Soutěž Finanční gramotnost: Chceme pomáhat dětem získat kompetence v otázkách financí pro život. Děti mě často překvapí různými aha momenty
Na českých školách se spustil již 14. ročník soutěže Finanční gramotnost určené pro žáky základních a středních škol. V minulém roce se do soutěže zapojilo přes 800 škol a 63 tisíc žáků, kteří si mohli vyzkoušet své znalosti v oblasti financí. Jak soutěž probíhá a co si z ní žáci odnesou? Ptali jsme se Marty Gellové, předsedkyně EFPA ČR, která certifikuje finanční poradce a spolupořádá soutěž Finanční gramotnost.
Proč potřebujeme vzdělávat děti o otázkách financí?
Finanční gramotnost je pro život důležitá kompetence. Školy výuku finanční gramotnosti sice v rámcových vzdělávacích programech mají, ale každá k tomu přistupuje jinak. Nemají dostatečný prostor ve výuce například na práci s případovými studiemi a vyučující si s tím také často neumí poradit. Soutěž Finanční gramotnost je tak další nástroj pro školy, jak pomoci žákům zasadit si informace do kontextu. V rámci úkolů si žáci vytvoří například osobní rozpočet. Školám také zprostředkujeme možnost zřídit besedu s odborníky, nebo je odkážeme na různé další vzdělávací programy či nástroje.
Jak finančně gramotné jsou české děti?
Obecně řečeno jsou velké rozdíly. Našim dlouhodobým cílem je dostat soutěž do regionů, kde je finanční gramotnost nižší, abychom pomohli mladým lidem co nejlépe se připravit na skutečný život, ve kterém finance hrají důležitou roli. V rámci soutěže se ale potkáváme spíše s dětmi, které už zájem o finanční gramotnost mají. Často mě i příjemně překvapí, jaké mají povědomí a jak šikovní žáci jsou.
Máte příklad toho, jak vás děti příjemně překvapily?
Jsou to spíše aha momenty, které děti mají. Před dvěma lety jsme v rámci finálového kola zadali případovou studii pro 2. stupeň základní školy. Děti měly připravit plán pro třídenní výlet do zahraničí. Příprava úkolu zahrnovala vyhledání jízdenek, informace o cenách vstupenek a mnoho dalšího. Žáky hodně překvapila komplexita finanční gramotnosti a co vše zahrnuje, kolik je s takovým úkolem práce, jak je časově náročný a jak se orientovat v informacích na internetu. V jiném úkolu zas žáci dostali zadání vypočítat, jak jsou drazí pro své rodiče a museli se zamyslet nad tím, kolik stojí různé kroužky či volnočasové aktivity a jaký mají dopad na rodinný rozpočet. Snažíme se vždy úkoly zadávat tak, aby byly ze života a děti i školy je pak mohly opravdu realizovat.
Vidíte posun za dobu, co soutěž organizujete?
Soutěž jako taková se spustila už v roce 2010, tehdy to ale připravovala jiná organizace. My jsme soutěž převzali po 8. ročníku. Původně byla soutěž spíše o testech a o rychlosti odpovědí. Změnili jsme koncept a soutěž se každým rokem snažíme posouvat dál. Učíme se z reakce dětí, co je baví a co nebaví. Každým rokem nám stoupá počet registrovaných škol i přihlášených dětí, takže vidíme, že to, co děláme, má smysl. Soutěž je dokonce i doporučenou aktivitou od Ministerstva školství.
Co žákům z vašeho pohledu chybí?
Jak už jsem zmínila, vidíme velké rozdíly v jednotlivých regionech. Předpokládáme proto, že rodinné zázemí hraje velkou roli a pokud rodiče nevedou své děti k finanční gramotnosti a odpovědnosti, tak i v soutěži dosahují slabší výsledky. To se ale snažíme měnit.
Proč jste se rozhodli soutěž Finanční gramotnost pořádat?
V EFPA se zabýváme odborností v oblasti financí pro profesionály a vnímáme jako potřebu rozšiřovat kompetence v oblasti finanční gramotnosti také mezi laiky. Pokud dokážeme vzdělávat mladou generaci, budeme celkově více připraveni v otázkách financí a můžeme mít velice pozitivní dopad na budoucnost konkrétních mladých lidí. Z naší praxe také vidíme, že i pro finanční poradce je informovaný klient velice důležitý a potřebný. V této oblasti koneckonců synergicky působí i Zlatá koruna.
