Pro banky již krize skončila
Největší banky na českém trhu s výjimkou ČS vykázaly vyšší zisky než v loňském roce
Ekonomická krize již z pohledu českých bank končí. Tři ze čtyř největších bankovních skupin ohlásily meziroční nárůst svého zisku. Pomyslné pořadí vede ČSOB s konsolidovaným čistým ziskem přes sedm miliard korun.
Největší banky na českém trhu s výjimkou ČS vykázaly vyšší zisky než v loňském roce
PRAHA Ekonomická krize již z pohledu českých bank končí. Tři ze čtyř největších bankovních skupin ohlásily meziroční nárůst svého zisku. Pomyslné pořadí vede ČSOB s konsolidovaným čistým ziskem přes sedm miliard korun.
Nejvyšším nárůstem zisku, a sice o 23 procent, se pochlubila UniCredit Bank. V porovnání s velkou trojkou však zůstává chudým příbuzným. Zisk UniCredit Bank za první pololetí činil méně než 1,5 miliardy korun, zatímco tři největší banky vydělaly vždy nejméně pět miliard.
Podíl nesplácených úvěrů u všech českých bank dosáhl ke konci června podle údajů České národní banky šesti procent. Tři největší finanční domy se od této úrovně příliš neodchylují. ČSOB je s podílem 5,5 procenta pod průměrem, nad ním se naopak pohybuje Česká spořitelna s 6,2 procenta a Komerční banka s podílem nesplácených úvěrů 6,6 procenta.
„Růst úvěrů po splatnosti je zhruba z poloviny dán růstem hypoték po splatnosti. Nicméně na hypotéky se díky zástavě obecně tvoří nižší opravné položky, takže dopad na růst nákladů na riziko je omezený,“ uvedl finanční ředitel ČSOB Bartel Puellinckx.
Tři ze čtyř největších bank se shodly, že výskyt platební neschopnosti klientů je nižší než v loňském roce. Tyto banky meziročně snížily náklady na tvorbu opravných položek a rezerv k úvěrům o 30 až 40 procent. Výjimku tvoří Česká spořitelna, která naopak musela oproti první polovině minulého roku tvorbu rezerv a opravných položek navýšit o 39 procent.
Vklady rostou nejvíc v České spořitelně Domácnosti, firmy a veřejné instituce navyšovaly své vklady nejrychlejším tempem v České spořitelně. Za dvanáct měsíců do letošního června zde přibyly vklady ve výši 36 miliard korun. Druhá ČSOB zaznamenala přírůstek 21 miliard, naopak z Komerční banky klienti stáhli vklady v objemu 9,6 miliardy korun.
S ohledem na vývoj ekonomiky klesla ochota velkých bank poskytovat investiční úvěry i provozní financování podnikům. Například ČSOB za dvanáct měsíců snížila objem úvěrů poskytnutých velkým společnostem o 23 procent a malým a středním firmám o sedm procent. Česká spořitelna meziročně snížila objem úvěrů podnikovým zákazníkům o 4,6 procenta a Komerční banka o 3,1 procenta.
Podle vyjádření bankéřů by již druhé pololetí letošního roku mohlo přinést změnu trendu. „Ve druhém pololetí očekáváme mírný růst korporátních úvěrů,“ uvedl finanční ředitel Komerční banky Pavel Čejka.
UniCredit Bank konkrétní čísla o vývoji úvěrů podniků nezveřejnila. „Prvních šest měsíců letošního roku potvrdilo pozitivní signály ze začátku roku. Zlepšuje se podnikové úvěrové riziko a stejně tak nedochází k poklesu objemu úvěrování,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel UniCredit Bank Czech Republic Jiří Kunert.
V hypotékách vede ČSOB Banky sice jsou v posledních dvou letech opatrné při poskytování úvěrů podnikům, naopak úvěrování domácností výrazněji neomezily. Například celkový objem dosud nesplacených hypotečních úvěrů, který svým klientům poskytla ČSOB spolu s Hypoteční bankou, meziročně narostl o 10 procent na 139 miliard korun.
Komerční banka zaznamenala nárůst o 8,3 procenta na 104 miliard korun. V případě České spořitelny dosáhl objem dosud nesplacených hypotečních úvěrů 116,5 miliardy korun a oproti loňskému červnu se téměř nezměnil.
Nárůst u hypotečních úvěrů zaznamenala také UniCredit Bank. „Jako rekordní můžeme označit druhé čtvrtletí z hlediska prodeje našich hypotečních úvěrů, což je další signál stability trhu,“ zmínil Kunert
Diskuse
Vložte svůj dotaz