« Zpět

České banky zatím odolávají

| 2. října 2008 - 7:00 | Zprávy | Účty

PRAHA Finanční krize sice už naplno začala řádit v Evropě, české banky na rozdíl od některých velkých peněžních domů zatím postiženy nejsou. Bankéři ale finanční krizi neberou na lehkou váhu. Včera se k ní oficiálně vyjádřila i Česká národní banka (ČNB). „V současné době není důvod ke znepokojení.

PRAHA Finanční krize sice už naplno začala řádit v Evropě, české banky na rozdíl od některých velkých peněžních domů zatím postiženy nejsou. Bankéři ale finanční krizi neberou na lehkou váhu. Včera se k ní oficiálně vyjádřila i Česká národní banka (ČNB).
„V současné době není důvod ke znepokojení.
Český finanční systém zůstává od globálních turbulencí poměrně izolován. Stále platí, že domácí banky nepatří do těch globálních finančních skupin, které byly krizí postiženy nejvíce,“ uvádí se v oficiálním vyjádření ČNB k současné krizi. Obdobné prohlášení včera poskytla i Národná banka Slovenska.
Podobná vyjádření jsou v současné době důležitá, protože narůstá znepokojení lidí – bankovních klientů. „Centrální banka vstupuje do hry v pravý čas, veřejnost je totiž silně znepokojená.
Obavy pramení z toho, že stále přibývají další evropské banky, které nejsou schopny ustát svou situaci,“ řekla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Potíže bank přitom mohou vzniknout poměrně snadno. Jsou k tomu zapotřebí dvě věci: dostatečně znepokojená veřejnost ochotná vzít banky útokem a nedostatek hotovosti v bankovním systému, “ dodala Šichtařová.
Domácí (tuzemské) banky jsou naštěstí od těch zahraničních poměrně dobře izolované. Problémy mateřské společnosti tak neznamenají potíže pro její „dceru“. Jde o subjekty s oddělenými bilancemi. Na druhou stranu ale čeští bankéři současnou krizi ani v nejmenším neberou na lehkou váhu. Stačí skutečně relativně málo a totální nedůvěra klientů v podobě masivních výběrů všech vkladů (tzv. run na banku) může položit jakýkoliv peněžní ústav. „Proto jsou nyní obchodní banky v půjčkách mezi sebou velmi opatrné a v úrokových sazbách jsou šílené rizikové prémie.
Stabilita českého bankovního systému nicméně zůstává nedotčena.
Peníze ale velmi zdražují,“ uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Nepříjemným dopadem pak může být zdražování půjček kvůli vyšší rizikové prémii. To mohou pocítit jak žadatelé o hypotéku či spotřebitelský úvěr, tak i majitelé kreditních platebních karet.
Zatím jsou dopady finanční krize v rámci českých bank nejlépe pozorovatelné na kapitálovém trhu. „Právě bankovní akciové tituly jsou nejcitlivější na negativní zprávy o problémech finančního sektoru,“ oznámil Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus. Kupříkladu včera na pražské burze nejvíce oslabily akcie Erste Bank, která v Česku vlastní Českou spořitelnu. Akcie se propadly o více než pět procent.
Současná krize bude mít na banky dlouhodobější dopady. Podle studie analytiků Raiffeisen Zentralbank Österreich a Raiffeisen Centrobank se v následujících pěti letech zpomalí růst objemu bankovních aktiv, a to v celé střední a východní Evropě. Zatímco nyní bankovní bilance rostla rychlostí 26 procent ročně (v průměru), v dalších letech se očekává už jen 15 procent.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.