« Zpět

Boj s bankovními poplatky není marný. Část jich už zmizela.

| 26. března 2010 - 9:34 | Zprávy | Účty

České banky sice každý rok vyberou na bankovních poplatcích desítky miliard korun. Pomalu ovšem pod tlakem veřejnosti od některých poplatků upouštějí, nebo nabízejí balíčky služeb, v nichž už se za jednotlivé položky nic neplatí. České peněžní domy vybraly na poplatcích za své služby za loňský rok 47 miliard korun (přesné číslo budeme vědět na konci března). Suma je ve srovnání s rokem předchozím o téměř 300 milionů vyšší. Ze srovnání výkonu bank s inkasem poplatků v Evropě vychází, že české banky za poplatky účtují nejvíce ve střední Evropě a domácí poplatky převyšují i světový průměr.


Zástupci peněžních domů říkají, že snižovat poplatky nelze. Jenže pokud nad sebou cítí dostatečný tlak, který je ke změně donutí, jde to. Například po I. ročníku ankety o Nejabsurdnější bankovní poplatek zrušily vítěze ankety, totiž poplatek za příchozí platbu, hned tři banky – Poštovní spořitelna , Raiffeisenbank a eBanka.
Celá řada bank má ale tento poplatek ve svých sazebnících dosud. Například došlá bezhotovostní platba v České spořitelně vyjde klienta na pětikorunu, u ČSOB může stejná služba stát o korunu více. Pravdou ale je, že velké banky dnes nabízejí většinou „balíčky“, ve kterých jsou vyjmenovány podobné transakce na seznamu služeb, které jsou zahrnuty v měsíčním paušálu.
Ukazuje se nicméně, že peněžní domy neberou pohodlí a spokojenost svých klientů vážně. Například studie společnosti Scott & Rose uvádí, že poplatky v České republice proti roku 2008 narostly a jsou nejvyšší ve střední Evropě. Zatímco průměrný český klient za bankovní služby loni zaplatil 1 656 korun, lidé v Rakousku na ně v přepočtu vydali 1 625 korun, v Maďarsku 1 373 korun, na Slovensku 1 272 korun a v Polsku 1 202 koruny.
Pohled do sazebníků peněžních domů ale naznačuje, že se možná časy mění. Tedy co se týká rušení nesmyslných poplatků. Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek ukázala, že i takové jako poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky či za vedení běžného účtu zrušit lze. Mimochodem - ten první poplatek, který byl veřejností vybrán jako vítěz ankety ve druhém ročníku hlasování, zrušila oficiálně například UniCredit Bank , ale další banky výrazně zvýhodnily výběry z bankomatu vlastní banky v rámci svých balíčkových účtů, takže v tabulce najdete u většiny nulu s hvězdičkou.
Podobný osud potkal poplatek za vedení běžného účtu. Po III. ročníku zrušily tento nejabsurdnější poplatek GE Money Bank či Raiffeisenbank , které podmínily nulové účtování určitými podmínkami (kreditní obrat nebo průměrný zůstatek). Bankám navíc nahrává, že produkty upravily do balíčků. Takže pohled do přehledů účtů bank, čistě jen na poplatek za vedení běžného účtu, dnes opravdu spíše zeje prázdnými okénky. Jenže, věc má háček v tom, že u většiny bank si klient musí objednat právě onen balíček, kde může zaplatit i za služby, které zrovna nepotřebuje.
V průběhu IV. ročníku ankety, který vyhrál poplatek za nadměrný vklad, jej Komerční banka od 1. ledna 2009 zrušila pro fyzické osoby. Po skončení ankety zrušila tento poplatek Raiffeisenbank k 1. červenci 2009, poté Česká spořitelna, a Volksbank zvýšila limit pro jeho výběr z 250 tisíc na půl milionů. Volksbank také loni zrušila poplatek za příchozí platbu a za vklad na účet.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.