I přes nižší státní podporu dá stavební spoření slušný výnos
Ať už máte stavební spoření nějaký čas uzavřené, nebo o jeho založení teprve uvažujete, právě schválená změna státní podpory se vás bude týkat. Nová pravidla stavebního spoření platí pro všechny, dokonce i pro smlouvy uzavřené před rokem 2004, tedy ty, které až dosud měly nárok na státní podporu 4 500 korun.
Ať už máte stavební spoření nějaký čas uzavřené, nebo o jeho založení teprve uvažujete, právě schválená změna státní podpory se vás bude týkat. Nová pravidla stavebního spoření platí pro všechny, dokonce i pro smlouvy uzavřené před rokem 2004, tedy ty, které až dosud měly nárok na státní podporu 4 500 korun. Bude to tak: státní podpora za rok 2011 a dále bude 10 procent z ročního vkladu, nejvýše však 2 000 korun. Takže maximum, které se ročně vyplatí odeslat na stavební spoření, je 20 000 korun.
Vzhledem k tomu, že vlastníci stavebního spoření se již před rokem smířili s ještě nižší státní podporou (z 3 000 korun se měla platit 50procentní mimořádná daň, k čemuž zásahem Ústavního soudu nakonec nedošlo), to vlastně není nic děsivého. Maximální podpora bude nakonec o pětistovku vyšší, než tomu mělo být.
Porovnání: Při roční úložce 20 000 Kč je při šestiletém cyklu stavebního spoření celková státní podpora: Dosud: 18 000 Kč Nově: 12 000 Kč
Daně jako všude jinde
Až do letošního roku mělo stavební spoření proti ostatním finančním produktům jednu velkou výhodu. Tedy kromě garantovaného úročení a státní podpory. Ze zisku se neplatily žádné daně. To od roku 2011 končí. Poslanci odhlasovali, že i stavební spoření bude podléhat 15procentní dani z příjmů, tak jako je tomu například u termínovaných vkladů či penzijního připojištění, když si z něj vyberete peníze najednou. Takže vlastně nic objevného – ze zisku prostě zaplatíte daně. I tato změna platí za celý rok 2011, novela pouze stvrdila stávající stav stanovený už loni.
Nemusíte se však děsit, že by se daň počítala ze všeho, co našetříte. Bude se danit jen to, co vyděláte na úrocích. Státní podpora zůstane daní nedotčena. Úroky, které vám stavební spořitelna připsala až dosud, se také dani vyhnou – danit se budou jen zisky od roku 2011. Pokud máte smlouvu třeba již pět let a za rok ji hodláte ukončit, změna se vás dotkne minimálně. Jestli však plánujete založit smlouvu novou, musíte počítat s nižším ziskem. Daň automaticky strhne spořitelna při výplatě, nebudete kvůli tomu muset podávat daňové přiznání. Příklad: Klient si založí stavební spoření s cílovou částkou 200 000 Kč. Pravidelně ukládá 2 000 Kč měsíčně. Stav po šesti letech: Vlastní vklady: 144 000 Kč Poplatky spořitelně: 3 914 Kč Státní podpora: 10 195 Kč Hrubý úrok: 10 669 Kč 15% daň z úroku: 1 600 Kč Celkem vyplaceno: 159 350 Kč
Faktury a účtenky zatím nehledejte
Zákonodárci původně uvažovali o tom, že veškerá státní podpora bude muset být využita na bydlení. Hrozilo tak, že klienti, kteří budou chtít, aby jim 12 000 skutečně patřilo, budou muset shánět účtenky na cihly, cement či nové radiátory. Tohle opatření zatím nikdo neschválil – takzvaná účelovost se musí dokládat pouze v případě, že si ze stavebního spoření peníze půjčujete.
Argument stavebních spořitelen zněl, že systém by byl zbytečně zatížen byrokracií a vzhledem k množství poskytovaných úvěrů je jasné, že jako celek bydlení slouží… „Snad to tak zůstane, protože rekonstrukci za 12 tisíc nikdo neudělá, a tak by veškeré dokazování účelovosti byla formální fraška s účtenkami sehnanými bůhvíkde,“ doufá finanční poradce Tomáš Kučera ze společnosti Benefita.
***
4,845 milionu aktivních smluv ve fázi spoření evidovaly spořitelny ke konci roku 2010.
Výnos, který může mít vaše stavební spoření, pokud měsíčně 5% posíláte spořitelně 2 000 korun a dodržíte povinnou dobu spoření šest let. Ukládat peníze déle se však moc nevyplatí.
Porovnání Vyplatí se stavební spoření?
Spořitelny se v reklamách kasají průměrným ročním zhodnocením i přes 5 procent a při dobrém nastavení smlouvy to je možné. Důležité je vědět, kolik chcete spořit, a vypočíst odpovídající cílovou částku tak, abyste na začátku neplatili zbytečně vysoký poplatek za uzavření smlouvy. A také nespořit moc dlouho – protože ten nejvyšší inzerovaný úrok je plánován na povinných šest let. Klient ukládá 2 000 korun měsíčně po dobu šesti let. Na konci získá:
Stavební spoření 159 350 Kč + garantovaný výnos + pojištěný vklad - nutnost spořit šest let Spořicí účet 156 842 Kč + peníze kdykoli dostupné, ale také snáze utratitelné + pojištěný vklad - úrok se může v průběhu měnit
Penzijní připojištění * 168 614 korun + vysoký výnos díky státnímu příspěvku + možnost daňové úlevy - spoření na 6 let se týká jen klientů ve věku 54 let a starších, ostatní musí spořit nejméně do 60 let - výnos fondu není garantovaný
Změny Co se změní pro ty, kdo uzavřeli smlouvu roku 2011 Státní podpora je 10 procent z ročního vkladu, nejvýše se však vypočítává z 20 000 korun. Nejvíce tedy stát přidá 2 000 korun ročně. Protože se státní podpora připisuje za celý rok, týká se opatření i smluv, které už byly v roce 2011 uzavřeny. Připsané úroky budou zdaněny 15 procenty.
2004–2010 Doposud jste měli nárok na 3 000 korun státní podpory z vkladu 20 000 ročně. Při stejné výši vkladu nyní dostanete jen 2 000 korun. Pokud naspoříte méně, podpora bude činit 10 procent z uložené částky. Dosud připsané úroky zůstanou nezdaněny. Nově připsané se budou danit 15 procenty. 2003 a dříve Až dosud jste měli nárok na státní podporu až 4 500 korun z vkladu 18 000 korun ročně. Dosavadní již připsaná státní podpora vám zůstane, nově však budete dostávat jen 10 procent z vkladu, maximálně to může být 2 000 korun ročně. Už připsané úroky zůstanou beze změny. Ty nově připsané se budou danit 15 procenty. Pozor, pokud máte nárok na úrokové zvýhodnění, které se přičítá až při ukončení smlouvy, dani podlehne i to. Například klienti, kteří si kdysi u Modré pyramidy nevzali úvěr, mají kromě tří procent ročního úroku nárok i na bonus dalších 1,5 procenta ročně. Ten se však dopočítává a připisuje dodatečně, takže když klient takovou smlouvu ještě vlastní, daň z bonusového úroku platit bude.
Diskuse
Vložte svůj dotaz