« Zpět

Se splácením dluhů má potíže až pětina lidí

| 8. září 2009 - 11:16 | Zprávy | Bankovní úvěry

Lidé mají stále větší problémy splácet dluhy. Potvrzují to pololetní statistiky registru dlužníků, které vede sdružení Solus. V jednotlivých krajích vzrostl počet dlužníků o 15 až 20 procent. Největší nárůst zaznamenala Praha a Plzeňský kraj. 

Lidé mají stále větší problémy splácet dluhy. Potvrzují to pololetní statistiky registru dlužníků, které vede sdružení Solus. V jednotlivých krajích vzrostl počet dlužníků o 15 až 20 procent. Největší nárůst zaznamenala Praha a Plzeňský kraj.
Počty lidí, kteří mají problémy se splácením bankovních a nebankovních půjček, měsíčních účtů za telefon, elektřinu a další služby, narůstají. Hlásí to sdružení Solus provozující rejstřík dlužníků pro 26 členských bankovních a nebankovních společností.
Vregistru Solusu je nyní vedeno přes 1,3 milionů záznamů o více než 801 tisících spotřebitelích, kteří mají nebo měli potíže se splácením dluhů . „Pololetní statistiky potvrzují, že problémy spotřebitelů se splácením smluvních závazků narůstají. Nynější krize nenahrává lidem, kteří měli potíže již dříve, aby své dluhy vyřešili,“ poznamenává předseda sdružení Solus Luděk Čermák. Za první pololetí letošního roku přibylo do Registru fyzických osob dalších 56 tisíc problematických spotřebitelů.
„Meziročně v1. pololetí vzrostl počet dlužníků, kteří mají problémy se splácením, zejména vPraze a Plzeňském kraji, u obou o více než 20 procent. Vostatních krajích jich přibylo vrozmezí od 15 do 20 procent. Spotřebitelé dluží po splatnosti našim členským společnostem více než 18 miliard korun, “ informuje Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.
Téměř 46 procent lidí, kteří mají vregistrech záznam, se opozdilo se splátkami déle než tři měsíce a jejich průměrný dluh dosahuje zhruba 23 tisíce korun. Dalších 13,5 procenta problematických spotřebitelů neuhradilo až deset splátek a jejich dluh včetně úroků zprodlení dosahuje vprůměru 150 tisíc korun. Zhruba třetina lidí po zapsání do registru dlužníků pohledávky letos již vyrovnala, jejich jméno bude ale zregistru vymazáno až po uplynutí tříleté lhůty. Zhruba desetina lidí, kteří jsou již vregistru vedení, se chce zadlužit opakovaně,“ upozorňuje Jan Stopka.
Zcelkových 801206 lidí evidovaných vregistru pro potíže se splácením, jich žije nejvíce v Moravskoslezském kraji (107 tisíc registrovaných jmen) a dále vÚsteckém kraji (98 tisíc registrovaných jmen). „Jde o kraje svysokou nezaměstnaností,“ poznamenává Stopka. Jak ale dodává, překvapivý je letošní více než pětinový nárůst dlužníků ve Středočeském kraji, ve kterém nyní má po splatnosti splátky celkem 92 tisíc lidí. O dvacet procent narostl i počet problematických dlužníků vPraze, který se vyšplhal na 81 tisíc lidí. „Zde je přitom oproti ostatním krajům nezaměstnanost podstatně nižší. Vliv nezaměstnanosti na zadlužování tak zřejmě není nyní rozhodující,“ míní Jan Stopka.
Členy Solusu je 26 společností. Jsou to například Cetelem, Cofidis, Home Credit, T-mobile, O2 či Vodafone, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCreditBank nebo ČSOB leasing. Prostřednictvím internetového dotazu zadaného do databáze dlužníků mohou tyto společnosti okamžitě zjistit, nakolik může být nový klient rizikový a zda již nedluží jinému členu Solusu. Mohou tak snižovat riziko případných ztrát.
„Na základě dotazu se členská společnost dozví informaci o existenci dluhu klienta nebo informaci, že dluh již vyrovnal, ale dříve měl potíže ho splatit. Data se shromažďují se souhlasem klientů. Pokud člověk neplní své smluvní závazky u jednoho či více členů sdružení, je velmi pravděpodobné, že nezíská novou službu u dalších členů sdružení Solus, případně ji nezíská vpožadovaném rozsahu,“ uzavírá Jan Stopka.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.