« Zpět

Storno zájezdu? Pojistěte se

| 24. června 2009 - 12:04 | Zprávy

Zrušení zájezdu týden před odletem vás může přijít na víc než polovinu celkové ceny. Vyplatí se připojištění proti stornu dovolené? Čtyři dny před plánovanou dovolenou jela Eva Štoplová z Brna na služební cestu do Prahy. Venku bylo osmadvacet stupňů, firemní vůz měl ale naštěstí klimatizaci.

Zrušení zájezdu týden před odletem vás může přijít na víc než polovinu celkové ceny. Vyplatí se připojištění proti stornu dovolené?
Čtyři dny před plánovanou dovolenou jela Eva Štoplová z Brna na služební cestu do Prahy. Venku bylo osmadvacet stupňů, firemní vůz měl ale naštěstí klimatizaci. S tou to ale paní Eva přehnala. Místo dovolené s manželem nakonec zůstala ležet v posteli s angínou. Zájezd museli stornovat, a protože to bylo pouhé dva dny před odjezdem, z původně zaplacené ceny nedostali zpátky doslova nic.
Pro podobné případy je dobré se připojistit. Při zrušení na vás totiž vždy bude čekat jedna nepříjemnost: takzvané stornopoplatky. S přibližujícím se termínem odjezdu se tyto poplatky zvyšují. Jinými slovy, čím později zájezd zrušíte, tím víc za zrušení zaplatíte. Těsně před původně plánovaným odjezdem mohou poplatky činit i padesát, a někdy dokonce až sto procent z ceny zájezdu - podle podmínek cestovní kanceláře.
Zrušení zájezdu je drahé Budete-li hledat podmínky storna zájezdu ve smlouvě s cestovní kanceláří, která se podepisuje vždy při platbě za zájezd, hledejte „odstoupení od smlouvy“ a právnický termín „odstupné“.
Například u cestovní kanceláře Čedok zaplatíte 100 % ceny zájezdu, pokud cestu zrušíte dva nebo méně dní před odjezdem. Za zrušení 6 až 3 dny před odjezdem se platí 80 %, týden předem 60 %, čtrnáct dní předem 30 % a měsíc předem 10 % nebo minimálně 200 korun za osobu. Ve chvíli, kdy zájezd zrušíte, vám cestovní kancelář vrátí zaplacenou sumu sníženou právě o stornopoplatky. Velmi podobné nebo přímo totožné podmínky mají prakticky všechny tuzemské cestovní kanceláře a agentury.
Pan Marek si například koupil zájezd pro celou rodinu za 25 tisíc korun. Kvůli úmrtí v rodině ho ale čtrnáct dní před odjezdem zrušil. U cestovky Alexandria zaplatil 20 tisíc korun, cestovka mu tedy vrátí jen 5 tisíc. Slečna Jitka zase vyrazila s přáteli do Thajska, kvůli nižší ceně si cestu zařídila dva měsíce předem. Už po měsíci se ale dozvěděla, že bude muset zůstat doma. Z 30 tisíc tak musela nechat v rukou cestovní kanceláře Fischer 3 tisíce korun.
Pokud se chcete vyhnout placení horentních sum kvůli nenadálým událostem, uvažujte o pojištění proti zrušení zájezdu.
Klid za pár stovek
Pojištění storna zájezdu stojí obvykle několik desítek korun na osobu a den, případně bývá počítáno z celkové ceny zájezdu, obvykle je to jedno až 2,5 procenta. Například jedno procento z ceny zájezdu zaplatíte u Kooperativy, pojištění storna zájezdu za 25 tisíc korun by vás tak stálo 250 korun bez ohledu na počet osob. U pojišťovny Allianz by čtyřčlenná rodina za desetidenní zájezd do Řecka zaplatila 550 korun.
Pojištění si přitom můžete koupit buď zvlášť u jednotlivých pojišťoven, nebo přímo u cestovní kanceláře. Ty nenabízejí vlastní produkty, ale zprostředkovávají služby pojišťoven. Například cestovní kancelář Alexandria spolupracuje s Českou pojišťovnou a Evropskou cestovní pojišťovnou. Při sjednávání zájezdu si pak můžete vybrat pojišťovnu a produkt.
Kromě toho je možné zakoupit si celý balíček, který už pojištění storna zahrnuje. Například Evropská cestovní pojišťovna nabízí takové komplexní pojištění za 2260 korun pro čtyřčlennou rodinu na 10 dní. Stovky korun pak zaplatíte za připojištění k běžnému cestovnímu pojištění.
Připojistit se musíte dlouho předem
Co se stane, jste-li pojištěni a jste nuceni zrušit zájezd? Naprostá většina pojištění vám uhradí 80 procent storno poplatků, které zůstanou cestovní kanceláři.
Jak to však u pojištění obecně bývá zvykem, i pojištění storna zájezdu obsahuje řadu různých výjimek a výluk. Pokud například připojištění sjednáte v době kratší než 14 dní před plánovaným nastoupením cesty, pojišťovny vám sníží pojistné plnění o 50 procent. Jinými slovy, místo 80% náhrady poskytnou jen 40 procent. Čím dříve pojištění sjednáte, tím lépe pro vás.
Co když se před odjezdem nebudete cítit dobře, ale nebude zcela jisté, o jakou nemoc jde? Měli byste využít pojištění storna zájezdu, nebo například nachlazení „přecházet“? Pokud vyjedete, bude se na vás vztahovat výluka většiny pojišťoven: „Ošetření lékaře v zahraničí na již rozléčenou chorobu nehradíme,“ říká například tiskový mluvčí Kooperativy Marek Vích. Stejně tak vám pojišťovna nedá nic, když zrušíte dovolenou kvůli ztrátě zaměstnání. Výjimkou je Česká pojišťovna Zdraví, která pro tyto případy nabízí nově speciální produkt za jednorázovou cenu 270 korun.
Zrušili nám zájezd. Měli jsme se pojistit!
Cena za pojištění pro čtyřčlennou rodinu
Cena připojištění storna zájezdu - pokud
Pojišťovna není cena zvlášť - cena balíčku, které limit plnění
storno obsahuje (v korunách)
Allianz 550 75-90% z výše storno poplatků
Česká podnikatelská
pojišťovna 440 80 % storn. poplatků
Česká pojišťovna 440 max. 80 % storno poplatků, max. 64 000 Kč
Evropská Cestovní Pojišťovna 2260 (2) 80 %, max. 20 000 korun
Generali 330 80 % nevratných nákladů,max. 30 000 korun
Komerční pojišťovna 468 (1) 80 osobu % storn. pro Evropu poplatků, a max. max. 25 12 000 500 korun korun pro pro ostatní jednu země
Kooperativa 220 80 % storn. poplatků, max. 80 % ceny zájezdu
Uniqa 1120 80 % storn. poplatků, max. 12 000 korun

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.