On-line založení účtu po česku: musíte na poštu a tři týdny si počkáte
K on-line založení účtu použijete počítač jen při žádosti o jeho zřízení. Pak už s bankou komunikujete prostřednictvím pošty nebo kurýra. Některé banky dokonce vyžadují vaši přítomnost na pobočce. Připravte se i na zdlouhavý proces sjednání účtu, od minimálně pěti pracovních dní až po tři týdny. Své finance ovládá z domova pomocí počítače čím dál víc lidí. Banky i další finanční ústavy se snaží na elektronické potřeby klientů reagovat, ale lidé jsou přesto nespokojeni, především při on-line zakládání všech typů účtů.
K on-line založení účtu použijete počítač jen při žádosti o jeho zřízení. Pak už s bankou komunikujete prostřednictvím pošty nebo kurýra. Některé banky dokonce vyžadují vaši přítomnost na pobočce. Připravte se i na zdlouhavý proces sjednání účtu, od minimálně pěti pracovních dní až po tři týdny. Své finance ovládá z domova pomocí počítače čím dál víc lidí. Banky i další finanční ústavy se snaží na elektronické potřeby klientů reagovat, ale lidé jsou přesto nespokojeni, především při on-line zakládání všech typů účtů.
Klienti jsou nespokojeni, ale banky svazuje zákon
Před několika měsíci odstartoval on-line projekt bankbook.cz, který zájemcům nabízí pomoc se zhodnocením peněz. "Dotazník uživatelů a návštěvníků portálu bankbook.cz ukázal, že od přijetí výhodné nabídky klienty často odrazuje nemožnost on-line založení účtu. Buď musí navštívit osobně pobočku banky, nebo je čeká velmi zdlouhavá cesta zasílání dokladů poštou," tlumočil nám zpětné vazby Petr Kursa ze společnosti Sardis provozující on-line portál.
Porovnejte nabídku účtů zde
Bohužel banky jinou možnost nemají. "Ukládá jim to legislativa, která říká, že klient se může neosobně identifikovat, ale mezi ním a bankou musí proběhnout několikrát poštovní korespondence, a ta trvá reálně nejméně 10 dnů," upřesňuje Kursa. Banka kromě jiného musí ze zákona ověřit totožnost žadatele, a to předložením dvou dokladů (občanský průkaz a pas nebo řidičský průkaz). Klient má na výběr ze dvou možností, buď kopie příslušných dokladů zašle bance poštou, nebo se doklady prokáže na pobočce.
On-line bez pobočky, ale s poštou
Na základě ohlasů klientů jsme se rozhodli zmapovat, jak je to s on-line založením účtu u konkrétních bank. Získané informace bohužel negativní zkušenosti klientů potvrzují. U mnoha bank si účet on-line nezřídíte. A pokud vám to některé z nich umožní, cesta od počítače na poštu vás stejně nemine.
Bez návštěvy pobočky vám v současnosti zřídí účet jen několik bank. U Raiffeisenbank a mBank si přes internet můžete založit běžné účty. U ING, LBBW Bank, AXA, mBank a Volksbank si zřídíte spořicí účty.
Proces založení účtu je u všech bank prakticky totožný. Nejdříve musíte banku požádat o jeho zřízení pomocí on-line formuláře na jejích webových stránkách. Poté mezi vámi a bankou proběhne písemná komunikace. Banka vám poštou zašle pokyny, jak účet založit, smlouvu, všeobecné podmínky apod. Vy jí poté musíte opět poštou poslat všechny požadované náležitosti včetně kopií dvou dokladů totožnosti a kopie výpisu z vašeho stávajícího účtu. Následuje opět písemná komunikace z banky, kdy vám přijdou údaje potřebné k elektronickému ovládání účtu.
mBank vás cesty na poštu ušetří. S potřebnými dokumenty za vámi přijede kurýr, který si ověří vaši totožnost a převezme od vás požadované dokumenty. Zároveň vám předá náležitosti potřebné k zaktivování účtu.
Na aktivaci účtu si dlouho počkáte
Dalším kritizovaným nešvarem je zdlouhavý proces on-line založení účtu. Právě kvůli nutné vzájemné komunikaci prostřednictvím pošty se celý proces protáhne až na tři týdny. Pochopitelně vždy záleží na tom, jak rychle bude reagovat klient, kdy do banky zašle podepsanou smlouvu a požadované materiály.
Banky ING a AXA uvádějí, že klienti musí počítat minimálně s pěti pracovními dny, než budou moci účet používat. LBBW Bank mluví o zhruba sedmi a mBank o deseti pracovních dnech. Nejdéle, dva až tři týdny, si na účet počkají klienti Raiffeisenbank a Volksbank.
Poslední podmínkou bank (kromě mBank) k tomu, aby klient mohl účet používat, je zaslání prvního vkladu z účtu, který bance uvedl jako transakční. Banky požadují první vklad ve výši minimálně 500 korun.
Někde zřídíte účet jen přes internetové bankovnictví
Některé z tuzemských bank vám umožní bez delší prodlevy zřídit spořicí účet nebo termínovaný vklad k již existujícímu běžnému účtu. Pokud máte u tohoto účtu sjednáno internetové bankovnictví, prakticky bez problému si v něm založíte i vkladový produkt. Už jste klientem banky, banka zná vaše identifikační údaje a nepotřebuje tedy, abyste jí je opět zasílali. Tuto možnost mají například klienti Fio banky, GE Money Bank, UniCredit Bank, České spořitelny či Poštovní spořitelny.
Pokud ovšem klientem banky nejste či nemáte k běžnému účtu zřízeno internetové bankovnictví, na pobočku musíte. Některé banky (např. Česká spořitelna a Poštovní spořitelna) vám založení účtu usnadní tím, že si můžete na jejich webových stránkách vyplnit elektronickou žádost o účet. S ní poté dojdete na poštu (Poštovní spořitelna), nebo si po kontaktu ze strany telefonního bankéře domluvíte schůzku na pobočce (Česká spořitelna).
Klienti Komerční banky a ČSOB jsou pro založení různých typů účtů odkázáni pouze na pobočku banky. "Pozorujeme, že klienti v případě zakládání účtů oceňují osobní přístup a možnou konzultaci s poradcem," vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB.
Diskuse
Vložte svůj dotaz
Dobrý den ráda bych si založila internetové bankovnictví On-line můžete mi prosím poradit jak na to? Bohužel mi zdravotní stav nedovoluje navštívit pobočku v Opavě jsem z Horního Benešova děkuji s pozdravem Bilíčková