« Zpět
Při střetu vozidla se zvěří je vyhýbací manévr 10 x riskantnější než přímý náraz
Podle policejních statistik došlo v období let 2007 – 2013 téměř k 30 tisícům střetů vozidel se zvěří. Ostatních nehod v důsledku vyhýbání se zvěři přitom bylo ve stejném časovém úseku zhruba dvanáctkrát méně. V případě vyhýbacího manévru je ale riziko smrtelné nehody až desetkrát vyšší.
„Podle našeho exkluzivního průzkumu ale téměř polovina řidičů považuje za bezpečnější se zvířeti vyhnout. Čtyři procenta dotazovaných nám dokonce odpověděla, že pokud by před sebou na silnici uviděla zvíře, zavřela by hrůzou oči a počkala, jestli zvíře stihne utéct,“ dodává Jiří Cívka.
Počty smrtelných nehod či těžkých zranění účastníků nehod vozidel při srážce se zvěří jsou srovnatelné s těmi, kdy se řidiči pokoušejí zvěři na silnici vyhnout. Policie ČR eviduje v období let 2007 – 2013 takřka 30 tisíců střetů vozidel se zvěří. Smrtelných nehod z toho bylo 11, těžkých zranění 51 a lehkých 453. Ostatních nehod v důsledku vyhýbání se zvěři bylo ve stejném časovém úseku 2 458. Následky však byly téměř totožné. Devět smrtelných nehod, 51 s těžkým zraněním a lehkých zranění dokonce 550. Při vyhýbacím manévru je tedy riziko nehody s vážnými následky až desetkrát vyšší. Vyplývá to ze srovnání Centra dopravního výzkumu, které provozuje portál srazenazver.cz.
Mluvčí policejního prezídia Jozef Bocán varuje: „Nejde-li střetu zabránit, je lepší se nepokoušet o riskantní manévr. Vozidlo se může stát neovladatelným, hrozí srážka s vozidlem v protisměru či náraz do stromu, opustí-li vozidlo vozovku.“
Podle exkluzivního průzkumu pojišťovny Generali zažila srážku se zvířetem za dobu, kdy vlastní řidičský průkaz, takřka polovina českých řidičů. Jedním dechem pak dodávají, že to nebylo nic příjemného. „Čtyřiapadesát procent šoférů se zatím tomuto nepříjemnému zážitku vyhnulo,“ poukazuje Jiří Cívka.
Zpomalit, zpozornět a neodvážet
Řidiči by měli mít na paměti, že jakmile se vysoká objeví na silnici a pokud to situace dovolí, je potřeba vypnout dálková světla a zpomalit. „Tyto dvě možnosti označila za správný postup drtivá většina dotazovaných v našem průzkumu. Zároveň Češi přiznávají, že pokud uvidí na silnici zvěř, zpozorní, jestli zvířat nejde přes cestu víc, což je zejména u srnčí zvěře obvyklé,“ potvrzuje Jiří Cívka z Generali.
Jen minimum těch, kteří u nás usedají za volant, by se pokusilo popohnat zvěř blikáním dálkových světel nebo troubením.
V případě, že se srážce vyhnout nedá a dojde k nehodě, je postup také jasný – a Češi ho dobře znají. „Třiadevadesát procent řidičů ví, že v takové situaci, pokud je to možné, musí zastavit, zapnout výstražná světla a umístit na vozovku výstražný trojúhelník. Úsměvné a zároveň varující byly odpovědi, že by šoféři zvířeti na prvním místě poskytli první pomoc. Zraněné zvíře by totiž svého „zachránce“ mohlo vážně zranit,“ přidává perličku Jiří Cívka.
„Řádné označení místa dopravní nehody je z pohledu bezpečnosti naprostý základ. Zraněnou zvěř by řidič neměl ze silnice sám odklízet, protože poraněná zvěř mu může způsobit zranění. Jakmile to situace dovolí, je potřeba kontaktovat policisty na lince 158, kteří následně vyrozumí správce příslušné honitby, který se o zvěř postará,“ dává návod mluvčí policejního prezídia Jozef Bocán. „Našim klientům stačí kontaktovat asistenční službu, která už se o vše nezbytné postará,“ doplňuje Jiří Cívka z Generali.
Že by si Češi pochutnávali na srnčí pečeni ze zvířete, které předtím „ulovili“, také ve většině případů nehrozí. „Skoro devadesát procent řidičů si je vědomo, že sraženou zvěř si v žádném případě ponechat nesmí. Někteří by si ale zvíře ponechali s tím, že za ni myslivcům zaplatí. Tak to ale nefunguje a dokonce je to trestné,“ zdůrazňuje Jiří Cívka.
DŮLEŽITÉ POVINNÉ RUČENÍ
Střet se zvěří je sice klasické havarijní riziko, pro které je potřeba mít sjednané havarijní pojištění, Generali jej však před lety jako první pojišťovna v ČR nabídla jako součást povinného ručení. Původní riziko, tedy střet s lesní zvěří, je dnes rozšířeno na střet se zvířetem bez omezení, tedy včetně domácích, hospodářských a jiných zvířat.
„Krytí střetu se zvířetem z povinného ručení Komplet a Exkluziv zahrnuje úhradu nákladů na opravu poškozeného vozidla až do výše 100 tisíc korun, přičemž výplata pojistného plnění nemá vliv na bonus v povinném ručení,“ vysvětluje produktový manažer Generali Miroslav Matějka.
„Uplatnění škody do 100 000 Kč z havarijního pojištění by pro ně bylo mnohem méně výhodné. Jednak by se na škodě podíleli vyšší spoluúčastí, která běžně činí pět tisíc korun, a navíc má výplata pojistného plnění z havarijního pojištění vliv na vyježděný bonus v tomto pojištění,“ uzavírá Matějka.
Diskuse
Vložte svůj dotaz