« Zpět

Zájemce o dluhopisy si v bance proklepnou

| 4. října 2011 - 8:47 | Zprávy | Podílové fondy

Snad ještě nikdy neběželi čeští střadatelé do banky s takovým nadšením – státní dluhopisy pro drobné investory táhnou. MF DNES si vyzkoušela nákup dluhopisů na pobočkách tří českých bank. Získat spořicí dluhopisy není jako kupovat rohlík. 

Snad ještě nikdy neběželi čeští střadatelé do banky s takovým nadšením – státní dluhopisy pro drobné investory táhnou. MF DNES si vyzkoušela nákup dluhopisů na pobočkách tří českých bank. Získat spořicí dluhopisy není jako kupovat rohlík. Ve dvou poloprázdných pražských pobočkách Komerční banky a ČSOB bylo včera martyrium doptat se na bankovního úředníka, který je má na starosti. V České spořitelně zase měli neúplné informace. Úředníci zatím tápou a nepříjemné je, že po zájemcích chtějí údaje, které pro samotný nákup dluhopisů vůbec nejsou potřeba.
Na frekventované pražské pobočce České spořitelny například úřednice zpočátku tvrdila, že zájemce o dluhopisy musí mít bankovní účet u této banky, kam by se mu posílaly úroky. Není tomu tak. Také požadovala vyplnit investiční dotazník. To naopak nevyžadovali v ČSOB ani v KB.
Na pobočce ČSOB si nejen opsali číslo občanského průkazu, ale automaticky si průkaz i okopírovali a trvali na vyplnění podpisového vzoru. Bez toho prý nemohou dluhopisy objednat. Přitom jinde to zvládnou. „S kopií klient musí souhlasit, pokud ne, tak na ní netrváme,“ říká Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Podpisový vzor rovněž nepotřebují.
Podle zkušeností redaktorů MF DNES toho bankovní poradci o dluhopisech mnoho nevědí. Jediným zdrojem informací jsou letáčky ministerstva financí, které ovšem nemají banky všude. Jejich zaměstnanci tak spoléhají na to, že klient ví sám nejlépe, pro co si jde. „Je málo produktů, o které si klienti přijdou sami říct,“ konstatovala spokojeně úřednice České spořitelny. Po poradě s vedoucí na telefonu doporučila koupit tzv. reinvestiční pětiletý dluhopis.
Ten vedle jednoletého a „kuponového“ pětiletého skutečně vynáší nejvíc – při investici 30 tisíc dostanete po pěti letech zpátky 35 040 korun.
Je to také díky tomu, že výnos se majiteli nevyplácí ročně, ale automaticky se investuje do nákupu nových a nových státních dluhopisů. Zajímavá je i nulová daň z úroků. Ta by normálně sebrala z výnosu 15 procent, avšak díky velmi nízké nominální hodnotě dluhopisu (1 Kč) a zaokrouhlování daně je nulová.
A co byste měli vědět, než si půjdete spořicí dluhopisy koupit – teď nebo v některé z budoucích emisí? Objednávat se dají na téměř 400 pobočkách tří českých bank – seznam je na www.sporicidluhopisycr. cz. Objednávky se uzavřou 1. listopadu anebo v okamžiku, kdy zájemci desetimiliardovou emisi vykoupí. Objednávku je třeba uhradit do pěti dnů, hotově nebo na účet, jinak propadne. V památné datum 11. 11. 2011 vám ministr financí připíše dluhopisy na účet.
Žádný papír do ruky nedostanete, dluhopisy jsou pouze virtuální a budou „ležet“ na vašem účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů pod pražskou burzou. Že tam skutečně jsou, se dozvíte z výpisu, který vám hned poté přijde a pak bude chodit jednou za rok.
Dluhopisy v bance nenabízejí bankéři zadarmo. Veškeré poplatky za distribuci, správu i uložení dluhopisů na sebe vzalo ministerstvo financí. Pro představu, jak je to drahé: kdyby byly poplatky nulové, mohl by stát nabídnout lidem výnos o 0,34 až půl procentního bodu vyšší, vyplývá zmateriálů ministerstva. Lidé se nemusí bát, že už další dluhopisy nenakoupí. Naopak – čím větší zájem o aktuální, zkušební emisi bude, tím víc si ministerstvo financí začne od lidí půjčovat. V plánu je v příštích letech přesunout až desetinu státního dluhu (tedy zhruba 140 miliard korun) mezi české občany.
Státní dluhové cenné papíry smějí vedle českých občanů nakupovat i neziskové organizace a církve anebo cizinci, fyzické osoby. Do budoucna chce ministerstvo rozšířit prodej i na nezávislé investiční zprostředkovatele nebo na Czech Pointy v obcích a na poštách.
Příští emise by mohla být už v první polovině roku 2012. Jaký úrok a splatnost stát nabídne, není zatím jasné. Obojí se bude odvíjet od situace na finančních trzích. Česko si momentálně půjčuje poměrně levně – za méně než tři procenta ročně.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.