Penzijní fondy se letos opět propadly
Penzijní fondy čeká letos další těžký rok. Ukazují na to výsledky hospodaření za celé první pololetí, které včera oznámila Asociace penzijních fondů České republiky. Fondy letos vydělaly 1,02 miliardy korun, což je o 30 procent méně než v první polovině loňského roku.
Meziroční pokles výnosů o 30 procent hlásí za první pololetí tohoto roku penzijní fondy působící v Česku
„Penzijní fondy v nejbližších letech vydělají méně, než byli lidé zvyklí z minulosti. S tím se klienti musejí smířit,“ uvedl Petr Beneš, viceprezident Asociace penzijních fondů ČR. Podle něj lze očekávat, že ani letos, respektive za letošní rok připsané výnosy klientům nepřekročí inflaci. „Za rok 2010, pokud se finanční trhy vzchopí, by to mohlo být už kolem inflace,“ dodal Beneš.
Už vloni postihl penzijní fondy propad přes 80 procent Zhoršení celkového hospodaření penzijních fondů za první pololetí letošního roku není příliš dobrá zpráva pro samotné klienty. A to zejména proto, že již loňský rok přinesl značný propad zisku fondů. Zatímco ještě v roce 2007 hospodařily fondy se ziskem 4,39 miliardy korun, vloni to bylo už jen 706 milionů korun. A to znamenalo meziroční propad ve výši zhruba 84 procent. Tomu také odpovídaly výnosy, které fondy za loňský rok přiznaly svým klientům. Ve většině případů se jednalo o výnos v řádu setin až desetin procenta.
Největší měrou k loňským špatným výsledkům ale přispěla druhá polovina roku, kdy v celém světě udeřila finanční krize. Za první pololetí loňského roku totiž penzijní fondy ještě vykazovaly zisk ve výši 1,46 miliardy korun.
V současnosti je proto předčasné předjímat, s jakým výsledkem penzijní fondy uzavřou celý letošní rok. Rozhodne o tom až druhé pololetí. „Očekáváme, že druhá polovina roku se v rámci penzijního připojištění bude vyvíjet v podobném duchu jako ta první. Žádné razantní oživení na trhu není možné očekávat,“ řekl Petr Brousil, mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny.
Reálné výnosy fondů za pět let jsou záporné Výnosy penzijních fondů nebudou nikdy kvůli konstrukci připojištění nadprůměrně vysoké. Za úspěch lze ale považovat, když fond připíše klientům výnos, který překročí míru inflace (reálný výnos má kladné znaménko). A v tomto ohledu si fondy moc dobře nestojí. Za posledních pět let dosáhlo průměrné reálné připsané zhodnocení jen jednou hranici jednoho procenta. Celkový průměrný reálný výnos za posledních pět let přitom u penzijních fondů činí méně než -1,5 procenta. Znamená to, že se naspořená částka za tu dobu reálně snížila o půl druhého procenta.
V reálném vyjádření velmi špatně dopadl právě loňský rok. Nízké nominální výnosy (mírně nad nulou) znehodnotila vysoká inflace, která činila 6,3 procenta. Ani letošní rok zatím nevypadá v očekávání reálných výnosů příliš optimisticky. Inflace bude výrazně nižší než vloni (očekává se okolo dvou procent), většina fondů ale tuto hodnotu přiznanými výnosy nepřekoná. Mladí lidé se do penzijních fondů moc nehrnou Pokud si klient založí penzijní připojištění už na začátku své pracovní kariéry, k čemuž penzijní fondy nabádají, dostane se ke svým penězům až po několika desetiletích. Podmínkou výplaty peněz je totiž dovršení věku šedesáti let. Po celou dobu jsou peníze ve fondu a klient k nim nemá žádný přístup. A to mladé lidi často odrazuje.
Mladší generace, která dosáhne důchodového věku až za několik desítek let, raději na počátku zvolí agresivnější investiční styl, než jaký nabízejí velmi konzervativní penzijní fondy. Nic na tom nemění ani státní podpora, jejíž význam s délkou spoření postupně klesá.
Na konci letošního června mělo penzijní připojištění v Česku sice 4,4 milionu osob, ale velká část lidí ukládá jen okolo 500 korun měsíčně kvůli státní podpoře. A to je z hlediska důchodového spoření žalostně málo. Hlavním motivem pro založení penzijního připojištění tak v současné době zůstávají zejména příspěvky od zaměstnavatele. Ty se ale týkají jen i pracovníků. Vždy záleží na firmě, zda tento benefit svým pracovníkům přizná.
***
Výnosy „spolkne“ inflace Celkově penzijní fondy za první pololetí hlásí výnosy 1,02 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku to bylo 1,46 miliardy, ale celkově za rok 2008 jenom 700 milionů korun. Klienti fondů tak zřejmě opět dostanou výnosy nižší, než jaká bude inflace. Reálně se tak jejich naspořená částka sníží.
Celkové výnosy penzijních fondů v ČR (v miliardách korun)
2,39 2003
3,22 2004
4,57 2005
4,14 2006
4,39 2007
0,7 2008
1,02 1. pol. 2009
Zdroj: Asociace penzijních fondů, penzijní fondy
Diskuse
Vložte svůj dotaz