« Zpět

Speciální spoření pro děti se nevyplatí

| 27. října 2011 - 10:23 | Zprávy | Účty

Prošli jsme nabídku vkladů zamířenou na nejmenší a zjistili, že je neatraktivní. Když je sazba lákavá, je výše vkladu omezena na několik málo desetitisíců korun. 
 
Máte-li malé dítě a přemýšlíte, jaké nabídky jednoduchého spoření pro ně nachystaly banky a záložny, pak jsme mysleli právě na vás. 

Prošli jsme nabídku vkladů zamířenou na nejmenší a zjistili, že je neatraktivní. Když je sazba lákavá, je výše vkladu omezena na několik málo desetitisíců korun. Máte-li malé dítě a přemýšlíte, jaké nabídky jednoduchého spoření pro ně nachystaly banky a záložny, pak jsme mysleli právě na vás. Prošli jsme kompletní nabídku a přinášíme přehled. Je dost dobře možné, že po jeho přečtení zanevřete na speciální produkty pro děti a budete radši vybírat z klasické nabídky.
Česká spořitelna
Dětská vkladní knížka – 2,5 % za dvouletý fix

Hlavní výhodou, kterou Česká spořitelna u Dětské vkladní knížky oproti těm klasickým komunikuje, je zvýhodněná úroková sazba. Ptáte-li se o kolik, pak se dá odpověď vyvodit z toho, že chtěli-li byste náhodou dítěti založit ještě druhou tuto vkladní knížku, byla by u ní úroková sazba snížena automaticky o čtyři desetiny procentního bodu.

Zřízení, vedení i zrušení vkladní knížky v termínu je zdarma. Vybrat si můžete z pěti výpovědních lhůt – měsíční, 3měsíční, 6měsíční, roční a 2leté. Výběr v době fixace vkladu banka trestá snížením úrokové sazby uplatněné na vypovězenou částku na 0,1 %.

Dětský vkladový účet – přívklady s bídným úrokem

Dětský vkladový účet se sjednává s dvouletou splatností a automatickým obnovováním. Vklad, který vložíte vždy na začátku dvouletého období, je momentálně úročen pevnou roční sazbou ve výši 1,50 %. Na účet však můžete v průběhu oněch dvou let přivkládat. Na tyto vklady se ale bude již vztahovat úroková sazba, kterou Česká spořitelna nabízí na Novém vkladovém účtu. Zde jsou sazby přitom o poznání nižší. Učiníte-li tedy přívklad například v polovině vkladu, získáte na tento přívklad roční sazbu 0,55 %. Vložíte-li přívklad po roce a půl, pak sazba na tento vklad bude činit 0,30 %.

Během dvouletého fixu přitom banka umožňuje zdarma vybrat maximálně čtvrtinu vkladu. Tato čtvrtina se ale bude počítat z vkladu, který na účtu byl v momentě jeho založení, respektive obnovení. Pokud byste vybírali více nebo dělali více výběrů v dvouletém období, pak ze všeho nad onu čtvrtinu zaplatíte poplatek v minimální výši 0,5 % z vybírané částky a maximálně 7 %.
ČSOB – 2,5 % do 25 tisíc
ČSOB nenabízí dětem klasický spořicí účet, ale spíše první transakční konto s úrokovou sazbou spořicího účtu. Dětské konto Slůně tak nabízí roční sazbu 2,50 %, ale jen pro vklady v maximální výši 24 999 korun. Překročí-li výše vkladu tuto částku, pak se úroková sazba snižuje na 1,50 %. Peníze jsou k dispozici neustále, na účtu není stanovena žádná výpovědní lhůta.

Od osmi let věku dítěte k němu můžete dítěti pořídit platební kartu VISA Electron Baby, s ní pak může vybírat kapesné. Zdarma jsou 4 výběry z bankomatů banky v měsíci. Karta automaticky blokuje platby na internetu. Měsíční limit pro výběr hotovosti z bankomatu můžete nastavit v rozpětí 500 až 6000 Kč.

