« Zpět

Stát sníží podporu stavebního spoření

| 17. června 2010 - 10:47 | Zprávy | Stavební spoření

Státní příspěvek bude maximálně dva tisíce korun Opatření se bude týkat nově uzavřených i starých smluv. Stavební spoření čekají velké změny. Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku snížit všem, tedy i klientům na už existujících smlouvách, státní příspěvek na maximálně dva tisíce ročně. 

Státní příspěvek bude maximálně dva tisíce korun Opatření se bude týkat nově uzavřených i starých smluv. Stavební spoření čekají velké změny. Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku snížit všem, tedy i klientům na už existujících smlouvách, státní příspěvek na maximálně dva tisíce ročně. Dnes je tento příspěvek 4,5 tisíce na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a tři tisíce na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět milionů Čechů.
Janotův návrh má slušnou šanci projít. Podle informací HN se na tom už ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které budou mít ve sněmovně 118 křesel, domluvily. „Předběžně jsme se shodli, že snížíme státní podporu tak, jak navrhuje ministr Janota,“ řekl HN jeden z vyjednávačů budoucí koalice. Plošným snížením příspěvku chce stát podle návrhu, který mají HN k dispozici, ušetřit přes 7 miliard korun ročně. Lidé by snížení příspěvku nepocítili příští rok, ale až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce. Na spoření jde nyní ze státní kasy ročně téměř 14 miliard korun.
Vybírejte z produktů stavebních spořitelen zde
Nejvíc chce na státní podpoře stavebnímu spoření ušetřit TOP 09, která se včera postavila za všechny důležité Janotovy výdajové škrty. „Seznam navrhovaných škrtů ministra Janoty je nám blízký,“ řekl HN první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Svůj návrh na plošné snížení státní podpory s využitím takzvané nepravé retroaktivity – tedy od určitého data snížit státní příspěvek u všech smluv – včera HN potvrdil i Janota. „Alespoň se teď všichni dozvědí, na čem jsou. Další asi jednu miliardu bychom mohli získat navrhovaným zdaněním výnosů z vkladů ze stavebního spoření,“ dodal ministr.
I tento Janotův návrh má šanci projít. Zrušení této daňové výjimky dlouhodobě prosazuje ODS i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „S touto věcí nemáme žádný větší problém,“ říká i hlavní „daňový“ vyjednávač Věcí veřejných Kamil Jankovský.
Spořitelny jsou ale přesvědčeny, že Janotův návrh nemůže projít. „Retroaktivita je nepřípustná. Tím si stát zakládá na soudní spory. Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují,“ říká tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý. „V některých státech, například v Německu, sice retroaktivitu využili, ale výši podpory určuje jen vyhláška,“ upozorňuje Šedivý.
Snížení podpory na existujících smluvách by podle spořitelen systém destabilizovalo. Ve spořitelnách mají Češi uloženo asi 415 miliard korun. Z toho 310 miliard si ale můžou kdykoliv vybrat, protože už splnili povinnou dobu spoření.
Podle asociace spořitelny rozpůjčovaly už asi 65 procent vkladů a na výplaty mají aktuálně 145 miliard korun.
„Když dojde k silnému odlivu klientů, budou si muset spořitelny půjčit. Vklady musí vyplatit nejpozději do tří měsíců. Bude to také znamenat konec překlenovacích úvěrů, na které spořitelnám bude chybět potřebná hotovost,“ tvrdí Šedivý.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.