« Zpět

Jak mohu využít stavební spoření na pořízení bydlení?

| 1. dubna 2009 - 12:06 | Zprávy | Stavební spoření

Chci si pořídit vlastní bydlení a uvažuji o různých možnostech financování. Chtěl jsem se zeptat, jakým způsobem lze využít stavební spoření na pořízení bytu? Pořídit si vlastní byt samozřejmě můžete z prostředků naspořených v rámci stavebního spoření...

Poradna
Chci si pořídit vlastní bydlení a uvažuji o různých možnostech financování. Chtěl jsem se zeptat, jakým způsobem lze využít stavební spoření na pořízení bytu.
(E. K. email)
Pořídit si vlastní byt samozřejmě můžete z prostředků naspořených v rámci stavebního spoření. Po uplynutí zákonem stanovené lhůty můžete své úspory i s úroky a státní podporou využít dle vlastního uvážení. U Raiffeisen stavební spořitelny jsou vaše vklady úročeny až dvěma procenty a úroková sazba je pevná po celou dobu spoření.
Pokud nechcete čekat, můžete si pro účely pořízení bydlení vzít u stavební spořitelny úvěr. Stavební spořitelny poskytují úvěry na různé účely, jejichž paleta je vymezena zákonem. Podle zákona smí být úvěr ze stavebního spoření poskytnut výhradně na bytové potřeby. Bytovými potřebami se v případě fyzických osob rozumí výstavba bytového domu, rodinného domu nebo bytu, změna stavby na bytový dům, rodinný dům nebo byt, koupě bytového domu, rodinného domu nebo bytu včetně rozestavěné stavby, koupě pozemku v souvislosti s výstavbou, splacení členského vkladu nebo podílu v právnické osobě, změna či údržba stavby nebo udržovací práce na stavbě. Dále vypořádání společného jmění manželů, spoluvlastníků či dědiců, úhrada za převod členských práv a povinností v družstvu, připojení k veřejnýmsítím technického vybavení, splacení jiných půjček a úvěrů na bytové účely.
Pokud již stavební spoření nějakou dobu máte, zjistěte si ve své stavební spořitelně, zda jste splnil podmínky pro získání řádného úvěru. Podmínkou je, že klient spoří minimálně dva roky, naspořil určitou část cílové částky – obvykle 30 až 50 procent a splňuje takzvané hodnotící číslo, které obvykle závisí na délce spoření, naspořených prostředcích a variantě smlouvy o stavebním spoření. Velkou výhodou řádného úvěru je pevná úroková sazba po celou dobu splácení, která je obvykle velmi nízká.
Nesplňujete-li tyto podmínky, je další variantou takzvaný překlenovací úvěr neboli meziúvěr, který se klientovi poskytuje na překlenutí doby, než získá nárok na řádný úvěr, a v rámci něhož můžete čerpat peníze hned po uzavření smlouvy. Je to kombinace spoření a úvěru, což znamená, že klient současně pokračuje ve spoření a časem tak získá nárok na řádný úvěr a splácí úroky z čerpaného úvěru. Než klient získá řádný úvěr, platí pouze úroky, úvěr nesplácí.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.