« Zpět

Co byste měli vědět o STAVEBNÍM SPOŘENÍ

| 24. dubna 1988 - 18:25 | Zprávy | Stavební spoření

Stavební spoření je určeno pro financování bydlení, ale jeho použití je mnohem širší, jaké jsou výhody stavebního spoření, co je to tarif a cílová částka, využití úvěru nebo překlenovacího úvěru.

Pro bydlení i finanční jistotu

Spořitelny ke stavebnímu spoření v současné době připisují roční úrok kolem 2 %, ale když připočteme ještě státní podporu, je výnos zajímavý. Zvlášť pro toho, komu stát "přihazuje" nejvyšší částku 4 800 Kč ročně, což je ovšem na tzv. starou smlouvu, uzavřenou do konce roku 2003 - takový majitel stavebního spoření má šanci na zhodnocení kolem 10 %. Kdo uzavřel smlouvu v roce 2004 a později a ukládá 1 670 Kč měsíčně, může se těšit z výnosu 6,6 % (průměrně) ročně. A pozor, je tady ještě další výhoda - z výnosů stavebního spoření se zatím neplatí žádná daň!

Stavební spoření nabízí tedy nejen půjčku na rekonstrukci nebo koupi vlastního bydlení, ale i výhodné zhodnocení úspor.

Jde totiž o nejefektivnější spoření - vklady jsou ze zákona pojištěny, podporovány státním příspěvkem a navíc chráněny před dopadem inflace osvobozením výnosů od daní. Stavební spoření uspokojí jak ty, kdo chtějí "jen spořit", tak ty, kdo potřebují získat finanční prostředky na bytové potřeby ihned.

Mohou totiž využít výhodný překlenovací úvěr. Úvěr a překlenovací úvěr na rozdíl od hypotéky má u stavebního spoření stálé úrokové sazby (často po celou dobu trvání).

Mezi základní výhody stavebního spoření patří obvykle pevný roční úrok z vkladu podle zvoleného tarifu a řada dalších výhod, v nichž se stavební spořitelny předhánějí.

Stavební spoření je vhodné pro všechny bez rozdílu věku. Tradičně ho sjednávají rodiče svým dětem, ale existují už i varianty spojené s penzijním připojištěním.
 
Výhody stavebního spoření
Stavební spoření lze uzavřít pro všechny členy rodiny včetně malých dětí a získat tak více státních podpor. Toto spoření nabízí především:

- státní podporu až 3.000 Kč ročně
- pojištěné vklady
- osvobození výnosů od daně z příjmu
- výhodný úvěr pro financování různých rekonstrukcí a oprav
- výhodnou kombinaci s hypotečním úvěrem na získání vlastního bydlení
- úroky z úvěru lze použít jako daňovou úlevu
- můžete výhodně spořit se státní podporou a poté jednorázově umořit tímto stavebním spořením hypotéku

Stavební spoření může uzavřít:
- fyzická nebo právnická osoba

Státní podporu dostane:
- občan České republiky
- občan Evropské unie s povolením k pobytu na území ČR a přidělené rodné číslo
- fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a rodným číslem

Obecná pravidla stavebního spoření:

- Klient se před podpisem smlouvy rozhodne, zda bude jen spořit nebo i žádat o úvěr a podle toho si vybere příslušnou variantu (tarif).

- Pokud ale v době sjednávání smlouvy není ještě pevně rozhodnut, může požádat o změny i v průběhu spoření.

- V každé smlouvě o stavebním spoření je stanovena tzv. cílová částka, od které se odvíjí celé stavební spoření. Cílová částka = vklady účastníka + úroky z vkladů + státní podpora + úroky ze státní podpory + případný úvěr.

- Každá stavební spořitelna si účtuje při uzavření smlouvy o stavebním spoření poplatek. Některé stavební spořitelny při splnění určitých podmínek část (v tzv. akcích někdy i celý) prominou, nebo ho vracejí svým klientům zpět na konci spoření. Nejčastější varianta poplatku bývá kolem 1 %. Poplatek se odúčtuje od prvních vkladů, které přijdou na účet účastníka stavebního spoření.

- Stavební spořitelny si ještě každý rok účtují tzv. poplatek za vedení účtu (obdoba poplatku za vedení běžného účtu v bance), který se v současnosti pohybuje kolem 200 až 400 Kč za kalendářní rok.

- Mnoho stavebních spořitelen poskytuje různé výhody: jsou to klientské karty na slevy (především na stavební materiály), soutěže a slosování o hodnotné ceny, dárky klientské časopisy, atd.

- Výpovědní lhůta u smlouvy ze stavebního spoření je zpravidla 2 až 3 měsíce, při uzavření tzv. následné smlouvy u té samé stavební spořitelny je zpravidla promíjena nebo je pouze cca 1 měsíc. Výhoda je, že smlouva o stavebním spoření se uzavírá na dobu neurčitou a klient ji kdykoliv může vypovědět.

- Při výpovědi před uplynutím pětileté (šestileté) lhůty si stavební spořitelny zpravidla účtují poplatek ve výši 1% z cílové částky.

- Po splnění určité doby spoření (v současné době 6 let), si klient může peníze vybrat a použít na cokoliv bez prokazování účelu.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.