UNIQA: Časté zdravotní patálie v dovolenkových destinacích
Letošní letní sezóna dovolených láká po několika letech covidových restrikcí k cestě do zahraničí, nejčastěji k moři. Pobyt u něj je ovšem spojen se zdravotními riziky. Ta nejčastější z nich, jaká české turisty potkávají, najdete v následujícím textu. Dobrou zprávou je, že vždy může pomoci správně sjednané cestovní pojištění.
Strážným andělem v nouzi je asistenční služba k cestovnímu pojištění. Ta slouží každému pojištěnému turistovi v režimu 24/7 na telefonu. Konzultovat s ní lze jakýkoli problém během dovolené, samozřejmě v českém jazyce. Operátoři jsou fundovaní a jazykově vybavení, takže za turisty mohou leccos vyřídit nebo zprostředkovat pomoc.
Jaká zdravotní rizika hrozí
Chorvatsko je tradičně nejoblíbenějším letním cílem. Proto i spektrum situací, v nichž se mohou turisté octnout, je široké. Nejčastější obtíže, jimž rekreanti čelí, jsou potíže z přílišného opalování, drobné i větší úrazy, a to i tonutí, zažívací obtíže a alergické reakce na slunce, záněty uší nebo poštípání hmyzem. U chronicky nemocných (tlak, ischemická choroba srdeční, diabetes apod.) dochází často k dekompenzaci vlivem změny režimu nebo akutního banálního onemocnění. Vzhledem k vysokému počtu Čechů na Jadranu je častý i výskyt mrtvice, zánětu slepého střeva, žlučníku nebo slinivky. Podobné je to v Itálii.
Velmi typické jsou újmy na zdraví při dopravních nehodách. Češi vyrážejí autem, často hned po práci, a tak roli hraje přetížení a únava.
Řecko je specifické vzdáleností a ostrovním charakterem. Zdravotní obtíže bývají podobné jako v Chorvatsku, ale vzhledem k místní organizaci zdravotnictví a jeho nedostatečné kapacitě bývá někdy problém s dostupností nemocnic a specializované péče. Další zvláštností je častá absence ošetřovatelského personálu, protože standardní je péče rodinných příslušníků přímo v nemocnici. Naše asistence k cestovnímu pojištění UNIQA v takových případech, kdy po ruce není nikdo blízký, vysílá na místo ošetřovatele.
Slovensko patří stále mezi nejoblíbenější destinace. Zde je situace v případě zdravotních obtíží nejjednodušší, protože ošetření lze bezplatně čerpat i na kartičku veřejného pojištění z Česka. Jiný je samozřejmě charakter patálií – převažují úrazy z horských túr. Zde pozor na zásahy Horské služby při vyhledání, vyproštění a transportu postiženého turisty do nemocnice: tyto výlohy nejsou hrazeny z veřejných prostředků a je třeba sjednat cestovní pojištění do zahraničí. Častá jsou na Slovensku i zhoršení zdravotního stavu chronicky nemocných při pobytu ve zdejších lázních.
Egypt je zemí s asi největším výskytem zažívacích obtíží. Rovněž případů tonutí, zánětů uší a očí je velké množství, což souvisí zřejmě i s oblibou Egypta pro potápěče. Také opalování a různé vodní atrakce v resortech skýtají mnohá rizika. Rekreanti by se měli rozhodně vyhnout konzumaci nebalené vody, a to i v podobě ledových kostek v nápojích. Místním zvykem je také nastavovat klimatizaci na velký teplotní rozdíl v porovnání s venkovní teplotou, což vede k angínám a nachlazení. Síť zdravotnických zařízení je v turistických centrech relativně hustá, ale její kvalita je velmi rozdílná. Vyplatí se proto konzultovat konkrétní místní podmínky se zkušenou asistenční službou a její pokyny dodržovat.
Turecko nebo Tunisko jsou velmi podobné Egyptu, takže tradiční potíže řešené asistencí a UNIQA pojišťovnou jsou srovnatelné. Síť zdravotnických zařízení je více roztříštěná a kvalita jednotlivých klinik a nemocnic velmi rozdílná. I zde je proto lepší vždy se poradit s asistenční službou k pojištění.
USA a Kanada jsou dnes rovněž stále častějším cílem prázdninových cest. Obě země mají zdravotnickou péči na velmi dobré úrovni, ovšem nechají si za ni také dobře zaplatit. Pro našince platí, že i drobné úrazy ošetří místní lékaři za cenu o řád vyšší než v jiných zemích. Je-li péče spojená s neodkladnou operací a hospitalizací, mohou náklady šplhat do milionů. Proto je důležité před odjezdem sjednat cestovní pojištění s nejvyššími limity plnění.
Co nezapomenout doma
Na cestu je dobré se předem vybavit základními zdravotními potřebami a léky, aby nebyl turista zaskočen. Především je zapotřebí si vzít zásobu léků, jež dotyčný běžně užívá, včetně příbalové informace. Chronicky nemocní by měli být vybaveni seznamem diagnóz a dosavadní medikace (anglicky nebo latinsky). Současně by si měli umět poradit v situaci, kdy dojde k výkyvu stavu: typicky například při náhlém zvýšení tlaku je třeba s sebou mít lék na jednorázovou pomoc a umět ho použít.
Jinak doporučuje UNIQA zákazníkům brát s sebou na dovolenou teploměr, léky na bolest, horečku, průjem a na alergii. Dále sterilní materiál k ošetření drobných ran, dezinfekci, náplasti a obvazy. Vzhledem k častým obtížím je třeba myslet i na oční a ušní kapky. Samozřejmostí musí být k moři vhodný opalovací krém s vysokým UV faktorem.
Telefonní číslo na asistenční službu k cestovnímu pojištění si uložte do mobilu spolu s číslem Vaší smlouvy.
Diskuse
Vložte svůj dotaz