« Zpět

Nový studentský účet České spořitelny: více služeb za větší peníze

| 19. února 2009 - 12:22 | Zprávy | Účty

Česká spořitelna včera představila svůj nový účet pro studenty. Balíčkové konto Student+ potkal tedy stejný osud jako jiné tzv. programy. Definitivně se mění na variabilní Osobní účet s označením Student. Nejen rozličné průzkumy potvrzují, že studenti jsou při volbě bankovního konta obezřetní.

Česká spořitelna včera představila svůj nový účet pro studenty. Balíčkové konto Student+ potkal tedy stejný osud jako jiné tzv. programy. Definitivně se mění na variabilní Osobní účet s označením Student.

Nejen rozličné průzkumy potvrzují, že studenti jsou při volbě bankovního konta obezřetní. Hledají cenově i službami pro ně nejvhodnější účty a tudíž i své domovské banky. Za nejdůležitější přitom považují možnost zřízení a vedení účtu zdarma, bezplatné výběry z bankomatu či poskytnutí platební karty. To ale splňují prakticky všechna nabízená studentská konta, včetně novinky České spořitelny. Osobní účet Student je v "ostrém" prodeji od poloviny února

Svou novinku - Osobní účet Student - začala Česká spořitelna prodávat už 2. února. Ponechala si čas na otestování funkčnosti vlastního technického zázemí. V souvislosti s upraveným studentským kontem totiž doznal změn i její internetový konfigurátor (nastavení parametrů a služeb konkrétního účtu).

"Navázali jsme na úspěch Osobního účtu ČS a rozhodli se jeho nabídku rozšířit i pro studenty. Studentský účet zahrnuje věkově velmi různorodou skupinu klientů. Je jasné, že patnáctiletý středoškolák má jiný životní styl a jiné potřeby než osmadvacetiletý doktorand. Ustupujeme tedy od předdefinovaného balíčku a nabízíme účet, který je vůbec nejvariabilnějším studentským účtem na českém trhu," uvedl k novince Petr Bobysud, ředitel odboru klientské segmenty České spořitelny.

Osobní účet Student stojí na stejném základě jako Osobní účet pro běžné klienty. Určený je všem studujícím řádného denního studia ve věku 15-30 let. Student si vybírá právě ty produkty a služby, které skutečně využije a případně také zaplatí. Poskládané jsou, obdobně jako u účtů pro nestudující, ve třech vrstvách - Standard, Plus a Speciál. Liší se jen cenami v základu a snazším přístupem k dalším slevám na poplatcích.

Bez nutnosti platit měsíční paušál si klient a student v jedné osobě volí celkem tři produkty ze základní vrstvy - služeb Standard (tj. debetní karta, výběry z bankomatu ČS, Servis 24, platby v rámci ČS zdarma, kontokorent a zůstatkové SMS). Automaticky zdarma je pro něj také vedení účtu, vyhotovení výpisu, zřízení a vedení vkladového účtu a zřízení trvalých příkazů. Za ostatní služby i realizované transakce už ovšem platí. Například 4.-6. produkt Standard přijde měsíčně na 40 korun.

Výslednou hodnotu si pak dále může snížit díky Programu výhod ČS, speciálně upravenému pro studenty. Slevy od 10 do 100 procent lze dosáhnout v závislosti na vlastní transakční aktivitě, výši kreditního obratu účtu či velikosti tzv. bilanční sumy (aktuální výše uložených i vypůjčených peněz v celé Finanční skupině ČS). Cenové úlevy se však nevztahují na žádné pojištění (produkty Speciál). Za ně každý, tedy i student, pokud si je zvolí, hradí plnou cenu.

Přes velké změny z původního studentského účtu banka přeci jen něco zachovala. Je to příspěvek 200 korun na ISIC i podmínka každoročně předložit bance do konce listopadu potvrzení o studiu.

Naopak zcela nově už i patnáctiletí studenti dosáhnou na embosovanou platební kartu, sjednat si mohou navíc přímo u účtu (týká se nejen studentů) také úrazové pojištění. Změnila se rovněž nabídka platebních karet - rozšířila se možnost vybrat si i z jiných druhů, než je "klasická" elektronická karta s označením Student+.

Hlavní výhodou účtu tak bude jeho variabilita. Tedy možnost užívat a případně platit jen za ty služby, které student využije. Na druhou stranu ten, kdo by rád sáhl po více než třech garantovaných službách zdarma, si hned připlatí 40 korun (bez započítání slevy). Dalších poplatků, například za mezibankovní tuzemský platební styk, se ale nezbaví (nebude-li si chtít připlatit dalších 159 korun měsíčně). Benefity studentských účtů v bankách se výrazně liší

Služby a produkty věnované výhradně studentům, případně mladým lidem, má většina z námi sledovaných tuzemských bank. Paušální, měsíčně účtované poplatky jsou velmi nízké. Banky tyto účty zpravidla vedou zdarma, případně se vejdete do dvaceti korun měsíčně. Základní obsah služeb je obdobný, liší se jen vybranými benefity.

Základem bývá běžný účet, výpisy (papírové nebo elektronické), výběry z bankomatů domovské banky, kontokorent (povolené přečerpání účtu), služby přímého bankovnictví (telefonické bankovnictví, internetové bankovnictví, příp. obojí) a platební karta. Vše v ceně.

Na rozdíl od základu jsou výhody, kterými banky své nabídky studentům obohacují, poměrně rozmanité. Výjimkou nejsou zdarma karty ISIC či EURO<26, zvýhodněné úroky z peněz ponechaných na běžném účtu (1-1,4 % p.a.) nebo prémie za aktivitu (např. 333 korun ročně u Komerční banky).

GE Money Bank kupříkladu vsadila na rozšíření klientského portfolia, a tak má každý student možnost získat maximálně 900 korun za doporučení až tří kamarádů, kteří si u této banky zřídí účet. WSPK zase vítá své nové klienty z řad studentů dárky. Při zřízení nového studentského účtu dostanete tričko nebo klobouček.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.