« Zpět

Pojištění vkladů: náplast na nejistotu

| 10. prosince 2008 - 12:01 | Zprávy | Účty

Vždy, když byly nějaké problémy, přišlo pojištění vkladů. Lidé se bojí. Stát proto zvýšil jistotu v podobě větší garance za vklady v bankách. Ale mít peníze v Česku neznamená vždy mít je pojištěné podle české legislativy. Co se mění v pojištění vkladů a jak jsou pojištěny vklady v pobočkách zahraničních bank?

Lidé se bojí. Stát proto zvýšil jistotu v podobě větší garance za vklady v bankách. Ale mít peníze v Česku neznamená vždy mít je pojištěné podle české legislativy. Co se mění v pojištění vkladů a jak jsou pojištěny vklady v pobočkách zahraničních bank?

Vždy, když byly nějaké problémy, přišlo pojištění vkladů. Například v 90. letech začaly krachovat banky a ihned se zavedlo pojištění vkladů v bankách. Jakmile začaly padat družstevní záložny, pojistily se vklady i v kampeličkách. A když se objevily nedobytné pohledávky u obchodníků s cennými papíry, přišel ke slovu Garanční fond obchodníků s cennými papíry.

Legislativa točící se kolem pojištění vkladů zaznamenala několikeré změny a úpravy. Dosud největší byla se vstupem České republiky do Evropské unie, kdy se harmonizovala úprava s evropskou legislativou. Nyní dochází k dvojnásobnému zvýšení případného plnění.

Změna v pojištění vkladů

Vklady v českých bankách a družstevních záložnách byly od vstupu České republiky do Evropské unie pojištěny na 90 procent do výše 25 tisíc eur. Zkrachovala-li některá z bank a nemohla-li dostát svým závazkům vůči střadatelům, obdrželi tito náhradu od Fondu pojištění vkladů.

Nejistá situace kolem bank vedla vládu a parlament k rychlému kroku. Změnily se dvě zásadní věci. Podle novely budou pojištěny vklady v bankách a družstevních záložnách na 100 procent do výše 50 tisíc eur. Klient tak v případě krachu banky nebo kampeličky obdrží vše, pokud jeho vklad nepřesahuje 50 tisíc eur (pochopitelně přepočtených na české koruny).

Roční příspěvek do fondu činí 0,1 procenta průměru objemu pojištěných vkladů za předešlý rok. Stavební spořitelny mají pojištění levnější - platí jen 0,05 procenta. V případě, že ve fondu není dostatek peněz, může si půjčit na trhu. V takovém případě se pro "pozůstalé" banky a záložny zvyšuje příspěvek do fondu na dvojnásobek. Pojištěny jsou i obchodní účty obchodníků s cennými papíry

Obchodujete-li na burze, jsou vaše vklady a obchodní účty také pojištěny. Samozřejmě vám nikdo neproplatí, ztratí-li váš účet na hodnotě vlivem špatné investiční strategie nebo nepříznivé situace na trhu. Pojištění kryje případ, kdy obchodník nebude moci uhradit své závazky a zároveň využil ve svůj prospěch majetek klientů, který prohospodařil.

Pojištění není tak štědré jako bankovní. Hradí 90 procent ztraceného majetku, nejvýše však 400 tisíc korun. Obchodník s cennými papíry platí do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry 0,01 procenta průměrného zákaznického majetku na obchodních účtech. Zahraniční banky a jejich pobočky

Působí-li v České republice pobočka zahraniční banky, nejsou vklady u ní pojištěny podle české legislativy, ale podle úpravy platné v zemi, odkud banka přichází. Je-li tamní úprava více benevolentní a pojištění nižší, může se u českého Fondu pojištění vkladů dopojistit. V současnosti v České republice působí 16 zahraničních bank. Jsou mezi nimi např. Citibank (Citibank Europe plc, organizační složka), mBank (BRE Bank S.A., organizační složka podniku), ING Bank (ING Bank N. V.) či HSBC Bank (HSBC Bank plc - pobočka Praha). U všech platí, že jsou vklady jejich klientů pojištěny podle legislativy platné v zemi původu banky.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.