« Zpět

I za chybu banky se platí

| 10. října 2008 - 9:20 | Zprávy | Účty

Absurdních bankovních poplatků je zjevně stále dost. Od 1. října lze nominovat adepty na letošní titul nejabsurdnější bankovní poplatek. Za necelé dva týdny klienti upozornili několik opravdu pozoruhodných výmyslů českých bank...

Absurdních bankovních poplatků je zjevně stále dost. Od 1. října lze nominovat adepty na letošní titul nejabsurdnější bankovní poplatek. Za necelé dva týdny klienti upozornili několik opravdu pozoruhodných výmyslů českých bank.

Česká Spořitelna udělala chybu a částku z příkazu k úhradě omylem místo správnému příjemci poslala někam jinam, začíná svou zkušenost s absurdními bankovními poplatky paní Alena. „Po našem upozornění nám byla položka vrácena na účet , a teprve poté byla spořitelnou částka odeslána správnému příjemci. Zaplatili jsme tyto bankovní poplatky: 1) dva poplatky při odeslání na nesprávného příjemce (jeden za položku a druhý nevím za co - vždy účtují dva za pohyb). 2) další dva poplatky při vrácení chybně odeslané částky na náš účet (opět jedna za položku a druhý nevím za co) 3)a další dva poplatky při odeslání platby správnému příjemci. Takže namísto dvou poplatků - za odeslání jedné platby nám strhli šest poplatků. Po naší reklamaci nám ze čtyř neoprávněně naúčtovaných poplatků vrátili na účet dva. Na reklamaci dalších dvou nám došly síly, neboť na poštovném a telefonátech jsme určitě prodělali více, než o kolik nás ČS ošidila. Takže Česká spořitelna vymyslela další nejabsurdnější poplatek: Poplatek za chybu banky,“ končí vyprávění na stránkách pro nominace do letošní ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek paní Alena.

Nabízet tipy na absurdní poplatky lze na pořádajícím serveru www.bankovnipoplatky.com až do konce listopadu. Pak vypukne hlasování, kterého se bude možné zúčastnit i přímo na stránkách peníze.cz.

Paleta poplatků, kterou klienti bank od 1. října stačili nominovat, je poměrně pestrá. Zajímavý je třeba poplatek za vyplnění specifického (nebo variabilního) symbolu. Jak píše Pavel „Za vyplnění specifického symbolu, což bylo výslovné přání školní jídelny, aby vůbec mohla být platba správně přiřazena, jsem musel v KB zaplatit nový poplatek ve výši 50 Kč.“

Skoro neuvěřitelně zní příběh Ivety a její nominovaný poplatek za vedení „zmrazeného“ účtu: „Až na základě úmrtního listu, byl účet zmrazen. Ale vzhledem k tomu, že ještě za 2 měsíce po jeho smrti, nebylo vyřízeno dědické řízení, stále chodily poplatky za vedení již zmrazeného účtu a nejabsurdnější bylo, že přišel i poplatek za zaslání sms zprávy. Šlo sice pouze o 5 Kč, ale sms stále zasílali na již neexistující telefon, protože nikdo k jeho účtu neměl přístup, aby službu zrušil.“

Možný favorit letošního ročníku může být poplatek za autorizační sms pro příkaz k platbě. Podle popisu Terezy, je tento poplatek jednoznačně aspirantem na absurdnost roku: „Proč mám platit za autorizační sms pro provedení transakce, když už musím platit za provedení samotné transakce do jiné banky?“

Petr Žemlička upozornil na jinou absurdní situaci, která s sebou nese neméně absurdní poplatek za kladný stav účtu (za nečerpání debetu): „V KB mám povolený debet k účtu. Když debet využiji, platím úrok z debetu - potud je to pochopitelné. Ale pokud máte povoleno jít na účtu např. 10 tisíc do mínusu a vy máte zůstatek kladný, zaplatíte poplatek za rezervaci zdrojů, tedy za to, že debet nevyužíváte. Pokud jste tedy 2 tisíce v mínusu, platíte úrok z debetu za tyto 2 tisíce, plus poplatek za zbylých nevyužitých 8 tisíc.“

Z dalších dosavadních nominací vybíráme: poplatek za vklad na vlastní účet, poplatek za položku, poplatek za zjištění stavu účtu přes GSM banking, poplatek za vyhledávání archivních výpisů v internetbankingu, poplatek za vedení hypotečního účtu či poplatek za cashback. Klienti i nadále velmi často nominují poplatek za příchozí platbu, tedy nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2005, který dle pravidel ankety již nemůže být nominován.

Anketa se opět uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku. Pro už 4. ročník ankety nebyli zařazení jmenovaní vítězové předchozích tří ročníků, aby měly šanci vyhrát i jiné poplatky. „Anketa by kromě zjištění postojů klientů bank měla do jisté míry vyvinout tlak na banky v souvislosti s výší bankovních poplatků,“ říká autor ankety Patrik Nacher.

Z minulého roku automaticky do letošní nominace postoupilo prvních devět absurdních poplatků, které se umístily na 2. až 10. místě.

============================================
Nominované poplatky z 3. ročníku ankety
--------------------------------------------
* Poplatek za nadměrný vklad
* Poplatek za připsání úroku
* Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat, přes internetbanking
* Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou
* Poplatek za účetní položku
* Poplatek za službu internetbanking
* Poplatek za rozměnění peněz
* Poplatek za vedení platební karty (roční)
* Poplatek za neuskutečnění platby (např. nepřijatý příkaz)

============================================

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.