« Zpět

Test směnáren: Při dobrém výběru na sto eurech ušetříte skoro tři stovky

| 1. července 2010 - 9:32 | Zprávy | Účty

Před časem dovolených jsme otestovali několik směnáren v celé České republice. Když budete dobře vybírat, ušetříte na 100 eurech přes 260 korun. Nejvíc se lišil kurz libry. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší směnárnou je 435 korun.


Z našeho průzkumu vyšlo, že nejvýhodnější směnárnu najdete v Mladé Boleslavi. Nejlépe tam vyměníte eura i dolary. Za 100 eur zaplatíte 2 524 korun a za 100 dolarů 2 032. V kurzu libry Mladou Boleslav předběhly Karlovy Vary, kde za 100 liber zaplatíte 2 900 korun. Ve Varech ale levně nevyměníte dolary.

V Praze jsme jasného vítěze neobjevili. Několik směnáren mělo 21. června kurz 25,80 za eura. Kurzy jsou ale podobné i u ostatních měn. Kde výhodně nakoupíte eura, neproděláte ani na libře a dolaru. Na předních místech se umístila například směnárna X Change Grossmann v ulici Politických vězňů nebo Ibra market v Celetné ulici. Nejhorší kurz najdete v Praze

Nejdražší směnárny jsou na Václavském náměstí. Na rozdíl od minulých let nedopadla špatně směnárna Western Union, kde si k nevýhodnému kurzu ještě účtují poplatek tři procenta.

Na Václavském náměstí v Praze se objevilo několik nových směnáren, kde je kurz opravdu nevýhodný. Důkazem toho je i pán, který studoval ve směnárně kurzovní lístek a znechuceně se pracovníka ptal: "Ten kurz myslíte vážně, nebo si z lidí děláte srandu?" Legraci si nikdo nedělal a kurz byl opravdu 27,86 koruny za euro, 22,43 koruny za dolar a 33,35 za libru.

Kdybyste v této nejdražší směnárně měnili 100 liber, proděláte 255 korun na pár krocích. Nedaleko je totiž směnárna Jasmin, kde byl kurz 30,80 za libru. Některé banky zvýšily poplatky

Banky se v našem srovnání umístily skoro až na chvostu tabulky kvůli poplatkům, které si směnárny neúčtují. Jen u Volksbank a LBBW žádný poplatek neplatíte. V sezoně od 1. června do 30. září ušetříte za poplatek i u České spořitelny, která ho v této době odpouští. Ani tak kurz v bankách není nejlepší.

Komerční banka a Raiffeisenbank poplatky za směnu dokonce zvýšily. Nově u Komerční banky zaplatíte 2,5 procenta, minimálně 50 korun a u Raiffeisenbank dvě procenta. Banky sice představují jistý komfort, ale v pouličních směnárnách vyměníte peníze výhodněji.

Banky obecně svým klientům radí, aby v zahraničí využívali platební karty. "Doporučujeme, aby lidé v cizině platili nebo vybírali pomocí svých kreditních nebo debetních karet. Služba je zdarma a útrata se pak přepočítá podle výhodnějšího kurzu deviza prodej," vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB.

I když to některé směnárny umožňují, zaplatit za cizí měnu platební kartou se nevyplácí. Například směnárna v Jindřišské ulici v Praze si účtuje za takovou transakci poplatek 13 procent, minimálně 100 korun. Akce ve směnárnách

Slevové akce rozjely i směnárny. Když v Eurochange v Praze sdělíte pracovnici heslo Praha, získáte výhodnější VIP kurz na nákup i prodej valut. Směnárna Czech-exchange v pasáži Kotva vám VIP kurz nabídne tehdy, když si vytisknete kupón z jejich internetových stránek.

VIP kurz je jinak pro vyšší směny. Většinou musíte vyměnit 30 tisíc korun, abyste takový kurz získali.
Jak se vyznat v kurzovním lístku
Kurz valuty prodej sledujte, když si jdete vyměnit koruny za cizí měnu. Vy v podstatě nakupujete, ale směnárna prodává. Proto se kurz jmenuje valuty prodej.

Když vám po dovolené zbude větší obnos valut, můžete je směnárně nebo bance prodat zpátky. Zajímá vás tedy kolonka valuty nákup . Kurz je většinou nevýhodný, takže si peníze spíš nechte doma pro další cestu, nebo se je snažte ke konci dovolené utratit. Nevyplatí se ani vyměňovat mince. Sice s tím není problém, ale kurz ve směnárnách bývá poloviční.

Devizy jsou peníze, které si banky bezhotovostně převádějí z účtu na účet. Devizy prodej sledujte tehdy, když budete v cizině vybírat z bankomatu nebo platit u obchodníka. Devizový kurz je o něco výhodnější než valutový.

Devizy nákup je hlavně pro banky, které převádějí peníze na svůj účet. Nemusíte se tedy o tento kurz vůbec starat.

Výsledky směnárenských testů v minulých letech: - 2009: Test směnáren: eura nejlevněji pořídíte v Praze, dolary v Brně - 2008: Test: nejlevněji nakoupíte v pouličních směnárnách - 2007: Test: Peníze měňte ve směnárnách

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.