« Zpět

Jen čtyři banky vás za předčasné splacení půjčky nepotrestají

| 23. března 2010 - 11:01 | Zprávy | Bankovní úvěry

V Česku si jen čtyři banky neúčtují poplatky za předčasné splacení spotřebitelských úvěrů. U ostatních bude muset pokuta výrazně klesnout. Donutí je k tomu nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by měl začít platit od příštího roku. 

V Česku si jen čtyři banky neúčtují poplatky za předčasné splacení spotřebitelských úvěrů. U ostatních bude muset pokuta výrazně klesnout. Donutí je k tomu nový zákon o spotřebitelském úvěru, který by měl začít platit od příštího roku.
Zatímco před dvěma lety bylo v Česku minimálně osm bank , které měly v nabídce alespoň jeden typ půjčky, kterou šlo předčasně splatit bez poplatků, dnes už jsou takové jen čtyři. Patří mezi ně Komerční banka , Poštovní spořitelna , mBank , UniCreditBank . Ostatní banky klientovi, který se chce zbavit dluhu rychleji, naúčtují až tisícikorunové sankční poplatky za to, že nedodržel termín splatnosti. Banky to vysvětlují tím, že neočekávanou splátkou se jim zvednou administrativní náklady. Předčasná splátka rovněž podle nich vyžaduje manuální zásah bankéře a doplacením půjčky před termínem banky přijdou o očekávaný úrokový výnos.
„Banka počítá s úrokovým výnosem z každého úvěru, což má mimo jiné vliv na výsledky banky i na její pozici na mezibankovním trhu. Každá předčasná splátka tyto údaje mění,“ doplňuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Většina bank ale neoficiálně přiznává, že počty klientů, kteří se opozdili se splácením úvěru a vytvářejí tak bance ztráty, rostou. Přesná čísla tají všechny banky.
Pořiďte si půjčku on-line
Než si proto pořídíte půjčku v bance, ptejte se vždy i na poplatky za mimořádné splátky i předčasné splacení celého úvěru či půjčky. Pokud se totiž později rozhodnete dluh splatit před termínem splatnosti, může vás to vyjít od 500 do 5000 korun na sankčních poplatcích.
Od podzimu 2008 zrušila splacení úvěru bez sankce například banka LBBW , která v současnosti klientům nabízí jedině nebankovní spotřebitelský úvěr s názvem Rychlopůjčka poskytovaný společností CETELEM . Ten však zahrnuje až pětiprocentní sankční poplatek za předčasné splacení. „S předčasným splacením jsou spjaty jak administrativní, tak provozní náklady. Nicméně nejsou u všech našich klientů nárokovány, což souvisí s jejich platební morálkou,“ podotýká mluvčí společnosti Martin Malý. Citibankměla v roce 2008 nulový poplatek za předčasné splacení, nyní již spotřebitelské úvěry pro nové klienty nenabízí.
Rovněž Raiffeisenbank v minulosti měla v nabídce časově omezené úvěry, které šly splatit bez sankcí. Nyní si ale za předčasné splacení účtuje čtyři procenta z dřívější splátky. O mimořádnou splátku musí klient banku požádat ideálně o měsíc dříve, než bude chtít splátku provést. Splátka přitom musí být podle Tomáše Kofroně ve výši minimálně 5000 korun. Sankční poplatek jako úhradu nákladů spojených s mimořádnou splátkou má na rozdíl od minulosti nyní u všech úvěrů rovněž ČSOB , která si účtuje jedno procento z výše mimořádné splátky, minimálně pak tisícikorunu. Poplatek v této bance klient nemusí platit, pokud si úvěr sjednal před 1. únorem 2008 nebo svůj úvěr přefinancoval jiným úvěrem u ČSOB. V České spořitelně klienta přijde mimořádná či předčasná úhrada úvěru na čtyři procenta ze splátky, minimálně 500 korun, maximálně 5000 korun. GE Money Bank nastavila poplatek za předčasné splacení rovnou ze všech bank nejvyšší, a to 5 procent z předčasně splacené jistiny, nejméně však 1000 korun.
Oslovené banky v dohledné době na sankcích za předčasné splacení úvěru nehodlají nic měnit. Jediné, co je ke změně může donutit, je nový zákon o spotřebitelských úvěrech připravovaný na základě požadavků Evropské unie. Tento zákon stanovuje, že výše úhrady nákladů věřitele, tj. sankční poplatky, nesmí přesáhnout jedno procento z předčasně splacené části úvěru, pokud doba mezi předčasným splacením a sjednaným koncem úvěru přesahuje jeden rok. U kratší doby nesmí výše náhrady nákladů přesáhnout 0,5 procenta z předčasně splacené části. Zákon o spotřebitelském úvěru, který zatím schválila Poslanecká sněmovna, čeká na schválení Senátem a podpis Prezidenta republiky. Platit by měl od ledna příštího roku.
V některých tuzemských bankách se tak může zájemcům o úvěr krátkodobě vyplatit spíše čerpání kontokorentu než si brát spotřebitelskou půjčku, o níž ví předem, že by ji mohli zaplatit dříve. Kontokorent je většinou, stejně jako dluh na kreditní kartě, možné doplatit kdykoliv a bez poplatku. (Spočítejte si, zda si můžete dovolit další úvěr )

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.