« Zpět

Černý výsledkový čtvrtek ČSOB

| 13. února 2009 - 12:07 | Zprávy | Účty

První bankou, která odtajnila výsledky za minulý rok, je ČSOB. Dopad krize je drtivý, zisk se propadl o 90 procent. Největší bance v zemi - ČSOB se meziročně propadl čistý zisk o téměř devět miliard korun. Bankovní dům vloni vydělal po zdanění 1,034 miliardy korun. Včera o tom informoval vrcholný management banky.

První bankou, která odtajnila výsledky za minulý rok, je ČSOB. Dopad krize je drtivý, zisk se propadl o 90 procent. PRAHA Největší bance v zemi -ČSOB se meziročně propadl čistý zisk o téměř devět miliard korun. Bankovní dům vloni vydělal po zdanění 1,034 miliardy korun. Včera o tom informoval vrcholný management banky.

„Náraz finanční krize v roce 2008 byl extrémní. Dokázali jsme ji plně vstřebat, avšak za cenu nižšího zisku,“ komentoval výsledky Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB. V letošním roce se bance podle něj povede lépe než v roce 2008, ale ne tak dobře jako dříve. Celkový dopad finanční krize, o kterou se ČSOB snížil zisk, banka vyčíslila za loňský rok na více než deset miliard korun. Zhruba 8,5 miliardy korun banka odepsala kvůli přecenění rizikových CDO dluhopisů. Banka se nakonec rozhodla tyto cenné papíry kvůli spekulacím ohledně jejich hodnoty ocenit na nulu.
Půl miliardy zmizelo na Islandu Dalších půl miliardy korun banka ztratila kvůli své expozici v bankách na Islandu. Bezmála 300 milionů korun ČSOB také prodělala na pádu americké investiční banky Lehman Brothers.
Podle odhadů ekonomů je to právě ČSOB, kterou finanční krize zasáhla v Česku nejvíce. Ostatní tuzemské banky takové ztráty podle předběžných informací odepisovat nemusely. Konkrétnější informace budou známy už za několik dní. V průběhu února totiž výsledky hospodaření za uplynulý rok oznámí také další dvě z největších bank v Česku, Komerční banka a Česká spořitelna. V případě Komerční banky se očekává asi desetiprocentní nárůst zisku proti loňsku na úroveň okolo dvanácti miliard korun.
Co je ale společné pro všechny bankovní domy v Česku, je dopad ekonomické krize. Banky například již nyní přiznávají pokles úvěrování malých a středních podnikatelů, kteří se v době krize stávají tou nejrizikovější klientelou. „Banky jsou s podniky na jedné lodi v tom smyslu, že pro své podnikání potřebují prosperující ekonomiku. Primárně ale musí chránit vkladatele,“ uvedl mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek. Taková slova ale podnikatelům příliš nepomohou. Malé a střední podniky se vlivem krize dostávají do stále větších problémů a banky jim odmítají půjčit. „Postup bank je nepochopitelný a jde přesně opačně proti okamžitým potřebám tuzemských podniků. Zatímco centrální banka snižuje úroky, aby snížila cenu peněz a posílila jejich oběh v ekonomice, komerční banky naopak úvěry svým klientům zdražují a kladou si stále nové a nové požadavky a podmínky,“ uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory.
Tento ochranářský přístup bankovních domů může podle ekonomů způsobit ještě větší existenční problémy podnikům. Ve finále na tom prodělají i banky samé. Jim totiž ubudou klienti v korporátní sféře, kterým dříve poskytovaly úvěry.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.