« Zpět
81 procent drobných podnikatelů je spokojeno, mohou si plnit své sny
Aktuální výzkum Raiffeisenbank ukázal, že negativní pocity ze svého podnikání má pouze 19 procent majitelů živností. Naopak čtyřem pětinám podnikání přináší více radostí než starostí a pomáhá jim plnit si své sny. Polovina živností vzniká z nutnosti řešit složitou životní situaci, vznik druhé poloviny motivuje touha po samostatnosti a seberealizaci. Největším problémem pro všechny je složitost a proměnlivost podnikatelského prostředí, naopak nedostupnost bankovních úvěrů uvádí jen velmi malá část oslovených podnikatelů.
Z výzkumu vyplývá, že obyvatele České republiky vedou k založení vlastní firmy dva hlavní důvody. Ve 44 % případů jsou to inspirativní motivy jako touha po nezávislosti, samostatnosti a seberealizaci. Druhá skupina podnikatelů (48 %) tak řeší složité životní situace jako například ztrátu zaměstnání.
Ve zbylých 8 % případů vedla k založení živnosti náhoda či zvědavost, u některých je podnikání rodinnou tradicí, která jim tuto dráhu předurčila. „Ať už má samostatné podnikání jakékoliv příčiny, vede tento krok u 81 % k životní spokojenosti a k naplnění snů o nezávislosti, cestování, rozvíjení zájmů či hmotném zajištění sebe a své rodiny,“ říká produktový manažer Raiffeisenbank Jan Figlovský.
Raiffeisenbank na začátku letošního roku spustila úspěšný účet eKonto ŽIVNOST, který je na českém trhu unikátní v tom, že k podnikatelskému účtu s neomezeným počtem domácích transakcí zdarma či neomezeným počtem výběrů z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí získají živnostníci navíc zdarma i osobní účet. Podnikatelé tak jednoduše oddělí své osobní i firemní finance bez zbytečných nákladů a navíc získají pohodlný přístup k podnikatelským úvěrům.
Z výzkumu rovněž vyplynulo, že podnikatelé se setkávají s řadou překážek. Tou největší je složitost a proměnlivost podnikatelského prostředí. Téměř dvě třetiny respondentů trápí nestálost a komplikovanost legislativy. Ve své praxi se musí potýkat s řadou zbytečných administrativních překážek a bariér. Sdružení podnikatelů a živnostníků v rámci expertní skupiny Ministerstva obchodu a průmyslu jich identifikovalo 145, z nichž 32 již bylo odstraněno a legislativně vyřešeno.
Další zdroj problémů v podnikání představuje nekorektní chování lidí, s nimiž podnikatelé přichází do styku, a to v rovině mezilidských vztahů i platební morálky. To se týká nejen obchodních partnerů či zákazníků, ale i vlastních zaměstnanců. Ty spolu s vlastními rozhodnutími a chybami vidí jako příčinu komplikací 30 % dotázaných. Malou dostupnost bankovních úvěrů jednoznačně uvádí jen 9 % oslovených podnikatelů. „Tento výsledek potvrzuje skutečnost, že banky žadatelům o úvěr z řad drobných podnikatelů vychází vstříc,“ dodává produktový manažer Raiffeisenbank Jan Figlovský.
A co by podnikání usnadnilo? Oslovení účastníci výzkumu by uvítali snížení daní a jiných poplatků, případně daňová zvýhodnění a úlevy. Mezi další faktory s pozitivním dopadem na rozvoj podnikání zařadilo 36 % respondentů otevřený trh EU a 31 % příznivé legislativní změny. „Vítáme všechny změny, které vylepšují podnikatelské prostředí, jako například směrnici EU o povinnosti odvádět DPH jen ze zaplacených faktur nebo povinnost úhrady faktury nejpozději do 30 dnů s hrozbou vysokých sankcí,” říká Bedřich Danda, předseda SPŽ ČR.
Výzkum také ukázal, že pouze čtvrtina oslovených podnikatelů uvažuje v blízké budoucnosti podnikání ukončit. Ostatní směřují k udržení své pozice na trhu (43 %), nebo plánují svůj podnik rozšiřovat (29 %).
Výzkum exkluzivně pro Raiffeisenbank realizovala agentura STEM/MARK na přelomu ledna a února 2014. Osloveno bylo celkem 303 malých a středních podnikatelů a OSVČ s obratem do 2 500 000 Kč ročně. Prostřednictvím telefonických rozhovorů byli ve stejné míře osloveni podnikatelé z větších měst i menších obcí napříč celou ČR.
Diskuse
Vložte svůj dotaz