Dluhy přerůstají Čechům přes hlavu
Mají dluhy. A nevědí co s nimi. To je problém, který trápí stále více Čechů. Množství lidí, kteří nejsou schopni splácet vlastní dluhy, loni nebývale vzrostlo. Počet exekucí, tedy případů, kdy došlo k zabavení majetku dlužníků, vzrostl oproti roku 2008 zhruba o třetinu. Podle mluvčí Exekutorské komory Moniky Zajícové přesáhl počet nařízených exekucí v loňském roce 700 tisíc.
Počet osobních bankrotů loni narostl o 250 procent. O třetinu vzrostl i počet exekucí. Vymáhání dluhů má letos ještě zesílit
Ještě dramatičtější je nárůst počtu vyhlášených osobních bankrotů, kterými se dlužníci snaží návštěvě exekutora předejít. V Česku bylo v roce 2009 vyhlášeno 2500 osobních bankrotů, což bylo třiapůlkrát více než předloni, kdy bylo vyhlášeno 718 osobních bankrotů. Vyplývá to ze statistik, které včera zveřejnila společnost Czech Credit Bureau (CCB). Kdyby přitom soudy stačily projednat veškeré podané návrhy na osobní bankroty, mohl jejich počet narůst na téměř čtyři tisíce. „Pro rok 2009 byl charakteristický velmi rychlý růst osobních bankrotů,“ potvrzuje Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB.
Rychlý nárůst počtu osobních bankrotů bude pokračovat i v příštím roce, předpovídá Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá obchodováním s nedobytnými pohledávkami. „Jejich množství se opět několikanásobně zvýší,“ uvedl Filip. Jeho prognózu potvrzuje i vývoj koncem loňského roku. Jen v prosinci bylo vyhlášeno 312 osobních bankrotů, což je nejvíce od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku. Návrhů na osobní bankrot pak bylo ve stejném měsíci podáno 546, což je zatím rovněž nejvíce v historii.
Dramatický nárůst počtu osobních bankrotů i exekucí ale neznamená, že se stejným tempem zvyšují i dluhy domácností u bank a finančních institucí. Podle České národní banky má meziroční nárůst celkového dluhu domácností klesající tendenci. Ještě loni v dubnu činil meziroční nárůst 18,8 procenta, v srpnu už pouze 14,8 procenta, v září 13,8 procenta a v listopadu 12,3 procenta. Celkově Češi na konci listopadu dlužili bankám a finančním institucím 972,12 miliardy korun.
Krize urychluje vymáhání dluhů „Finanční krize přiměla věřitele důsledněji vymáhat dluhy,“ vysvětluje Filip. Podle mluvčí Exekutorské komory Zajícové se mezi vymahače stále častěji řadí municipality. „Obrátilo se na nás i jedno ministerstvo... Souvisí to s tím, že veřejné instituce bojují v době krize s nedostatkem zdrojů, a proto chtějí získávat zpět jakékoliv pohledávky,“ řekla Zajícová.
Návrhy na osobní bankrot podávají podle Zajícové převážně lidé, kteří čelí hrozbě většího počtu exekucí. „Stále více lidí začíná chápat, že osobní bankrot je pro ně výhodnější než příchod exekutora,“ řekla Zajícová.
K zajištění nedobytné pohledávky může exekutor zabavit i majetek s vyšší hodnotou, než činí samotná pohledávka. Naopak uvalením osobního bankrotu může dlužník předejít návštěvě exekutora a také se může zbavit povinnosti splatit veškeré dluhy. V případě nedostatečných příjmů má naději, že mu soud umožní splatit pouze třetinu dluhu. Výměnou za to ale musí dlužník po dobu pěti let zasílat věřitelům ze svého příjmu pravidelné měsíční splátky a sám si musí vystačit pouze s životním minimem.
Diskuse
Vložte svůj dotaz