« Zpět

Nesplácené půjčky dál přibývají

| 2. září 2010 - 8:10 | Zprávy | Bankovní úvěry

Víc než šest procent úvěrů je závadných, vyplývá z údajů České národní banky. Podíl takzvaných úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených devadesát a více dní na celkovém objemu bankovních úvěrů, dál roste. V červenci to bylo 6,11 procenta, o sedm setin procentního bodu víc než předchozí měsíc, vyplývá z údajů České národní banky. 


Ještě na konci loňského roku to bylo 5,2 procenta, o rok dříve činil podíl špatných úvěrů jen necelých 3,2 procenta.
Kvalita půjček se zhoršuje Dále se zhoršuje kvalita úvěrů domácností i firem. V případě domácností vzrostl podíl úvěrů v selhání ke konci července na 4,61 procenta z 4,5 procenta o měsíc dříve, u nefinančních podniků stoupl podíl nehrazených půjček o pět setin procentního bodu na 8,76 procenta.
Úvěr vybírejte opatrně, inspirovat se můžete zde
Bankéři očekávají, že problémy se splácením úvěrů budou trvat i nadále. „Setrvalý stav čekám i pro příští rok. Tak nízkou tvorbu opravných položek jako před krizí už nikdy nezažijeme,“ uvedl například šéf tuzemské Raiffeisenbank Lubor Žalman.
Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během července zvýšily o pět a půl miliardy korun na bilion a sedmnáct miliard korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 74 miliardy korun.
Zadluženost podniků v červenci meziročně klesla o jednašedesát miliard korun na 900 miliard. Proti červnu se úvěry tuzemských firem snížily o 3,22 miliardy korun.
Je to sociální potíž Česká republika má přes rostoucí podíl nesplácených půjček ve srovnání s řadou vyspělých zemí stále poměrně nízké zadlužení domácností, které ovšem rychle narůstá. Krize pravděpodobně jenom dočasně oslabila růst půjček. Zadlužení domácností je v Česku podle údajů národní banky zhruba dvacet procent hrubého domácího produktu, zatímco průměr zemí eurozóny je více než 55 procent.
I když roste počet domácností, které mají se splácením půjček problémy, nesvědčí nic pro to, že by situace v Česku měla být dramatická a mohla nějak ohrozit finanční stabilitu ekonomiky.
Zadlužení domácností je však sociální problém. To dokládají i nedávné údaje o návštěvnosti občanských poraden. Problémy s dluhy do nich za letošní první pololetí přišlo řešit přes tři tisíce lidí, zatímco za celý loňský rok to bylo 3800 klientů.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.