Splácet dluh dluhem je pro většinu Čechů nezodpovědné. Jak lidé řeší své půjčky?
Splácet dluhy dalšími dluhy většina Čechů odmítá, přesto se najdou rizikoví dlužníci, kteří se nebrání sjednávat si nové půjčky na ty staré. Co ale dělat s půjčkami, které nezvládáte? Možností řešení je hned několik.
Z výsledků průzkumu NMS Market Research vyplynulo, že 85 % české populace nechce staré dluhy splácet novými. Tento přístup je pro ně nepřístupný. Do rizika splácení půjčky půjčkou by ale bez váhání šlo 9 % Čechů, zbylých 6 % pak není rozhodnutých.
I přestože je velmi pozitivní, že většina Čechů se nebezpečné dluhové spirále vyhýbá, stále se najdou tací, kteří si půjčují lehkomyslně, bez rozmyšlení a nezodpovědně. Nemají-li tak zrovna daný měsíc na splátku, sjednají si zcela bez váhání rychlou půjčku od prvního poskytovatele, který jim úvěr nabídne. Nejenže tak roste dluh, ale i počet věřitelů a přehled o půjčkách upadá.
Češi vědí, co je to konsolidace i jak vyjednávat s věřiteli
Naštěstí se ale Češi ve finanční gramotnosti zdokonalují, a tak už jim nejenže nejsou cizí termíny jako RPSN, konsolidace a refinancování, ale zároveň i mají jasno o tom, co dělat, když se do dluhů dostanou.
V průzkumu tří z deseti uvedli, že by své závazky řešili vyjednáváním s věřitelem a že by se snažili domluvit na novém splátkovém kalendáři a odkladu splátek, čtvrtina dlužníků by pak raději vsadila na konsolidaci všech dluhů. Sloučením by dlužník získal nové výhodnější podmínky pro splácení a přehled nad svými závazky.
Češi si uvědomují rizika přemíry zadlužování, vědí, že kombinovat hotovostní, krátkodobé, online a nebankovní půjčky se nemusí vyplatit, přesto se ale někteří chytnou do spár dluhové spirály.
Přestat své dluhy splácet není vhodné řešení
Ač vyjednávání s věřitelem o odkladu splátek a konsolidace dluhů jsou nejčastější řešení, ke kterým by česká populace přistoupila, najdou se i tací dlužníci, kteří by se svou finanční tíseň snažili řešit jinak.
Zhruba čtvrtina dotázaných by volila půjčku od příbuzných a 1 % respondentů by si pro půjčku zašlo k zaměstnavateli. Stejně tak by někteří zažádali o další půjčku v bance nebo u nebankovního poskytovatele. A bohužel se najde i pár vyvolených, kteří by situaci řešili tím, že by prostě přestali splácet. Tento způsob řešení je ale velmi nešťastný. Kvůli nezodpovědnému přístupu by tak i zprvu malá půjčka mohla skončit exekucí a osobním bankrotem.
Co dělat, když dluhy nezvládáte?
- Nedávejte hlavu do písku. Půjčky aktivně řešte.
- Nesjednávejte si další úvěry. Splácet dluh dluhem je nezodpovědné.
- Využijte více možností řešení. Domluvte se na novém splátkovém kalendáři, více dluhů konsolidujte a zažádejte o navýšení půjčené částky, poproste o pomoc rodinu.
- Snažte se snížit své výdaje a navýšit příjmy. Je-li to možné, najděte si levnější bydlení a přivýdělek.
Diskuse
Vložte svůj dotaz
Zádné pújčky si neberu