Novoročním předsevzetím poloviny Čechů bude zlepšit svou finanční situaci
Téměř polovina Čechů (49 %) si s probuzením v prvním dni roku 2013 dá novoroční předsevzetí, které souvisí se zlepšením jejich finanční situace. Vyplynulo to z mezinárodního dotazování ING Bank, kterého se zúčastnilo 14 tisíc respondentů ze 14 zemí. S finančními předsevzetími jsme přitom u nás lehce nad evropským průměrem, který je 40 %. Mladí Češi do 35 let se budou snažit více šetřit, zatímco starší generace chce lépe kontrolovat své výdaje.
Ačkoliv úbytek na váze a zbavení se zlozvyků, jako je kouření nebo alkohol, stále patří k oblíbeným předsevzetím, zdá se, že rozšířená budou v příštím roce i ta, která souvisejí s financemi. Záměry finančního rázu se ve skutečnosti objevily v odpovědích respondentů mezinárodního průzkumu ING Bank častěji než ty ostatní. „Ekonomická situace v Evropě, ale i v jiných částech světa se odráží v novoročních předsevzetích obyvatel většiny evropských států. Lidé mají obavy z budoucnosti a snaží se stabilizovat své domácí rozpočty jak omezením výdajů, tak spořením v závislosti na tom, co si která domácnost může dovolit,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR. Z našich sousedů si nejčastěji dávají předsevzetí týkající se financí obyvatelé Rakouska, a to ve více než 50% případů. Naopak mezi Slováky plánuje nějakou změnu v této oblasti života jen zhruba každý třetí.
- Cíl ušetřit měsíčně 500 korun je jistě lepší než obecné přání „více šetřit“.
- Napište si daný finanční cíl do diáře, rozplánujte si jednotlivé fáze spoření po jednotlivých časových etapách a dosažené výsledky pravidelně kontrolujte.
- Motivujte se dárkem, který vám udělá radost a který si „slíbíte“ nyní a pořídíte na konci roku, pokud svůj cíl splníte.
- Je dobré si stanovit pevný začátek, od kdy budete spořit. Nový rok je k tomu zcela ideální.
Diskuse
Vložte svůj dotaz