« Zpět

ING opustí deset zemí, v Česku zůstane

| 5. června 2009 - 10:38 | Zprávy | Účty

Nizozemská finanční skupina ING Groep NV chce během následujících tří až čtyř let ukončit činnost v deseti zemích. Firma se zároveň hodlá zbavit i deseti až 15 svých obchodních aktivit. ING působí od roku 1991 i na českém trhu, ale plánovaný odchod se místní pobočky netýká. V Česku a na Slovensku vidí potenciál růstu.

Nizozemská bankovní a pojišťovací skupina chce získat kapitál na stabilizaci firmy. V Česku a na Slovensku vidí potenciál růstu. Nizozemská finanční skupina ING Groep NV chce během následujících tří až čtyř let ukončit činnost v deseti zemích. Firma se zároveň hodlá zbavit i deseti až 15 svých obchodních aktivit. Uvedl to včera generální ředitel společnosti Jan Hommen.
ING působí od roku 1991 i na českém trhu, ale plánovaný odchod se místní pobočky netýká. „Z České republiky ani ze Slovenska ING rozhodně neplánuje odejít,“ řekla Alexandra Gjurićová, tisková mluvčí české pobočky ING. Firma totiž v regionu střední Evropy vidí i nadále silný růstový potenciál.
Bankovní a pojišťovací skupina ING v současnosti působí celkem ve 48 státech a prodejem svého majetku chce získat šest až osm miliard eur. Společnost by tak mohla získat zhruba 161,6 až 215,4 miliardy korun.
Firma sice zatím neuvedla, které země hodlá opustit, ale v médiích se již dříve spekulovalo, že ING se chce stáhnout například z Číny, Japonska nebo Ukrajiny.
ING svůj záměr oznámila během včerejší prezentace pro finanční konferenci Goldman Sachs ve Frankfurtu. Kopii zprávy skupina ING umístila na své firemní internetové stránky. Ze zprávy vyplývá, že plánovaný prodej majetku sníží portfolio podnikatelských aktivit firmy z nynějších 66 na 55, píše tisková agentura Reuters.
Skupina ING představila svůj zeštíhlující plán již letos v dubnu. Tehdy se její vedení rozhodlo, že je potřeba prodat některé zahraniční pobočky, aby firma získala kapitál na zajištění své stability. Zároveň se společnost rozhodla striktně rozdělit své bankovní a pojišťovací aktivity a svou pozornost zaměřit více na Evropu, uvedla v dubnu agentura Bloomberg.
K zeštíhlujícímu plánu, v jehož rámci ING již prodala pobočku v Kanadě, byla firma nucena přistoupit kvůli neutěšené finanční situaci. Loni v říjnu skupina získala od nizozemské vlády kapitálovou pomoc ve výši deset miliard eur. Díky této finanční injekci však firma nemusí s prodejem svých poboček a obchodních aktivit spěchat.
Nizozemská vláda skupině ING pomohla ještě jednou. Letos se jí totiž zaručila za 27,7 miliardy eur, které má banka uloženy v hypotečních cenných papírech z amerického trhu.
Probíhající restrukturalizace se však negativně projevila i ve finančních výsledcích skupiny v prvním čtvrtletí letošního roku. V něm se ING propadla do ztráty 793 milionů eur. V loňském prvním kvartále přitom firma vykázala zisk 1,54 miliardy eur. K zeštíhlení této bankovní a pojišťovací skupiny má přispět i odchod zhruba 7000 zaměstnanců. Ten ING oznámila již letos v lednu. Na počátku dubna firma propustila již zhruba polovinu z tohoto množství, tedy více než 2,5 procenta své celkové pracovní síly. V rámci šetření se firma také rozhodla, že již neobnoví sponzorskou smlouvu s týmem formule 1 Renault. Ta vyprší na konci letošního roku.
Finanční skupina ING Groep V prvním čtvrtletí se propadla do ztráty. Čistá ztráta činila 793 milionů eur ve srovnání se ziskem 1,54 miliardy eur ve stejném období loni. Uvedl to šéf skupiny Jan Hommen. ING již v lednu oznámila, že propustí 7000 zaměstnanců, tedy více než pět procent své celkové pracovní síly. Firma se navíc rozhodla, že v rámci snižování nákladů neobnoví sponzorskou smlouvu s týmem formule 1 Renault, která vyprší na konci letošního roku. Skupina ING je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.