Vedení účtu je zdarma, vydání karty i její vedení je také zdarma. Elektronické bankovnictví získáte také zdarma, ovšem jen na nahlížení. Budete-li tedy chtít z konta peníze vybrat, máte kromě bankomatů na výběr papírový příkaz (15 Kč) nebo výběr v hotovosti (60 Kč).

Tip: Sjednejte si spořeni online

Komerční banka – pásmové úročení už od kolébky

Podtitul k Dětskému kontu na webu Komerční banky sice hlásá toto: „Naučte své dítě spořit s Beruškou“, spíše by tam ale mělo být toto: „Naučte své dítě počítat, ať prokoukne triky bank.“ Když totiž bankovní web dále vyjmenovává výhody tohoto konta, láká na vysoké zhodnocení až 2,50 %. Takovou sazbu však dostanete pouze na část vkladu od 5 do 30 tisíc. Nižší částka je úročena stále slušnou sazbou 1,50 %, část vkladu nad 30 tisíc ale KB zúročí jen desetinou procenta.

Jinak stejně jako u ČSOB je i Beruška od KB spíše prvním bankovním kontem malého člověka. K dětskému kontu tak získají zdarma debetní kartu Maestro, se kterou jsou všechny výběry z bankomatů KB zdarma. Limit je přitom nastaven na 500 korun týdně. S penězi na účtu budete nejlépe disponovat přes pokladnu na pobočce, vklady i výběry jsou zdarma. Pokud budete chtít peníze bezhotovostně převést, můžete tak učinit pouze skrze papírový nosič. Cena za jednu platbu je 45 korun. Založení i vedení Dětského konta je zdarma.

O tom, že první bankovní konta pro děti mohou být užitečným nástrojem finančního vzdělávání, přesvědčují zkušenosti čtenářů v názorech pod článkem.

Moravský peněžní ústav – kombinace TV a VK

Tato záložna zkombinovala termínovaný vklad a vkladní knížku a výsledek nabízí pod názvem Dětské konto. Minimální vklad je 30 000 korun a vkládat můžete kdykoli, vždy si tím prakticky zřídíte nový vklad s novou výpovědní dobou. Volíte od půlroční do dvouleté fixace vkladu a úrok se pohybuje v pásmu od 2,1 % do 4,1 %. Pro maximální sazbu ovšem musíte uložit alespoň 3 000 000 korun.

Zřízení konta je za 49 korun, předčasný výběr za maximálně 5 % z vybírané částky. Za výběr v termínu zaplatíte 19 korun.

Peněžní dům – 2,5 % do 30 tisíc

Bez běžného účtu v Peněžním domě si dětský spořicí účet Domeček nezaložíte. Vedení běžného účtu u této záložny je zdarma, ale budete platit například za příchozí platby (5 Kč). Za odchozí platbu zadanou přes internetové bankovnictví zaplatíte 3 koruny, za platbu zadanou na pobočce 10 korun.

Založení i vedení spořicího účtu Domeček je zdarma. Je nabízen se 14denní výpovědní lhůtou a sankce za předčasný výběr je až 10 % z vybírané částky. Pro maximální úrok nesmí váš vklad překročit 30 000 korun.
Poštovní spořitelna
Era první konto – dobře čitelná nabídka s drahým výběrem

Kdyby všechny bankovní nabídky byly takto jednoduše postavené, bylo by to krásné. Era první konto je spořicí účet pro děti, který nabízí jedinou solidní sazbu na jakoukoli výši vkladu. Úroková roční sazba činí 1,75 %. Nic víc, nic míň. Peníze jsou kdykoli k dispozici, škoda jen, že za jejich výběr zaplatíte vždy 26 Kč.

Dětské vkladní knížka – do 18 let

U Poštovní spořitelny můžete svému dítěti založit ještě vkladní knížku. Vklady vám na ní budou úročeny vyhlašovanou sazbou, momentálně 2,20 %. Navíc v případě, že dodržíte podmínku vypovězení až po 18. roku života vašeho dítěte, připíše vám banka úrokovou prémii, která je závislá na dohodnutých podmínkách a počtu naspořených let.

