« Zpět

Žebříček spořicích účtů vede AXA Bank, nad dvě procenta se dostanete málokde

| 14. dubna 2010 - 10:32 | Zprávy | Účty

Pokles úrokových sazeb neznamená jen levnější půjčky. Odvrácenou tvář představuje i pomalejší zhodnocování úspor. Zatímco ještě koncem minulého roku se úrokové sazby na spořicích účtech pohybovaly kolem 2,5 procenta, dnes jsou sazby přes dvě procenta spíš výjimkou. Vítězem redakčního srovnání spořicích účtů se stala AXA Bank. Ta přišla s tímto účtem jako poslední, a proto se snaží přetáhnout konkurenci klienty vyšším úročením v podobě 2,5 procenta. Navrch vyplácí půlprocentní bonus při překročení průměrného ročního zůstatku 40 tisíc.


Celkem tak AXA zhodnotí vklad 150 000 korun za rok o 3 825 korun. Druhá příčka patří ING Kontu, kde roční výnos z modelové částky dosahuje 2 899 korun.
Nejvíce se svým spořicím účtem zamávala mBank. Od 1. dubna snížila úrok o 1,5 procentního bodu na rovné jedno procento. Ani tak se ale mBank nedostala na konec našeho testu.
Pořiďte si spořící účet on-line zde
Nejméně své úspory zhodnotíte u Komerční banky. Za rok vám při úložce 150 tisíc korun přibude na účtě 1 279 korun. Navíc je založení spořicího účtu podmíněno založením nějakého konta.
Od posledního srovnání ( předchozí článek zde ) se nabídka zúžila o HSBC, která omezila spektrum svých služeb v Česku a spořicí účet Premier zrušila.
U většiny bank se k naspořeným penězům můžete dostat ihned. Některé finanční ústavy se ale ještě drží dřívější praxe, kdy i na spořicích účtech musely být peníze vázané pevně stanovenou dobu. Jen byla oproti klasickým termínovaným kratší.
Například u Raiffeisenbank tak musíte vklad na spořicí konto složit na rok. Za předčasný výběr pak zaplatíte dvě procenta z požadované částky, minimálně tisíc korun. UniCredit Bank má výpovědní lhůtu tři měsíce. Chcete-li své peníze dřív, zaplatíte jedno procento z vybíraného obnosu.
Pozor na poplatky spojené s běžným účtem
Při porovnávání jednotlivých bank je potřeba vzít v úvahu i poplatky. Například UniCredit Bank slibuje majitelům konta Praktik spořicí účet s roční úrokovou sazbou 2,25 až 3,5 procenta. Při úložce 150 tisíc korun ročně by vám přistálo na účtu 2 869 korun.

Ale u konta Praktik se platí i za jeho vedení. Poplatek je 89 korun měsíčně, což je 1 068 korun za rok. Když zaplacenou částku odečteme od výnosu, zbude nám pouhých 1 801 korun. Takový výnos řadí spořicí produkt zhruba do středu naší tabulky.
Důležité také je sledovat podmínky pro založení spořicího účtu. Například u Komerční banky, Citibank nebo Raiffeisenbank musíte mít kvůli spořicímu účtu sjednaný i běžný účet. Tím se zvyšují i náklady a snižuje se výsledný čistý výnos ze spoření.
Záleží i na částce, kterou chcete na spořicí účet vložit. Pro příklad jsme zvolili částku 150 tisíc korun, ale například Poštovní spořitelna úročí peníze vložené na Červené konto sazbou dvě procenta ročně až od 50 tisíc korun. Stejně tak GE Money Bank připíše k vašemu vkladu dvě procenta ročně, pokud máte na spořicím účtu minimálně 40 tisíc korun. Nižší zůstatky se úročí sazbou pouze 0,1 procenta.
Česká spořitelna navrhne jinou alternativu
Česká spořitelna odmítla vypočítat náš modelový příklad, bankéři by totiž klientovi navrhli jinou variantu spoření. Sto tisíc by doporučili vložit na spořicí účet Šikovné spoření a dalších 50 tisíc na termínovaný vklad s úročením 4,10 procenta za dva roky.
Uložených padesát tisíc nebudete mít ihned k dispozici. Peníze si můžete vybrat až po konci vkladového období, tedy za dva roky po založení. Ke sto tisícům, které vložíte na Šikovné spoření, navíc budete muset každý další měsíc posílat ještě minimálně 300 korun. Pro vás je to další starost nebo trvalý příkaz navíc.
Po ročním spoření 103 300 korun bude čistý výnos 1 506 korun a po dvou letech termínovaného vkladu z 50 tisíc získáte 1 743 korun.

Navrhovaná varinata rozhodně není nijak zvlášť výhodná. Na některých spořicích účtech můžete mít za dva roky vyšší výnos a navíc budete mít peníze kdykoli k dispozici.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.