« Zpět

Fondy, které stojí za pozornost

| 16. května 2011 - 20:55 | Zprávy | Podílové fondy

Dá se během půl či jednoho roku rozeznat dobrý fond od špatného? Nejmenovaný finančník tvrdí, že ano, své know-how ale tají… Řada investorů posuzuje kvalitu fondu podle jeho dlouhodobých výnosů. Ani ty nejsou stoprocentní zárukou, přesto mohou investorům posloužit jako určitá inspirace. 

Dá se během půl či jednoho roku rozeznat dobrý fond od špatného? Nejmenovaný finančník tvrdí, že ano, své know-how ale tají… Řada investorů posuzuje kvalitu fondu podle jeho dlouhodobých výnosů. Ani ty nejsou stoprocentní zárukou, přesto mohou investorům posloužit jako určitá inspirace.
Květen nepatří k investorsky úspěšným měsícům a letošní rok není zatím výjimkou. Zdá se, jako by se nebe nad investicemiopět zatahovalo, což platí i pro investiční či podílové fondy. Najít ostatně po roztodivných výkyvech trhů v předchozím desetiletí fond se zajímavým ročním výnosem za deset nebo i více let, není lehké.

Kdo hraje na větší jistotu, měl by zřejmě, jak radí finanční analytik Petr Syrový z firmy KFP, preferovat globálně investující akciové fondy. Syrový by doporučil fond, jehož portfolio tvoří ze dvou třetin akcie amerických aevropských firem, včetně společností s nízkou tržní kapitalizací (small caps). Dalších přibližně 30 % aktiv by měl podle něj mít fond v akciích firem z rozvíjejících se zemí.

Podobným způsobem je možné dobře rozložit riziko, takto zaměřené fondy ale nyní dlouhodobě moc nevynášejí. Zejména po přepočtu jejich výnosu na českou měnu – korunových totiž moc není.

Ředitel firmy FINEZ Investment Management Jan Traxler soudí, že trh nyní nemá potenciál růstu. Investorům raději doporučuje rok či dva roky počkat na další zajímavé příležitosti. Pokud nechtějí spekulovat na vývoj cen vybraných akcií.

„Je snadné najít fondy s vysokou historickou výkonností. V desetiletém horizontu je to prakticky každý fond, zaměřený na Latinskou Ameriku, jihovýchodní Asii a také východní Evropu (včetně ČR). Těžko ale najdeme fondy, které budou mít vysokou výkonnost v příštích deseti letech,“ dodává Traxler.

Kdo hodlá investovat přes fondy agresivněji – třeba pravidelně, což snižuje riziko jeho investic – nakonec však stejně zřejmě skončí při výběru fondů u jejich dlouhodobých výnosů. Minulá výkonnost není zárukou té budoucí, dlouhodobě snad přesto alespoň o něčem vypovídá. Je však třeba podívat se také na graf vývoje podílového listu fondu, jeho velikost (malý fond toho obvykle moc nedokáže), renomé správce, a pokud je to možné, zjistit si více detailů o tom, jak si fond vedl v nedávných hektických dobách.

Výkonnost řady fondů denominovaných v české měně zjistíme orientačně poměrně snadno. Většinou začínaly „na jedničce“, tedy s korunovou hodnotou podílového listu. Pokud má po pěti letech hodnotu 0,65, za oněch pět let investorům fond prodělal 35 %. Když naopak činí hodnota podílového listu po sedmi letech 1,70 koruny, za stejnou dobu vydělal 70 %.

Nikde není řečeno, že fond s hodnotou podílového listu třeba 0,63 nebude v budoucnu úspěšný (například, když je zaměřen na nemovitosti, kterézažily velkou krizi). Obecně ale raději zázrakyod podobných fondů raději nečekejte.

Podle dlouhodobých výnosů lze považovat za zajímavé například fondy IKS Balancovaný dynamický, jehož podílový list má hodnotu téměř 2,58 koruny a průměrný roční výnos takřka sedm procent, nebo fond J&T Opportunity, jehož podílový list stojí 2,208 koruny a jeho průměrný roční výnos za necelých 11 let činí asi 10%.

