Češi stále hůř splácejí své dluhy
Téměř osm procent Čechů nezvládá pravidelně platit své účty za půjčky, hypotéky nebo běžné výdaje. PRAHA Luděk Malíř ze severních Čech má příjem 20 tisíc korun. Má dva úvěry a kreditní kartu a z výplaty mu nezbývá nic.
Téměř osm procent Čechů nezvládá pravidelně platit své účty za půjčky, hypotéky nebo běžné výdaje. PRAHA Luděk Malíř ze severních Čech má příjem 20 tisíc korun. Má dva úvěry a kreditní kartu a z výplaty mu nezbývá nic.
„Deset tisíc dám za nájem a poplatky. Na splátky úvěrů padne šest tisíc, na kreditní kartu dva tisíce korun a na účet za telefon už mi nezbývaly peníze,“ říká pětatřicetiletý muž. Telefon tak několik měsíců neplatil a mobilní operátor ho zapsal do registru dlužníků Solus. Svou pohledávku navíc předal inkasní agentuře.
Aby nezazvonil u dveří exekutor, musí Malíř splácet ještě 1500 korun měsíčně této agentuře. „Zatím žijeme z platu manželky, ale kdyby o něj přišla, nevím, co by bylo dál,“ říká otec dvou dětí.
V podobné nebo ještě horší situaci se ocitá stále víc lidí. Počet Čechů, kteří nezvládají pravidelně splácet půjčku, úvěr, hypotéku nebo třeba účet za telefon, vzrostl za poslední čtyři roky o třetinu.
Jen v registru dlužníků Solus bylo v roce 2007 zhruba 900 tisíc záznamů o 600 tisících klientech, letos je v Solusu zhruba milion Čechů, kteří mají na svém kontě téměř dva miliony záznamů o neplacení. Zatímco před čtyřmi lety dlužili Češi na pravidelných splátkách zhruba dvanáct miliard korun, nyní je to téměř čtyřicet miliard korun.
„Problémům s pravidelným splácením nyní čelí 7,68 procenta dospělých Čechů,“ potvrzuje tajemník sdružení Solus Jan Stopka a dodává, že Česká republika jako celek je sice statisticky méně zadlužená, než je tomu v jiných vyspělých zemích, na jednotlivých krajích je ale vidět, že zadlužení se stává velkým problémem. Největší problémy pak Čechům dělají spotřebitelské úvěry.
Dostat se do registru neplatičů je přitom snadné – stačí nezaplatit jednu splátku a po třech měsících tam firma člověka, který dluží, klidně zapíše. Kdo se na seznam dostane, má na tři roky potíž získat další půjčku, obvykle ji vůbec nedostane.
A to přesto, že již má všechny účty v pořádku.
Devět z deseti klientů, kterým společnost zapojená do registru Solus nepůjčí, to pak zkouší jinde, obvykle u nebankovních společností. Každý pátý Čech, který žádá o půjčku nebo hypotéku, tak má záznam v Solusu a každý sedmý člověk, který si chce půjčit, nezvládá už teď splácet všechny své závazky. To potvrzují i právní poradny, na které se obrací stále více zadlužených lidí s prosbou o pomoc. „Počet dotazů řešených v občanských poradnách v dluhové oblasti se meziročně zvýšil o 40 procent. Také počet zpracovávaných návrhů na oddlužení v občanských poradnách stále stoupá. V podstatě každý třetí klient, který má problémy s dluhy, přichází s žádostí na zpracování návrhu na oddlužení,“ říká šéf Asociace občanských poraden, Stanislav Skalický a dodává, že ročně se jen na jejich poradny obrací zhruba 18 tisíc lidí.
Podle analytiků by to navíc příští rok nemělo být o mnoho lepší. „Zvyšující se trend počtu lidí, kteří nejsou schopni splácet své dluhy, v příštím roce dále poroste. Důvodem je především zhoršující se ekonomická situace, včetně dalšího očekávaného propouštění,“ říká Petr Kříž, vedoucí partner sektoru finančních služeb společnosti PricewaterhouseCoopers.
„Je velmi pravděpodobné, že se lidé v důsledku zhoršení ekonomické a finanční situace domácností budou ještě dále dostávat do finančních problémů,“ potvrzuje analytik ČSOB Petr Dufek.
Příčinou toho, že Češi nezvládají splácet, je ale podle odborníků kromě nezaměstnanosti i nízká finanční gramotnost, neodpovědný přístup při stanovování osobních a rodinných rozpočtů a postupy některých nebankovních institucí, které lákají na rychlé úvěry a s obrovským úrokem půjčují i lidem, kteří mají záznamy v registrech.
***
Potíže se splácením dluhů už má každý třináctý Čech
Kolik Češi dluží na pravidelných splátkách (miliardy korun)
2008 - 15
2009 - 22
2010 - 32
2011 - 39,7
Počet klientů, kteří podle Solusu mají potíže se splácením (tisíce)
2007 - 590
2008 - 720
2009 - 820
2010 - 930
2011 - 1000
Zdroj: COLUS
Problém se splácením závazků má 7,68 procenta dospělých v ČR
nejhorší Ústecký kraj 14,2 % nejlepší Vysočina 5,3 %
Diskuse
Vložte svůj dotaz