« Zpět

Nízkonákladových bank v Česku přibývá. Co od nich můžete čekat?

| 21. května 2010 - 10:24 | Zprávy | Účty

Kdo chce maximálně ušetřit na bankovních poplatcích a nebojí se internetového bankovnictví, může být pro něj dobrou volbou přejít k nízkonákladové bance. Nemůže ale od ní očekávat, že mu banka poskytne stejnou šíři bankovních služeb a produktů, jako velké banky. Patříte-li k těm, kterým se z duše protiví bankovní poplatky , určitě vás těší rozšiřující se možnosti využívání nízkonákladových bank v Česku. Jestliže vám stačí jen základní bankovní služby, vyhovuje vám internetové bankovnictví a nic dalšího od banky nepotřebujete, stojí za zvážení, zda k takové instituci nepřejít. Kdo potřebuje využívat naopak řadu produktů a služeb v rámci jedné banky, nízkonákladové bankovnictví jej asi nenadchne, protože u takovýchto bank zpravidla nenajde všechny produkty a služby, které vyžaduje. I když všechny dosavadní tuzemské nízkonákladové banky tvrdí, že postupně budou rozšiřovat nabídku produktů.


Mezi typické tuzemské nízkonákladové banky patří polská mBank , která období nízkonákladových bank v Česku v závěru roku 2007 spustila. Jako první banka začala nabízet základní bankovní služby jako je běžný osobní účet bez poplatků. Bez poplatku je k tomuto účtu už od začátku nabízena také platební karta s třemi výběry z jakéhokoliv tuzemského bankomatu zdarma. Každý další výběr hotovosti z bankomatu ovšem od letošního března vyjde už na 35 korun (dříve si účtovali jen 19 korun).
Zřízení produktů mBank od začátku umožňuje přes internetové bankovnictví, mKiosky v obchodních centrech a doručování smluv k bankovním produktům přímo domů ke klientovi prostřednictvím kurýrní služby. S mKontem od mBank může klient provádět přes internetové bankovnictví prakticky veškeré základní finanční operace. Zpoplatněné jsou u tohoto účtu pouze služby telefonického call centra, papírové výpisy zasílané na korespondenční adresu klienta, speciálně vydávaná papírová potvrzení z banky na žádost klienta a upomínky.
Další klasickou nízkonákladovou institucí, která v Česku už delší dobu nabízí základní finanční služby je družstevní záložna Fio, která se postupně mění na banku. Po několika letech totiž získala finanční skupina Fio bankovní licenci od České národní banky . Konečná integrace družstevní záložny na banku podle šéfa finanční skupiny Fio Jana Sochora bude dokončená nejspíš až letos v září. Do té doby bude skupina bankovní služby retailové klientele poskytovat stále pod hlavičkou družstevní záložny.
A právě Fio kdysi pro změnu zahájila nástup elektronického bankovnictví do tuzemského finančního světa, když v roce 1998 zřídila první internetbanking v Česku. Teprve za nějakou dobu po ní následovaly s tímto komunikačním kanálem přímého bankovnictví banky.
Dnes Fio družstevní záložna umožňuje téměř stejné bankovní služby jako velké banky. V portfoliu služeb pro běžnou klientelu ji zatím ale chybí spotřebitelské úvěry a klasické hypotéky. Fio nicméně nabízí prostřednictvím dceřiné společnosti možnosti investování. Tím se liší od konkurenční mBank, která má produkt mFondy (Supermarket podílových fondů ) již delší dobu pouze v přípravě.
Dalším horkým kandidátem na nízkonákladovou banku je tuzemský bankovní nováček Axa Bank . Ta prozatím poskytuje z bankovních služeb pouze spořicí účet s platební debetní kartou. Klient tuto kartu dostane na vyžádání k účtu při splnění podmínek banky, tedy od okamžiku, kdy minimální zůstatek na účtu přesáhne dva tisíce korun. Na další bankovní produkty od Axa Bank nejspíš podle mluvčího banky Marka Zemana dojde až v příštím roce.
Z ostatních bank v Česku, které mají v nabídce běžných osobních účtů také nějaký produkt bez dalších speciálních podmínek zdarma či s minimálními poplatky, je třeba zmínit LBBW Bank s IQ Kontem zdarma . Tento účet také poskytuje s internetovým bankovnictvím platební kartu k účtu zdarma. Další transakce z účtu jsou však zpoplatněné dle sazebníku. Pokud si ovšem někdo vystačí pouze s internetovým bankovnictvím, zaplatí za každou odchozí transakci pětikorunu a za výběr z jakéhokoliv bankomatu v Česku 6,50 korun.
Do budoucna je v Česku pro nízkonákladové bankovnictví prostoru dost. Část českých bankovních klientů totiž dokáže důkladně porovnávat výhodnost a nízkonákladovost finančních produktů a nedělá jim problém rychle a snadno změnit svou hlavní banku. A jak se zvyšuje finanční gramotnost mezi mladými lidmi, je pravděpodobné, že i tito budoucí klienti bank budou více zvažovat, kde je pro ně nejlepší využívat bankovní produkty. To je šance pro banky, které základní služby budou nabízet bez poplatků.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.