objem hypotečních úvěrů nikoliv s fixací na pět let, ale s pevnou úrokovou sazbou na tři roky. Ovšem co se týče skutečných preferencí klientů, pětileté hypotéky stále vítězí. Hypotéce s pětiletou fixací dalo přednost 1 699 klientů, kdežto hypotéku s tříletým "fixem" čerpalo pouze 1 536 klientů. Tato disproporce je pramení z rozdílných průměrných částek úvěrů, které si lidé s tří resp. pětiletou fixací žádají.
Průměrná úroková sazba v červenci poskytnutých úvěrů bez ohledu na fixaci klesla o osm bazických bodů na 4,84 procent. Pokles nebyl tak výrazný jako v předchozích dvou měsících, ale i tak mohou mít klienti další důvod k radosti. Oproti loňskému červenci sazby "spadly" již o 82 bazických bodů, jak vyplývá ze statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu.
Variabilní hypotéky podražily
Podobně jako v předchozích měsících zlevňovaly hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou ve všech variantách. V červnu jsme však začali monitorovat také oblíbenost a vývoj průměrných úrokových sazeb variabilních hypoték. Ty v meziměsíčním porovnání podražily ze 3,78 procent na 3,88 procent, tedy o rovnou desetinu procentního bodu. Rozdíl mezi průměrnou variabilní a fixovanou pětiletou sazbou se zmenšil na necelý procentní bod.
V důsledku snížení průměrné částky úvěru ztratily také variabilní hypotéky část svého objemově měřeného tržního podílu na 5,9 procent. Přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou dalo v červenci 191 klientů, přičemž 31 procent z nich tento úvěr využilo na jiné účely, než výstavbu případně koupi nemovitosti. Což značí, že hypotéky s variabilní úrokovou sazbou - více než které jiné - lidé používají na refinancování stávajících úvěrů.
Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.
Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz."

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.