« Zpět

Osobní účet od Poštovní spořitelny: mladí a senioři zaplatí víc

| 10. února 2010 - 11:08 | Zprávy | Účty

Poštovní spořitelna sjednotila postžirové účty do jediného Osobního účtu. Ten je zhruba uprostřed cenového žebříčku běžných účtů. Navíc pro mladé a starší klienty Poštovní spořitelny bude dražší než jejich dnešní účet. Dali jsme mu tři hvězdičky.

Poštovní spořitelna sjednotila postžirové účty do jediného Osobního účtu. Ten je zhruba uprostřed cenového žebříčku běžných účtů. Navíc pro mladé a starší klienty Poštovní spořitelny bude dražší než jejich dnešní účet. Dali jsme mu tři hvězdičky.
Poštovní spořitelna udělala radikální zásah do nabídky běžných účtů. Šest různých postžirových účtů pro různé tipy klientů jsou minulostí. Budoucnost bude od dubna patřit jedinému Osobnímu účtu. Na něj Poštovní spořitelna převede všechny klienty zdarma.
Zatímco nynější majitelé účtu Klasik si změny nejspíš příliš nevšimnou, mladí klienti s kontem Junior a lidé starší 58 let s kontem Senior patrně v řadě případů zaplatí bance za účet více než dnes. Navzdory některým zvýhodněním jim totiž spořitelna výrazně zdražila poplatky za většinu služeb.
Vybírejte a porovnávejte z nabídky účtů zde
Banka zdůvodnila změnu snahou zjednodušit a zpřehlednit nabídku běžných účtů . To se jí povedlo. Poštovní spořitelna byla jednou z mála bank, jejíž sazebník a systém účtů byly pro běžné klienty velmi nepřehledné.
Vedení běžného účtu vyjde klienta na 34 korun, mladé od 10 do 26 let a klienty starší 58 let bude stát 8 korun. To je první zdražení. Vedení účtu Klasik bylo o 11 korun, tedy o třetinu, levnější, mladí klienti za vedení konta Junior neplatili nic a účet Senior přišel na 5 korun za měsíc.
Poštovní spořitelna ovšem nabízí prémii za používání elektronického bankovnictví . Už za jeden příkaz k úhradě zadaný přes internet vrátí klientovi 8 korun. Další internetové příkazy tuto odměnu nezvýší.
Další zdražení se týká vkladu hotovosti na účet ze 6 na 8 korun. Mladí a senioři za vložení peněz prostřednictvím platební Maxkarty zaplatí dokonce dvojnásobek ve srovnání s dneškem, místo 4 korun nechají v bance 8 korun. Dramaticky se zvyšuje i poplatek za SIPO na 8 korun za transakci. To je dvojnásobek u nynějších majitelů konta Klasik a čtyřnásobek pro mladé a majitele účtu Senior. Pro mladé klienty a klienty starší 58 let jsou dražší i poplatky za transakce z trvalých příkazů k úhradě. Místo pěti korun zaplatí osm korun.
Poštovní spořitelna zlevnila převody provedené přes internetové bankovnictví ze dvou na jednu korunu za položku. Z 16 na 8 korun spadl i měsíční poplatek za platební kartu. Pro mladé je to však zdražení o tři koruny.
Mladým a starším klientům nabízí Poštovní spořitelna dvě nová zvýhodnění. Mladí mohou dvakrát vybrat peníze z bankomatu ČSOB zdarma. Klienti nad 58 let zase mají zdarma jeden výběr hotovosti na obchodním místě za měsíc. Každý další výběr je přijde na 26 korun.
I přes tato zvýhodnění klienti s konty Junior a Senior převedením na Osobní účet patrně nevydělají. Využili jsme metodiky, kterou jsme už loni a předloni porovnávali běžné účty. Průměrný klient, jak jsme ho definovali na základě údajů bank o nejčastějších transakcích, zaplatí za konto Junior 80 korun, za konto Senior 96 korun. Osobní účet by takového klienta vyšel po odečtení osmikorunového bonusu za používání internetbankingu při zvýhodnění pro mladé na 102 koruny a pro klienty starší 58 let na 112 korun. ( Čtěte více o našem průzkumu běžných účtů )
Je pravděpodobné, že zejména mladí lidé nebudou vyžívat tolik transakcí, jako průměrný klient. Nicméně vzhledem k tomu, že jim Poštovní spořitelna zdražila drtivou většinu služeb, lze očekávat, že se jim celková cena za účet zvýší.
Banka zdůrazňuje, že majitele Osobního účtu čekají i některé nadstandardní služby, například tzv. komfortní vyúčtování či zřízení spořícího účtu . Komfortní vyúčtování, které umožňuje zasílání faktur přímo do elektronického bankovnictví, které z nich automaticky vytvoří platební příkazy, ovšem zatím velkou přidanou hodnotu nenabízí. Je z něj možné platit jen faktury za kabelovou televizi UPC a za pojištění u ČSOB Pojišťovny .
V sazebníku zůstaly některé těžko obhajitelné poplatky . Jako jediná banka v Česku si Poštovní spořitelna účtuje dvousetkorunový poplatek za zrušení účtu, od jehož zřízení neuplynulo více než dvanáct měsíců. Banka si rovněž účtuje poplatek za změnu údajů, například kontaktní adresy či objednání výpisu z účtů. A to i tehdy, když změnu provede klient v internetovém bankovnictví bez jakékoli asistence pracovníka banky. ( Hlasujte v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek )
Shrnuto a podtrženo, Osobní účet od Poštovní spořitelny je průměrný běžný účet. Je sice levnější než účty ostatních klasických bank, ale na trhu lze najít i mnohem levnější alternativy. Cenou ho předčí i eKonto od Raiffeisenbank v případě, že klientovi na účet chodí měsíčně alespoň 25 tisíc korun. Pro mladé lidi, kteří nevyhledávají služby bankovních poboček a stačí jim ovládání účtu přes internet, je Osobní účet zbytečně drahý. U menších bank najdou levnější konta.
Jediným plusem, kvůli kterému má smysl si Osobní účet zřizovat, je nejrozsáhlejší síť obchodních míst. Banka působí na 3300 poštách a v 52 svých finančních centrech. To by mohli ocenit zejména starší klienti, kteří ovládání účtu přes internet příliš nevěří.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.