« Zpět

Banky vloni vybraly více na poplatcích

| 13. ledna 2010 - 10:03 | Zprávy | Účty

Kdo očekával, že by se loňský krizový rok mohl negativně odrazit na objemu peněz, které banky vybraly na poplatcích od svých klientů, hluboce se mýlil. Podle průběžných výsledků je zřejmé, že si banky v tomto ohledu vloni proti roku 2008 opět polepšily. Definitivní údaje budou známy na konci letošního března.

Tuzemské banky vloni na poplatcích vybraly více než 46,78 miliardy korun. Proti roku 2008 to bude až o dvě procenta více
Kdo očekával, že by se loňský krizový rok mohl negativně odrazit na objemu peněz, které banky vybraly na poplatcích od svých klientů, hluboce se mýlil. Podle průběžných výsledků je zřejmé, že si banky v tomto ohledu vloni proti roku 2008 opět polepšily. Definitivní údaje budou známy na konci letošního března.
„Za rok 2008 bankovní domy na poplatcích a provizích vybraly necelých 47 miliard korun. Za rok 2009 to podle všeho nebylo méně. Banky si proti roku 2008 podle dosavadních údajů mohly polepšit o jedno až dvě procenta,“ uvedl Patrik Nacher, expert na bankovní poplatky a provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com. Při odečtení nákladů na tyto poplatky činil v roce 2008 čistý zisk z poplatků u bank podle Nachera více než 36 miliard korun. „Konečné výsledky, kolik na poplatcích banky za loňský rok vydělaly, budou známy nejdříve až letos na konci března,“ dodal Nacher.
1145 korun za vteřinu Čisté roční výnosy z bankovních poplatků ve výši 36 miliard korun jsou důvodem, proč jsou peněžní domy v Česku tak ziskové. Pro lepší ilustraci, jak rychle narůstají zisky z poplatků, je na serveru Bankovnípoplatky. com umístěno počítadlo. Za každou vteřinu lidé a firmy v Česku za bankovní poplatky zaplatí 1145 korun. Za hodinu tak jde o více než čtyři miliony korun, za den o téměř 99 milionů korun. Za celý měsíc jde již o více než tři miliardy korun.
Tato čísla přitom potvrzují jednu skutečnost – české bankovní poplatky nejsou zrovna nízké. Podle nedávné analýzy společnosti Scott & Rose klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. I tato studie ukazuje, že poplatky bank v Česku v roce 2009 proti roku 2008 narostly zhruba o dvě procenta.
Klient českých bank zaplatí při typickém používání běžného účtu průměrně 63,65 eura (asi 1672 korun). Naproti tomu klienti rakouských bank zaplatí v průměru ročně asi 62,47 eura (1641 korun). A například v Maďarsku podle této studie utratí průměrný klient za poplatky v bance asi 52,76 eura, na Slovensku 48,88 eura a v Polsku ještě méně – 46,19 eura (1213 korun). „V poslední době se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími průzkumy, které ukazují to, co říkám už léta. Bankovní poplatky v Česku převyšují evropský i světový průměr,“ upozornil Nacher. Příčin je podle něj několik. Jednak je to specifikum českého bankovního trhu, který by se dal nazvat až oligopolem. Většinu bankovního trhu v Česku si totiž rozdělily tři největší banky (ČSOB, ČS a KB). Na ostatní peněžní domy, které v tuzemsku působí, zůstávají už jen malé podíly. Trojici největších bank tak konkurence tolik netlačí a to se projevuje i v poplatcích za služby. „Na druhou stranu ale musíme být spravedliví i sami k sobě. Do určité míry si za vysoké bankovní poplatky totiž mohou i lidé sami. Kvůli ceníkům bank jsou sice naštvaní, ale ve finále neudělají nic – tedy nepřejdou k levnější konkurenci,“ dodal Nacher.
Nejabsurdnější poplatky V boji za snižování bankovních poplatků ale dobře pomáhá anketa o Nejabsurdnější poplatek, kterou již pátým rokem pořádá server Bankovnípoplatky. com. „Banky si začínají uvědomovat, že staré časy končí a nyní musejí více reagovat na podněty klientů, nebo jim lidé utečou,“ uvedl Nacher. Peněžní domy podle něj opatrněji pracují se svými sazebníky a vyhazují z nich položky, které klienty rozčilují.
„Není vůbec náhoda, že se nejčastěji jedná o položky, které zvítězily v oné anketě,“ vysvětlil Nacher. Poslední ročník ankety přitom stále probíhá, a to až do konce letošního ledna. S velkým náskokem zatím vyhrává poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.