Měsíční výpisy z účtu budou zdarma. Bankám se to nelíbí
Od listopadu budou mít klienti nárok na bezplatné informace o svém účtu. Požaduje to Evropská unie. Výpis z účtu, ze kterého se lidé dozvědí podrobnosti o všech transakcích a zůstatku na svém bankovním kontě, budou muset banky od listopadu poskytovat zdarma.
Od listopadu budou mít klienti nárok na bezplatné informace o svém účtu. Požaduje to Evropská unie.
Výpis z účtu, ze kterého se lidé dozvědí podrobnosti o všech transakcích a zůstatku na svém bankovním kontě, budou muset banky od listopadu poskytovat zdarma. Ukládá jim to nový návrh zákona o platebním styku, který vychází z evropské směrnice a postupně ho zavádějí všechny evropské státy.
Banky teď řeší, jak budou postupovat, aby zákonnou povinnost splnily, ale nestálo je to moc peněz. Většina Čechů je totiž zvyklá dostávat výpis z účtu poštou. Za to od nich ale tuzemské banky zatím každý měsíc inkasují na poplatku včetně poštovného desítky milionů korun.
Na otázku, zda výpisy zasílané poštou budou zdarma, většina oslovených bank odpovídá nekonkrétně. „Jsme připraveni postupovat v souladu s návrhem zákona a zajistit zdarma svým klientům každý měsíc dostupnost informací o transakcích. Dnes neumíme říct konkrétněji, jakou formou – tedy jestli se to promítne do ceny tištěných výpisů,“ říká například Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.
Miliony výpisů
Jen u spořitelny mají běžný účet bezmála tři miliony klientů a většině z nich přitom chodí výpis poštou. Za zhotovení výpisu jí platí 5 korun a na poštovném 9,50. Obdobné taxy jsou i v konkurenčních bankách.
Podle finančního arbitra Františka Klufy, který řeší spory mezi klienty a bankami, předložený návrh zatím přímo neukládá povinnost posílat klientům tištěný výpis bezplatně.
„Bude záležet na obchodní strategii bank, který ze způsobů poskytování informací budou považovat za standardní. Tento pak nebude moci být zpoplatněn a bude zřejmě obsahem smluv mezi bankou a klientem,“ říká. Další variantou pro klienta je elektronický výpis zaslaný e-mailem či vyzvednutí výpisu na pobočce. Alternativou by mohly být i terminály na pobočkách.
Některé banky už ale HN potvrdily, že se zasíláním tištěných výpisy zdarma počítají. „Standardní způsob zasílání výpisů nebudeme zpoplatňovat. Nebudeme účtovat ani poštovné,“ řekla mluvčí LBBW Bank Martina Lambert.
Spolutvůrce zákona Jiří Beran z ministerstva financí upozorňuje, že banka bude u určitých typů účtu standardně zdarma nabízet jen elektronický výpis a klienti, kteří by ho chtěli i v papírové podobě, si za něj budou muset zaplatit. Dohodnutá úplata ale bude muset být přiměřená a odpovídat skutečným nákladům.
„Minimálně jeden způsob zasílání výpisů však vždy musí být vždy klientovi k dispozici zdarma,“ říká. V současné době tuto povinnost mají jen jednou za rok, ale mohou klientům účtovat poštovné.
Podle stejného zákona Češi od listopadu nebudou platit ani za blokaci karty při její ztrátě či zcizení. Banky navíc budou muset nahrazovat klientům i peníze odsáté podvodníkem z konta předtím, než ztrátu karty nahlásili. Má se to týkat škod nad 150 eur, což jsou asi čtyři tisíce korun. Nic není zadarmo Evropská unie se směrnicí o platebních službách snaží zvýšit ochranu spotřebitele. Její rozhodnutí se českým bankéřům nelíbí.
„Budeme ho samozřejmě ctít, domnívám se, že když má banka s poskytnutím nějaké služby náklady, mělo by se za to platit. Když to bude zadarmo, banky náklady promítnou do něčeho jiného,“ řekl prezident České bankovní asociace a šéf UniCredit Bank Jiří Kunert. Podle něj by se spíše mělo pracovat na transparentním prokázání nákladů na službu a přesném stanovení poplatků.
Diskuse
Vložte svůj dotaz