« Zpět

Pojistku proti otěhotnění svěřenek mu nedali

| 8. září 2008 - 10:38 | Zprávy

Pojistit se dnes dá leccos. Domácí prasátko, zahradní jezírko, revolver či prsty houslového virtuosa. Dokonce i počasí. Ale ne všude. Každá pojišťovna má své „specialitky“ a některá takové speciální pojistky nenabízí. Strach o vzácné předměty, zvířata, či vlastní podnikání přivádí do pojišťoven klienty s netradičními požadavky na pojištění.

Ty se například týkají méně běžných předmětů či aktivit, které standardní pojistky zahrnují. Může jít o střelné zbraně, invalidní vozíky, zahradní stavby či vybavení, malotraktory nebo hudební nástroje . Část zájemců chce pojistit proti nepříliš běžným rizikům, třeba proti nepřízni počasí, poškození kabelů kunou nebo zranění virtuosa. „V zásadě lze říci, že pojistit je možné opravdu všechno. Některé věci ale vyžadují více času, takže si klient neodnese smlouvu rovnou od přepážky,“ upozorňuje Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny . U neobvyklých požadavků si pojišťovny musí propočítat související rizika a zjistit, zda je proti nim kryje také jejich zajišťovna. Pokud je riziko vysoké, bude prý drahá i pojistka . V horším případě pojišťovna pojistku raději nesjedná , jako třeba u vysoce rizikových sportů, výstřelků umělců nebo nepojistitelných úmyslů. „Nepojistili jsme například riziko provozovatele letního dětského tábora, který chtěl pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou otěhotněním svěřených děvčat. To pojistit nelze nejen z morálních aspektů, ale také proto, že při tomto jednání by šlo rozhodně o úmysl, který je nepojistitelný ,“ podotýká mluvčí pojišťovny Generali Kateřina Bílá.

Některé kuriózní pojistky třeba pro celebrity proto ve světě sjednává jen vybraná skupina pojišťoven. Zpravidla to jsou ty, v jejichž finanční skupině je i zajišťovna, jako to je například u britské Lloyds´.

Standardně prý dokáží vyjít vstříc méně obvyklým požadavkům na sjednání pojistky ale téměř v každé pojišťovně, tvrdí zástupci oslovených institucí. Některé pojišťovny se na vybrané speciální pojistky zaměřují. Například v Generali mají speciální pojištění s názvem „Bez bariér“, které vychází vstříc požadavkům tělesně postižených. Toto pojištění zahrnuje i pojistku bezbariérové domácnosti a speciální „koníčky“ handicapovaných občanů. Pomůcky pro zdravotně postižené pojišťují mimo jiné i v České pojišťovně. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) zase jako jediná na tuzemském trhu nabízí pojištění legálně držených zbraní v rámci pojistky domácnosti a to do maximální výše pojistné částky na 300 tisíc korun. Současně s pojištěnou zbraní pojistka kryje i určité množství střeliva k příslušné zbrani. Střelná zbraň pojištěná na 40 tisíc tak ročně na pojistném vyjde zhruba na 200 korun.

Speciálně je také v této pojišťovně možné pojistit jízdní kola, a to i ta velmi drahá (pokud jsou označená mikročipem). Ostatní pojišťovny pojišťují kola zpravidla jen na nízké částky a vybraná rizika. Zvláštní typy pojistek potřebují ale například sportovci netradičních disciplín. Mezi ty patří Karel Loprais, který Česko pravidelně reprezentuje na rallye Paříž – Dakar. Když mu před několika lety bandité v Mali ukradli speciální Tatrovku, kryla všechny náklady pojistka u České pojišťovny. Standardně se podle Bálka závodní vozidla pojistit nedají.

Vedle výjimečných předmětů se pojišťují i výjimeční lidé

Speciální pojistku si u České pojišťovny kdysi musel sjednat hokejista Jaromír Jágr. Bylo to v době, kdy přijel z Ameriky a nebyl v Evropě pojištěn, takže mu prý hrozilo, že nenastoupí na mistrovství světa. „Kdyby se zranil a nemohl by pak plnit smluvní povinnosti v americkém klubu, nemohl by ani nastoupit do utkání, pokud by nebyl pojištěný. Riziko zranění by bylo příliš velké,“ dodává Bálek.

Pojistit se dá i počasí

Také to, že sněží či naopak nespadne ani vločka, může být pro někoho rizikem. Týká se to například pořadatelů závodů na běžkách, mezi kterými byla letos i bývalá nejúspěšnější tuzemská běžkařská hvězda Kateřina Neumannová. Ta se jako zástupce pořadatele proslavila dovážením náklaďáků sněhu přes půl republiky, aby nemusela rušit mezinárodní závody. Jejich zrušení by přišlo na miliony korun. Pojistit se tak dá i proti počasí a riziko, že se nevydaří tak může místo pořadatele nést pojišťovna. Tedy za předpokladu, že pořadatel dokáže včas najít instituci, která ho proti nekonání akce pojistí. Standardně takové pojistky sjednávají například v ČPP a v pojišťovně Uniqa. „Jde například o sportovní události velkého formátu, které jsou závislé na povětrnostních podmínkách, jako je například sjezdové lyžování, které potřebuje dostatek sněhu. Také skoky nebo lety na lyžích mohou závodníci absolvovat jen do určité síly větru. Organizátoři se u takových závodů pojišťují pro případ, že jim je nepřízeň počasí nedovolí uspořádat,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa a dodává: „Tyto pojistky se vztahují třeba na náklady již vynaložené na konání akce, případně na ztrátu ze vstupenek. Jsou-li závody dvoukolové nebo vícedenní, lze sjednat plnění pro konkrétní délku výpadku z důvodu nepřízně počasí. A s tím souvisí i výše pojistného.“

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.