Jak vydělat na úrokových sazbách
Úrokem se obecně rozumí cena, za kterou je na finančních trzích nabízen k zapůjčení volný finanční kapitál. Čím vyšší je úroková sazba, tím vyšší je úrok. Pro běžného spotřebitele úrok představuje cenu, kterou musí zaplatit za půjčení peněz nebo výnos, který mu banka vyplatí za uložení peněz.
Je tedy v zájmu každého subjektu půjčovat si co nejlevněji a naopak co nejvýhodněji peníze ukládat.
Co byste měli znát
Úrokové sazby jsou jednou z nejvíce sledovaných ekonomických veličin. Jejich vývoj má menší či větší dopad na další ekonomické ukazatele, jako např. inflaci, devizový kurz zahraniční obchod či přímé investice. Samotný pojem „úroková sazba“ nemá žádný význam, pokud není upřesněno, o jakou sazbu se jedná. V praxi se totiž pracuje s několika různými úrokovými sazbami. Základní úrokové sazby, jako je lombardní sazba, diskontní sazba, repo sazba či mezibankovní úroková sazba (PRIBOR), jsou určovány Českou národní bankou. Každá změna uvedených sazeb vyvolává následné změny všech ostatních úrokových sazeb a nepřímo úměrnou změnu v poptávce po úvěrech. Snižování sazeb zlevňuje úvěry a stimuluje ekonomiku, naopak zvyšování sazeb zdražuje volný kapitál a přestavuje restriktivní politiku. Zvyšování sazeb je negativní zprávou pro podniky a dlužníky, dobrou zprávou je naopak pro majitele spořicích účtů a termínovaných vkladů. Při snižování sazeb je tomu naopak.
Slovníček
Úroková sazba - je procentní vyjádření úroku vůči objemu zapůjčených peněz. Je obvykle udávána za rok, pak má příponu p. a. V případě, že je udávána za pololetí, má příponu p. s., v případě čtvrtletí p. q., v případě měsíce p. m. a v případě dne p. d.
Repo sazba - Repo operace a reverzní repo operace jsou hlavním měnovým nástrojem České národní banky. Jedná se o poskytování úvěrů se zajišťovacím převodem cenných papírů. Centrální banka přijímá od bank přebytečnou likviditu a bankám předává cenné papíry do pronájmu nebo naopak, čímž významně ovlivňuje množství peněz v ekonomice. Pro úročení těchto úvěrů vyhlašuje Česká národní banka repo sazbu.
PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) - jedná se o úrokovou sazbu, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Je tedy klíčová pro výši úroků u hypotečních úvěrů.
Spočítejte si sami
Pokud budete mít ve smlouvě o ročním termínovém vkladu úrokovou sazbu ve výši 5 % p. a., vůbec to neznamená, že na konci roku budete mít o 5 % více peněz, a už vůbec ne, že si na konci roku koupíte o 5 % zboží více než za počáteční vklad.
Z úroků vám ukrojí daň z příjmů. Po jejím zohlednění získáte čistou úrokovou sazbu Rc = Rh x (1 - Rd), kde Rh je hrubá úroková sazba a Rd sazba daně z příjmů.
Při úrokové sazbě 5 % a dani z příjmů 15 % bude čistá úroková sazba činit: 0,05 x (1 - 0,15), tj. 4,25 % p. a.
Druhým faktorem, který ukrojí z úroku, je inflace. Reálná úroková sazba R = (Rc - Ri) / (1 + Ri), kde Rc je čistá úroková sazba a Ri je míra inflace.
Při roční míře inflace ve výši 3 % je poté reálná úroková sazba po zohlednění daně z příjmů rovna (0,0425 - 0,03) / (1 + 0,03), tj. 1,21 %
Správný postup
*kontokorenty , Vyhýbejte se všem krátkodobým úvěrům (spotřebitelské úvěry, rychlé půjčky, úvěry z kreditních karet, splátkový prodej apod.).
* Využívejte dlouhodobé úvěry, jako jsou hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření.