Měřeno průměrným ročním výnosem, který činil k 31. březnu 8,78%, stojí v popředí také další korunový fond ING Český akciový fond.Na fondu Sporotrend, který měl ke stejnému datu průměrný výnosnecelých pět procent ročně,se dáukázat nevýhoda krátkodobého pohledu: za rok 2009 vydělal krásných 156%– což samo osobě vypadá víc než lákavě. Dokud si neuvědomíme, že rostl zšedesátiprocentního propadu v roce 2008.

Investiční strategie těchto fondů je primárně zaměřena na střední a východní Evropu,Sporotrend pak silně preferuje ruský trh. Investorovi to může přinést zajímavé zisky, ale také velké výkyvy nahoru a dolů. Aktiva některých fondů jsou navíc koncentrována do malého počtu akciových titulů. To je příklad fondu J&T Opportunity, který má přes 60% aktiv vakciích čtyř podniků– Norilsk Nickel, Unipetrolu, ČEZaErste Bank. To lze považovat za vážné riziko, stačí, aby měl jeden zpodniků problémy, avaše investice může být vtrapu.

Nejspíš nejzajímavější je ani ne pět let starý fond Top Stocks. Jeho průměrný roční výnos dosahuje zhruba šesti procent. Jeho strategie je zaměřená na 25 investičních příběhů, tedy důkladně vybíraných akcií.

Investice omezená jen na určitý region nebo segment (jako jsou třeba banky) je riskantní a může přinést nemalé výkyvy ceny podílového listu fondu. Kdo ale hodlá – podle svého naturelu s větší či menší částí peněz – riskovat ahledá vyšší výnos ve fondech, bude nejspíš preferovatfondy s vyšším dlouhodobým výnosem než ty, které nikdy nenabídly nic zajímavého. Delší investiční horizont, který podobná investice vyžaduje, ostatně umožňuje nakládat sčástí penězagresivněji.

Na českém trhu je samozřejmě možné koupit i řadu fondů renomovaných správců denominovaných v cizích měnách. Obecně znovu platí, že nejatraktivnější výnosy nabízejí fondy zaměřené na různé regiony, případně odvětví či obory, které mohou procházet nemalými výkyvy. Z rozsáhlého přehledu fondů, který najdeme na webu Conseq Investmenta mnohdy obsahuje daleko více informací než pravidelné tabulky Asociace pro kapitálový trh, vyjímáme dva.

Dolarový fond Templeton Asian Growth, řízený týmem známého investičního guru Marka Mobia, byl založen zhruba před deseti lety a jeho průměrný roční výnos činí 19,30%. O málo starší dolarový Parvest Equity Latin Americamá průměrný roční výnos kolem 16% a výrazně překonává srovnávací index. Při podobných výnosech mohou být tyto fondy, vzdortomu, žekurz dolaruproti koruně klesl za deset letna polovičku, dlouhodobě atraktivní i pro korunového investora.

Nikdo samozřejmě neví, jak se budou trhyvyvíjet a zda není skutečně lepší počkat. Kdo ale čekat nechce, může se pro zajímavost podívat– svědomím naznačených rizik–na zmíněné fondy. Jak se ale obvykle dodává:toto neberte jako investiční doporučení.

============================================

--------------------------------------------
Pozor na poplatky!

Výnos fondu je jedna věc, kolik skutečně dostanete, když se rozhodnete své podílové listy prodat, je věc druhá. Jsou tu totiž ještě poplatky fondů– aty svaším výdělkem dokážou zacvičit. Spočítejte sina naší kalkuhračce vliv poplatků na výnos podílového fondu.

============================================

============================================
ABC investora
--------------------------------------------
Chcetevědět víc o pravidlech investování? Vdeseti lekcích Investičního kurzu serveru Peníze.cz se dozvíte, jakými zásadami se při investování řídit a jaká pravidla platí pro jednotlivé investiční nástroje. Ať už jde o akcie, dluhopisy, podílové fondy, či alternativní investice. Nakonec se můžete nechat inspirovat slavnými světovými investory.

============================================

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.