Pokud Dětskou vkladní knížku budete chtít vypovědět před 18. rokem věku dítěte, přijdete jednak o prémii, jednak zaplatíte sankční poplatek. Jeho výše bohužel ze sazebníku na webu banky vypadla. Představu si ale můžeme udělat z výše stejného poplatku u klasické vkladní knížky. Tam platí, že za každý vybíraný tisíc a rok výpovědní lhůty zaplatíte 15 korun.

Raiffeisenbank – neatraktivní Včelička

Abyste získali maximální možnou roční úrokovou sazbu (1 %), musíte na spořicí účet Včelička vložit alespoň milion korun. Netřeba se tedy dále rozepisovat o nabídce, kterou ani sama Raiffeisenbank nemůže myslet vážně.

Raiffeisenbank im Stiftland – tajemný hrad s dobrou sazbou

Německá banka působící na západu Čech nabízí Dětský účet s 3měsíční výpovědní lhůtou a roční sazbou 2,50 %. Bohužel bankovní web je na informační dietě a ani nikdo z banky nám přes mailový dotaz neřekl více. Víme tedy jen to, že měsíčně bez poplatku lze vybrat maximálně 3000 Kč a vybírat se speciální identifikační kartičkou mohou již 6leté děti.

Volksbank – první konto s nezajímavým úrokem

Také Volksbank jde cestou, kdy dětem nenabízí klasický spořicí účet ale spíše první bankovní konto. Je to znát na úrokové sazbě, která nikterak neohromí – 1,15 %. Navíc si připlatíte, pokud budete chtít peníze z konta vybrat. Hotovostní výběr na pokladně vás vyjde na 130 korun, převod zadaný na papíře je za 50 korun (přes IB příkazy zadávat nelze). Alternativou tak může být výběr z platební karty Maestro vydávané k účtu. Za tu ale zaplatíte 19 korun měsíčně a za výběr z bankomatu Volksbank 4 koruny, z bankomatu ČSOB pak korun 8. Založení i vedení konta Rybička je zdarma.

Waldviertler Sparkasse – dvě zbytečné vkladní knížky

Rakouská banka, která působí na jihu naší republiky, má v nabídce dvě vkladní knížky pro děti – Dětskou a Novorozeneckou. Zde stačí splnit informační povinnost tím, že uvedeme, že těžko někoho osloví nabídka s vázací dobou do šestého roku dítěte a maximální roční sazbou 1,31 %.

Radim Lukeš z marketingového oddělení banky s takovým výkladem nesouhlasí a níže popisuje důvody:

Dětskou vkladní knížku nabízíme již od roku 1994 a za dobu své existence se právem zařadila mezi nejoblíbenější produkty banky. Co je na této vkladní knížce tak fascinující? Učí děti odpovědně hospodařit s penězi. Děti si mohou ukládat drobné peněžní dárky a tak se učí cílevědomě šetřit na svá tajná přání. Vybírat z vkladní knížky mohou v přítomnosti rodičů kdykoli, samy pak od šesti let částky do 200 Kč.

Některé výhody: Vklad je bez výpovědní lhůty, úroková sazba 1 % p.a, knížka je vedena zcela zdarma, pokladnička jako dárek. Sparkasse pro děti, které mají tuto knížku, organizuje během roku mnoho akcí (plavání, bruslení…) o Světovém týdnu spoření 24.-31.10.2011 dos­távají za svůj vklad pěkné dárky.

Úroková sazba u Novorozenecké vkladní knížky je fixována vždy na jeden kalendářní rok, to znamená že se v průběhu trvání vkladní knížky, tedy během 6 let, mění. Například v roce 2008 byla úroková sazba na této vkladní knížce 4,03 % p.a. Pro letošní rok je sazba stanovena na 1,31% p.a.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.