« Zpět

Češi neplatí, banky to zvládají

| 24. února 2010 - 10:26 | Zprávy | Bankovní úvěry

Dvě špatné zprávy, jedna dobrá. Podle České národní banky (ČNB) a údajů z bankovního a nebankovního registru sledujícího úvěry rychle roste počet lidí a firem, kteří nestačí na splácení svých půjček. Za loňský rok činily nárůsty v jednotlivých kategoriích dvacet a více procent a čísla jsou nyní rekordní.

Test ČNB: Banky by ustály i opakování silné recese, podíl nesplácených úvěrů však ještě rok poroste

A ČNB předpokládá, že rostoucí trend nesplácení vydrží minimálně do poloviny příštího roku. Roste tak jedno z největších současných rizik pro banky, které budou muset úvěry odepisovat. Tím přijdou o část zisků, případně mohou spadnout až do ztráty a odepsat část svého kapitálu.
Největší problémy čekají firmy se splácením až za rok Dobrou zprávou je, že centrální banka ve včera zveřejněných zátěžových testech bankovního sektoru i přes toto riziko uvedla, že jsou české bankovní domy v dobré kondici. Bez větších problémů by měly ustát i opakování loňské recese. Mají totiž poměrně stabilní výnosy a loni neutrpěly kvůli krizi velké ztráty.
Porovnávejte a on-line objednávejte půjčky zde
O možnosti návratu recese a vývoje reálné ekonomiky podle písmene W se teď však hovoří stále častěji. Čeští průmyslníci, kterým na konci loňského roku a na počátku letoška přibylo zakázek, mají stále obavy, že jejich odběratelé jen doplňovali prázdné sklady a růst se opět zastaví.
Povzbudivé zprávy nepřišly včera ani z ekonomického tahouna Evropy Německa, kde po deseti měsících růstu klesla podnikatelská důvěra v ekonomiku.
Ve včera zveřejněných zátěžových testech ČNB odhaduje, že pokud se naplní její konzervativní scénář založený na vlastní prognóze vývoje, mohly by u firem nesplácené úvěry stoupnout ze současných osmi procent na deset až dvanáct. Tedy téměř o polovinu.
„Dlouhodobý pokles produkce z loňska se projeví v kvalitě bankovních úvěrů se zpožděním. Například problémy komerčních nemovitostí mohou být vidět až tak za dva tři roky,“ uvedl Jan Frait, expert ČNB pro oblast finanční stability.
Zároveň upozornil, že může být i lépe. ČNB totiž ve svých scénářích raději počítá s co nejhoršími možnostmi, které mohou nastat. Přesto výhled ČNB na další růst neplatičů nevypadá pro banky příliš povzbudivě. Šéfové velkých peněžních domů přitom dříve odhadovali, že zatímco loňský rok byl nejhorší pro firmy, letošek bude ve znamení problémů domácností. Teď to však spíše vypadá, že dozvuky krize hlavně ve firemním sektoru budou pro banky delší a bolestivější, než čekaly.
Podle ČNB by návrat recese a s tím spojený další růst neplatičů neznamenal pro bankovní sektor velké nebezpečí. „Do problémů by se mohly dostat jen jednotky bank. Celkem by v tomto scénáři musely banky navýšit kapitál o necelou miliardu,“ vysvětlil Frait.
Horší by to bylo v případě, pokud by se do Česka rozšířila například „řecká nákaza“. Tedy nedůvěra investorů ve stabilitu celé země a její schopnost splácet své půjčky. Takový vývoj by na banky dopadl podstatně hůř a jejich akcionáři by podle ČNB museli pro zabezpečení bank najít zhruba 13 miliard korun.
Nejnovější čísla o neplatičích včera zveřejnil také bankovní a nebankovní registr. U svých členů sledují všechny úvěry lidí a firem, tedy i ty, které jsou řádně spláceny.
Podíl těch špatných v případě bankovního registru ke konci roku 2009 meziročně stoupl o 21 procent, v případě nebankovních půjček a úvěrů dokonce téměř o 38 procent. Nejvíce rizikovou skupinou jsou podle statistik registrů mladí do 24 let, naopak nejlépe splácejí lidé ve věku od 30 do 34 let.
Desatero dlužníka
1. Žádné půjčky na zbytečnosti
2. Nepřeplácet životnost věci na úvěr - týdenní dovolenou nesplácet rok
3. Nepůjčím si víc, než mohu splácet
4. Nepůjčím si od neznámých firem
5. Neberu první nabídku, ale počítám
6. Porovnávám nejen úroky, ale i další platby za úvěr
7. Pokud smlouvě nerozumím,nepodepíšu ji
8. Pojištění splácení může pomoci
9. Nepůjčuji si na staré půjčky,raději se domluvím s věřitelem
10. Nevěřím na zázraky
Pramen: Bankovní a nebankovní registr

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.