Privátní banky loví milionáře
Rakouská banka Gutmann vstoupila na český trh. V Praze otevře pobočku a chce získat alespoň sto klientů. Spravovat majetek českých multimilionářů chce další privátní banka. V polovině května získala od České národní banky licenci rakouská banka Gutmann a v září chce na pražském Václavském náměstí otevřít svoji dosud největší zahraniční pobočku.
Rakouská banka Gutmann vstoupila na český trh. V Praze otevře pobočku a chce získat alespoň sto klientů. Spravovat majetek českých multimilionářů chce další privátní banka. V polovině května získala od České národní banky licenci rakouská banka Gutmann a v září chce na pražském Václavském náměstí otevřít svoji dosud největší zahraniční pobočku.
„Do dvou let chceme získat alespoň sto klientů. Plánujeme oslovit zejména úspěšné manažery a podnikatele, ale také sportovce či hvězdy z oblasti kultury,“ říká ředitel nově budované české pobočky banky Tomáš Končický. Stovka nových klientů by mohla bance přinést kolem 2,5 miliardy korun. Kvalifikační podmínkou pro využívání služeb banky je totiž investiční majetek v minimální výši 1 milion eur (téměř 25 milionů korun).
„V případě, že se jedná o perspektivního zákazníka, u kterého je zřejmé, že milionovým investičním majetkem bude brzy disponovat, jsme ochotni otevřít účet již od 500 tisíc eur,“ uvedl Gordian Gudenus, partner společnosti, který ve vídeňské centrále odpovídá za Českou republiku. Dodal přitom, že do investičního majetku banka započítává převážně hotovost, nikoliv reality nebo například drahé automobily.
Podle nedávné studie banky ČSOB v současnosti využívá služeb privátního bankovnictví kolem 8500 lidí. Je pravděpodobné, že trh privátního bankovnictví v Česku výrazně poroste. V Česku je zhruba 17 tisíc osob, jejichž majetek určený k investování přesahuje deset milionů korun. Jejich počet by přitom v roce 2013 měl přesáhnout 20 tisíc. Raiffeisenbank dříve uvedla, že české privátní banky momentálně obsluhují jen asi pětinu ze všech aktiv, která by pod správou privátních bankéřů mohla být. Zbytek mají bohatí uložen v zahraničí nebo na účtech tuzemských bank mimo služby privátního bankovnictví. Podle bankéřů je na trhu zhruba 370 miliard korun, které by mohly být ve správě privátního bankovnictví, ale nejsou. Mezi hlavní tuzemské banky s privátním bankovnictvím patří ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank a J&T. Zastoupení zde mají i zahraniční privátní banky UBS, Lombard Odier Darier Hentsch a Deutsche Bank Österreich (dříve Sal. Oppenheim). Na trh privátního bankovnictví nedávno vstoupila i Raiffeisenbank se značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Privátní bankovnictví Raiffeisenbank je určeno pro klienty s majetkem v bance přesahujícím 10 milionů korun.
Požadovaný minimální investiční kapitál slouží podle Gudenuse k rozložení investičního rizika do více produktů. Klienti privátních bank v poslední době vyhledávají investice i do uměleckých předmětů, vína a v nedávné minulosti i do státem štědře podporovaného solárního byznysu.
Banka Gutmann chce v Česku oslovovat zejména majetné lidi se zájmem o dlouhodobé investování. „Rozhodně nebudeme běhat s nabídkami úvěrů nebo cenných papírů,“ řekl Končický. Banka by také ráda asistovala majitelům firem při správě majetku a předávání jejich kapitálu novým majitelům. „V Česku je v současnosti stále více firem, jejichž vlastníci by je chtěli předat svým následníkům. V rodině však zájemce není a jednání s finančními investory se obávají, protože s ním nemají zkušenosti. Právě v tom jim může privátní banka výrazně pomoci,“ uvedl Gudenus.
Privátní banky přitom striktně dohlíží na původ spravovaného kapitálu. „Původ finančních prostředků je zásadním kritériem, které pečlivě zkoumáme. Musíme vědět, odkud kapitál pochází. A když to jeho majitel nebude schopen prokázat, peníze do správy nepřevezmeme. Klíčem úspěchu privátní banky je dobrá pověst. S ní nemůže nikdo hazardovat,“ zdůraznil Gudenus.
Bank Gutmann
největší rakouská privátní banka s českými kořeny. Zakládající rodina Gutmann pochází z moravského města Lipník nad Bečvou v roce 1957 prodali bratři Gutmannové banku rodině Kahane, dnes jedné z nejvýznamnějších průmyslových dynastií v Rakousku objem spravovaného majetku rostl i v období ekonomické krize. Zatímco v roce 2010 Bank Gutmann spravovala majetek ve výši 12,6 miliardy eur, dnes již obhospodařuje 13,6 miliardy eur.
kromě Rakouska a Česka má banka zastoupení také v Budapešti a Bukurešti Kdo jsou klienti Bank Gutmann kvalifikační podmínkou pro využívání služeb banky je investiční majetek v minimální výši 1 milion eur (asi 24 milionů Kč). Pro otevření účtu je nezbytné disponovat alespoň 500 tisíci eur.
klienti banky jsou převážně úspěšní manažeři a podnikatelé, ale také úspěšní sportovci či celebrity banka se zaměřuje zejména na klienty v německy mluvících zemích, ve střední a východní Evropě, v Rusku a na Ukrajině a také v Latinské Americe
Diskuse
Vložte svůj dotaz