* Krátkodobé úvěry neposuzujte pouze podle výše úrokové sazby, ale zohledňujte i další náklady (poplatky za vyřízení, poplatky za vedení apod.). Finanční rezervu vždy ukládejte na spořicí účty nebo do peněžních fondů.
* Nenechávejte své úspory nad rámec finanční rezervy ležet na
běžných účtech bank.
* Veškeré volné finanční prostředky investujte. Ač se to nezdá, období krize je nejvhodnější k investování. Investiční instrumenty jsou levné a dá se očekávat jejich budoucí růst.
Jak nenaletět
Spotřebitelé při využívání finančních produktů dělají stejné chyby. Základní pravidlo pro manipulaci s penězi je jednoduché, ale málokdo se ho drží. Půjčujte si co nejlevněji, ukládejte co nejvýhodněji. Lidé si však draze půjčují a peníze nechávají ležet na účtech s nízkým úrokem. Chybou je také umořování dluhu jiným často méně výhodným úvěrem. To je přímá cesta do dluhové pasti. Špatné je také využívání konkrétních produktů k nesprávným účelům bez ohledu na skutečnou nákladovost produktů a reálnou potřebu. Příkladem může být předvánoční šílenství. Klient si draze půjčí na dárky, jejichž životnost je nižší než doba úvěru, a reálně by je možná ani nekoupil.
Pozor krize!
V současné době je téměř jisté, že ekonomická recese Českou republiku nemine. V této době se dá očekávat krátkodobý pokles úrokových sazeb, kterým se bude Česká národní banka snažit oživit českou ekonomiku. Z dlouhodobého hlediska je však pravděpodobnější růst úrokových sazeb. Pokles sazeb nahrává majitelům hypotečních úvěrů s krátkou dobou fixace sazeb. Z dlouhodobého hlediska se jeví výhodnější delší doby fixace. Protože se u hypoték jedná o velmi levné peníze, neměly by hrát roli ve vašem rozhodování změny o desetiny procent. Proto pokud vás nezruinuje zvýšení splátky o pár stovek, využívejte roční fixaci úrokových sazeb. Ta vám dává prostor k rychlé reakci v podobě refinancování úvěru v případě objevení se jiné výhodnější nabídky a navíc vám umožňuje mimořádně umořovat dluh jednorázovými vklady na konci období fixace.
Rodina
Jak by se tedy měla rozhodovat běžná rodina o svých příjmech a výdajích s ohledem na výši úrokové sazby? Dvořákovi nejsou žádní milionáři, ale jejich příjmy stačí na spokojený život a ještě něco uspoří. Pro nenadálé události (rozbitá pračka, menší opravy automobilu, krátkodobá nezaměstnanost apod.) udržují finanční rezervu ve výši šestinásobku běžných měsíčních výdajů. Protože by měla být rychle dostupná a výnos by měl alespoň částečně pokrýt inflaci, mají rezervu uloženu na spořicím účtu ING Konto, které jim poskytuje výnos 3 % ročně. Nejvyšší položkou ve výdajích je pro Dvořákovy splátka hypotéky. Je ale lepší bydlet ve vlastním, než vysokou částku platit na nájemném. Takto si budují vlastní majetek. Protože úroková sazba ve výši 5,1 % dělá z hypotéky velmi levný úvěr, využívají 100% hypotéku, a peníze, které měli Dvořákovi původně připravené na částečnou splátku bytu, investovali do diverzifikovaného portfolia. Dvořákovi veškeré volné peníze pravidelně investují dle rady odborníka. Krátkodobým úvěrům se zdaleka vyhýbají, protože jsou velmi drahé. Na co nemají, to nekupují. Pokud to skutečně potřebují, odkládají část peněz na budoucí nákup. Dvořákovi mají ovšem k dispozici kreditní kartu pro případ, že by jejich finanční rezerva byla nedostačující.
Užitečné odkazy
* www.cnb.cz - Česká národní banka * www.coi.cz - Česká obchodní inspekce * www.financnivzdelavani.cz - finanční vzdělávání
Diskuse
Vložte svůj dotaz