Podpoře finanční gramotnosti se věnujete systematicky a to nejen v této soutěži. Dlouhodobě spolupracujete také s projektem finančního a ekonomického vzdělávání Zlatá koruna, kde jste i členkou Rady Finanční akademie. V čem vidíte hlavní smysl projektu Zlatá koruna a mají tyto projekty nějaké synergie?
EFPA se již téměř 15 let věnuje vzdělávání, rozvoji a ověřování odborné způsobilosti finančních profesionálů. Projekt Zlatá koruna, který oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu a je platformou pro diskusi ke klíčovým otázkám ekonomického vývoje, vnímám velmi synergicky. Svým zaměřením podporuje znalosti o produktech napříč finančním trhem, což umožňuje jak profesionálům, tak koncovým klientům lépe se orientovat na finančním trhu. Důkazem toho je i účast některých našich certifikovaných poradců ve Finanční akademii.
Co děti získají?
Soutěž ověřuje hlavně stav finanční gramotnosti na školách. Děti jsou od přírody soutěživé, proto jim právě tento formát může výuku zpestřit. Největším filtrem je první test v rámci školního kola, ten opravdu zejména ověřuje aktuální znalosti a je inspirován sektorovými zkouškami pro finanční poradce, ale samozřejmě přizpůsoben na úroveň znalostí žáků základních a středních škol. V dalších kolech už žáci tvoří v týmech případové studie a mohou tak aplikovat teoretické znalosti do praxe. Snažíme se tvořit formát, který je vzdělává i baví. Jako doplněk vzdělávání jsou samozřejmě odborné besedy, které námi certifikovaní poradci rádi pořádají a zapojují se tak do vzdělávání v regionu, ve kterém sami působí. Jsme propojeni i s iniciativou Global Money Week.
Je podle vás na českém trhu dostatek kvalitních produktů právě pro děti?
Myslím si, že ano. Většina bank má produkty přizpůsobené dětem, které současně nabízí jejich správu rodičům.
Jak se mohou jednotlivé školy zapojit do soutěže?
Zapojit se mohou všechny základní a střední školy v Česku. Přes web finanční gramotnost.cz prvně registrují školu, získají unikátní klíč pro přístup, který nasdílí žákům, a ti pak vyplní test pro školní kolo a následně vše vyhodnocujeme. Školní kolo je otevřeno do 18. prosince, školy se tak stále mohou registrovat.
Na co jste hrdí v oblasti vzdělávání?
Jsme hrdí na to, že do loňského ročníku se zapojilo přes 60 tisíc žáků. Podporujeme povědomí a zájem o finanční gramotnost jako takovou. Jsme hrdí, že se zapojují také naši EFA a EFP certifikovaní poradci, díky kterým můžeme nabízet a realizovat odborné besedy.
Z jakých zdrojů byste žákům, případně jejich rodičům doporučila, získávat základy finančního vzdělání?
Základy finančního vzdělávání by měla dětem (žákům) dát škola v rámci RVP (Rámcových vzdělávacích programů) a rodičům bych doporučila zajímat se o to, co se děti ve školách učí a zapojit své děti do finančního chodu domácnosti, to je ta nejlepší cesta. Nad rámec povinného doporučuji materiály například od partnerů naší soutěže (financnigramotnost.cz). Každý z partnerů cílí na trošku jinou cílovou skupinu, a tak věřím, že si každý najde pro něj to nejvhodnější.
Máte přání pro 14. ročník soutěže?
Našim cílem je zapojit letos 1 000 škol a 70 tisíc žáků. Chceme se více dostat do regionů s nižší finanční gramotností, více pracovat se školami, které se nedostanou do vyšších kol soutěže a rozvíjet tak kompetence jejich žáků. Nejen proto, aby byli úspěšní v dalších ročnících, ale zejména, aby jim finanční gramotnost pomohla v reálném životě.
Více informací o soutěži naleznete na www.financnigramotnost.cz
Diskuse
Vložte svůj dotaz