« Zpět

Stačí jediná žádost

| 18. března 2009 - 11:30 | Zprávy | Podílové fondy

Máte podílové fondy a chcete se jich zbavit? Jde to rychle a bezproblémově, ale musíte vědět jak na to. Nejprve pár technických informací o tom, co je to vlastně otevřený podílový fond (OPF), podílový list (PL) a likvidita. Otevřený podílový fond je jedním z nástrojů kolektivního investování...

Jak zrušit fondy
Máte podílové fondy a chcete se jich zbavit? Jde to rychle a bezproblémově, ale musíte vědět jak na to. Nejprve pár technických informací o tom, co je to vlastně otevřený podílový fond (OPF), podílový list (PL) a likvidita. Otevřený podílový fond je jedním z nástrojů kolektivního investování. Jeho základní princip spočívá v tom, že více investorů neboli podílníků „spojí“ své prostředky do jednoho celku, jinými slovy vloží je do fondu.
Fond je spravován profesionálním správcem, tedy investiční společností. Tento správce se snaží zhodnocovat svěřené prostředky v rámci daných pravidel konkrétního fondu.
Podílový list je cenný papír, který představuje nárok na podíl na majetku fondu.
Likvidita je rychlost přeměny různých aktiv na peněžní prostředky. Proces výběru peněz z fondu Jde o zcela transparentní a relativně rychlou záležitost, které se investoři nemusí vůbec obávat.
Ze zákona má totiž každý OPF povinnost odkoupit podílové listy od svých podílníků kdykoliv na jejich požádání za aktuální tržní cenu podílové listu, tj. za cenu, která je dána podílem aktuální tržní hodnoty celkového majetku fondu (aktuálním oceněním všech aktiv ve fondu na trhu) a počtem všem vydaných podílových listů.
Cena podílové listu se stanovuje jednou denně. Právě díky povinnosti fondu odkupovat podílové listy od svých podílníků je část majetku každého OPF, většinou do 5 % z majetku fondu, umístěna na běžných účtech či na krátkodobých termínovaných vkladech, tedy v produktech velmi likvidních. A tak není problém při výplatě podílníka použít právě tuto složku portfolia.
Požádání o odkup provádí podílník osobně přímo u investiční společnosti, případně přímo v bance, která vybrané fondy nabízí (např. fondy ISČS lze odkoupit na pobočkách České spořitelny) anebo prostřednictvím svého finančního poradce, který s ním sepíše žádost na odkup podílových listů a tu předá na danou investiční společnost.
Z hlediska časového můžeme podílové listy OPF zařadit mezi produkty velmi likvidní, dle zákona musí být odkupy vypořádány nejpozději do 15 pracovních dnů od podání žádosti na odkup.
V praxi však bývá odkup proveden daleko rychleji. Například konkrétně u korunových fondů jednotlivých bank může mít investor své prostředky k dispozici i do tří až čtyř dnů. Pokud tedy prodáváte otevřený podílový fond, můžete peníze očekávat ve velmi krátké době. Proces odkupu Majitel POF sepíše žádost na odkup svých podílových listů, ta se předá na danou investiční společnost. Investiční společnost v ten den či v den následující spočítá aktuální cenu jednoho podílového fondu, tuto částku vynásobí počtem odkupovaných podílových fondů a následně zašle prostředky na účet.
U některých podílových listů lze výplatu provést i v hotovosti. Majitel fondu dostane tedy peníze přímo na ruku. Manažer pak dle potřeby doplní nejlikvidnější část portfolia prodejem některého z držených cenných papírů nebo tuto část doplní prostředky z nových investic přicházejících do fondů.
Náklady spojené s prodejem podílových listů OPF U naprosté většiny podílových fondů není prodej podílových listů zatížen žádným poplatkem. I když v případě ciziměnových fondů zde může být určitý poplatek při konverzi cizí měny do českých korun. Je to z toho důvodu, že OPF využívají především tzv. vstupní poplatky, které se strhávají na počátku dané investice.
Existují však také OPF, které neuplatňují princip vstupních poplatků, ale mají výstupní poplatky, které se strhávají až v okamžiku prodeje daných podílových listů (nutné jen dodat, že výše těchto poplatků se v čase snižuje). Maximální výše výstupních poplatků na trhu je 5 %.
Obecně lze říci, že otevřené podílové fondy jsou dosti likvidní a velmi vhodnou formou, jak mohou lidé investovat své prostředky a podílet se tak na vývoji kapitálových trhů, a to již od velice nízkých minimálních částek (od 100 Kč).
Vzhledem k jejich velkému počtu a různým druhům (resp. různé rizikovosti) podílových fondů by však měl každý investor brát ohled na svůj investiční profil a dle něj si vybírat či nechat si poradit s výběrem vhodných podílových fondů.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.